За кордоном

WSJ: вбивство Пригожина організував секретар Ради безпеки Росії Патрушев

22 грудня 2023, 12:14Новини107

Під крилом бізнес-джету Embraer Legacy 600 було закладено невелику бомбу

  • Посилання скопійованоlink copied

За планом з ліквідації голови ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина стояв 72-річний голова Ради безпеки Росії Микола Патрушев, розповіли The Wall Street Journal джерела у західній та російській розвідці.

За їхніми словами, Патрушев почав попереджати президента РФ володимира путіна про загрозу, яка походить від Пригожина, ще влітку 2022 року. Однак Путін тривалий час ігнорував їх, оскільки голова ПВК добивався результатів на полі бою.

Але ставлення президента до Пригожина змінилося у жовтні 2022-го, коли ватажок найманців зателефонував до Кремля і в грубій формі заявив про брак боєприпасів, каже колишній офіцер російської розвідки. Патрушев перебував поряд із путіним під час цього дзвінка і чув, як колишній постачальник харчування Міноборони кричить на президента. Він скористався цією нагодою, щоб переконати путіна відсунути від себе Пригожина.

До літа 2023 року Кремль фактично оголосив про плани ліквідувати ПВК «Вагнер», наказавши всім найманцям укласти контракти з Міноборони РФ. Це змусило Пригожина влаштувати збройний заколот, захопити штаб Південного військового округу у Ростові-на-Дону і 23 червня оголосити марш 25-тисячної армії на Москву.

путін у цей час був у своїй резиденції далеко за межами столиці. Замість нього управління у свої руки взяв Патрушев. Він організував «шквал» телефонних дзвінків, щоб додзвонитися до Пригожина та переконати його відмовитися від походу на Москву. У тому числі він намагався зв’язатися з головою ПВК через офіцерів, які йому симпатизують. Але всі дзвінки із Кремля Пригожин залишив без відповіді.

Патрушев також шукав посередників для переговорів із головою ПВК у Казахстані та Білорусі. Білоруський президент Олександр Лукашенко погодився допомогти. Протягом наступної години він зв’язувався з Пригожиним кілька разів і передав йому сформульовану Патрушевим пропозицію: якщо голова ПВК припинить марш на Москву, йому та його людям буде дозволено переїхати до Білорусі.

Пригожин прийняв умови угоди та звернув збройний заколот. У наступні два місяці він зник із публічного простору та вільно здійснював ділові поїздки між Білоруссю, Росією та Африкою. Кремль йому не перешкоджав. При цьому за головою ПВК уважно стежили, каже колишній керівник резидентури ЦРУ Рольф Моуотт-Ларссен.

На початку серпня, коли більшість чиновників пішла у відпустку і залишила Москву, Патрушев доручив своєму помічникові приступити до розробки операції з ліквідації Пригожина, каже колишній офіцер російської розвідки. Пізніше секретар Ради безпеки показав путіну розроблений план, проти якого президент не заперечував, стверджують джерела в західній розвідці.

За кілька тижнів Пригожин повернувся з Африки і чекав у московському аеропорту, коли інспектори безпеки завершать перевірку його приватного літака для вильоту до Петербурга. За словами представника західної розвідки, саме під час цієї затримки під крилом бізнес-джету Embraer Legacy 600 було закладено невелику бомбу.

Згідно з офіційною версією, за півгодини після зльоту літак почав стрімко втрачати висоту і розбився в Тверській області недалеко від села Куженкіно. Путін розповів про версію слідства, згідно з якою на борту могла бути підірвана ручна граната, а пасажири могли бути в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Тести ДНК підтвердили, що Пригожин загинув у авіакатастрофі. Його похорон пройшов у закритому режимі на Порохівському цвинтарі Петербурга.

За кордоном
Вчора, 17:47 • Новини • За кордоном
Колізії та конфлікти
16 травня 2024, 15:55 • Новини • Колізії та конфлікти

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Російський бізнес не повністю вичищений з української економіки через хаотичність формування санкційних списків

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Чи потрібен нам ще один керівник АРМА, залежний від Офісу Президента?