Зверніть увагу

Закони війни: топ-3 резонансні закони та проєкти тижня

20 квітня 2022, 15:45Новини272

Этот материал также доступен на русском

Йдеться про 10 років тюрми за неповернення в Україну, високі штрафи або позбавлення волі за незаконну торгівлю алкоголем та заборона свободи слова для військових

  • Посилання скопійованоlink copied

Незалежний аналітичний центр «Інститут законодавчих ідей» розпочав новий проєкт – «Закони війни». У щотижневих дайджестах надаються пояснення свіжих законопроєктів та ухвалених Верховною Радою законів, про які варто знати кожному.

10 років тюрми за неповернення в Україну, високі штрафи або позбавлення волі за незаконну торгівлю алкоголем, заборони для військових – в Інституті законодавчих ідей назвали топ-3 резонансні законопроєкти, що зареєстрували нещодавно в Раді.

«Ми запускаємо проєкт – Закони війни. Адже зараз в умовах роботи Ради в закритому режимі ця інформація особливо затребувана. Наші юристи готують рекомендації щодо необхідності прийняття законопроєкту або ж його доопрацювання, як до прикладу, законопроєкт №7265 про кримінальну відповідальність за неповернення в Україну. Наразі у депутатських колах точаться дискусії щодо необхідності його прийняття», – розповіла виконавча директорка Інституту законодавчих ідей Мартина Богуславець.

Зокрема, юристи радять звернути увагу на такі топ-3 законопроєкти, які зареєстрували в Раді.

№ 7265 – Кримінальна відповідальність за неповернення в Україну

Про що? Обов’язок повернутися в Україну упродовж 15 днів після набрання чинності законопроєкту. Інакше настає кримінальна відповідальність: 5-10 років позбавлення волі.

Що варто доопрацювати: невичерпний перелік поважних причин перебування за кордоном та формулювання «інші обставини» дозволить трактувати норму по-різному. На практиці, такі “інші обставини” будуть визначатися правоохоронними органами на власний розсуд у кожному конкретному випадку, що містить корупційні ризики.

Юридичний висновок з плюсами та мінусами законопроєкту: bit.ly/3OlG1Jq

№7261 – Кримінальна відповідальність за незаконну торгівлю алкоголем у війну

Про що? Кримінальна відповідальність за порушення заборон щодо торгівлі алкогольними напоями в умовах воєнного або надзвичайного стану, а також посилення відповідальності за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів в такий період. Йдеться про штрафи до 136 тис. грн та позбавлення волі до 8 років.

Що варто доопрацювати: доповнення КК новою ст. 204-1 “Торгівля алкогольними напоями в умовах воєнного або надзвичайного стану” є проявом надмірної криміналізації.

Юридичний висновок: bit.ly/3Mei8BS

№ 7271 – Врегулювання права військових на свободу думки і слова

Про що? Фактично йдеться не про реалізацію права свободи думки і слова, а обмеження права.

Військовим планують заборонити поширення інформації щодо розташування військових об’єктів, техніки, особового складу, а також висловлювань, поглядів та думок стосовно діяльності вищого військово-політичного керівництва Держави та інших командирів.

Що варто доопрацювати: Нелогічною є повна заборона оприлюднення вищевказаної інформації, навіть тої, яка уже була офіційно оприлюднена.

Обмеження права висловлюватися, наприклад, стосовно міжнародної діяльності Президента як Верховного головнокомандувача є недоцільним та таким, що може порушувати право на свободу думки, передбачене Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Юридичний висновок: bit.ly/3jKdpM5

Також Верховна рада ухвалила минулого тижня низку законів. Аналітики назвали найважливіші з них. Зокрема, це № 7186, яким встановлюється кримінальна відповідальність – до 12 років тюрми – за колабораціонізм (допомогу рф з метою завдання шкоди Україні). Законом № 7214 нардепи заборонили використання символіки вторгнення рф – символів Z та V із російської військової техніки, а також емблем/позначень ворожих збройних сил. За пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму передбачена кримінальна відповідальність – до 5 років позбавлення волі. Також депутати прийняли закон № 7183, який регулює кримінальні провадження у воєнний період. Зокрема, прокурори отримують повноваження слідчого судді в частині затримання та стягнення на користь держави арештованого майна. Натомість зменшується право на захист – участь адвоката у певних процесуальних діях нівелюється. Наприклад, обшук може проводитися без присутності адвоката, шляхом відеозв’язку. Крім того, у суді можуть визнаватися докази, отримані слідчим із порушенням прав людини.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…