Як протидіяти зловживанням недобросовісних сторін у справі про банкрутство: результат консультацій з Мінюстом

11 жовтня 2023, 10:33Новини688

Озвучені у межах онлайн-дискусії пропозиції Міністерство юстиції проаналізує під час напрацювання змін до законодавства у сфері неплатоспроможності

  • Посилання скопійованоlink copied

6 жовтня за ініціативи Міністерства юстиції України відбувся черговий раунд онлайн-консультацій щодо вдосконалення законодавства у сфері неплатоспроможності. Цього разу він був присвячений обговоренню проблематики зловживання недобросовісними кредиторами в процедурах банкрутства/неплатоспроможності. Участь у заході взяли представники Міністерства юстиції України, Національної асоціації арбітражних керуючих, Незалежної асоціації банків України, судді, експерти Проєкту ЄС “Право-Justice”.

“Зловживання процесуальними правами – величезна проблема. Іноді сторони діють у межах дозволених Кодексом правил і формально назвати це зловживанням не можна. Однак така поведінка шкодить всій процедурі, затягує строки розгляду і порушує права опонентів”, — окреслила тонкощі обговорюваної проблематики Олена Волянська, арбітражна керуюча, експертка Проєкту ЄС “Право-Justice”.

Учасники заходу поділилися власними кейсами, в яких кредитори та їх представники зловживали процесуальними та матеріальними правами у процедурах банкрутства.

Так, за словами учасників онлайн-дискусії, найчастіше зловживання процесуальними правами проявляється у вигляді: умисної несплати судового збору за подані заяви, багаторазового відкладання розгляду справи, подання необґрунтованих заяв щодо відводу судді, невиконання вимог ухвали суду, безпідставне подання всіх можливих клопотань у процедурах банкрутства/неплатоспроможності.

Говорячи про зловживання матеріальними правами, учасники дискусії назвали такі найрозповсюдженіші “хитрощі” кредиторів: неприйняття рішення про схвалення плану санації / плану реструктуризації, ненадання згоди на продаж майна чи непогодження умов його продажу. За їхніми словами, непоодинокі випадки зловживання кредитора/боржника з метою зміни арбітражного керуючого. Для цього вони вдаються до подання безпідставних скарг на дії/бездіяльність арбітражного керуючого, незатвердження звіту про винагороду та витрати арбітражного керуючого.

Досить часто фіксуються зловживання під час різноманітних оскаржень – безпідставне багаторазове оскарження торгів (тут і оскарження всього договору, протоколу, акту, всіх результатів); рішень суду щодо переходу до процедури санації, ліквідації, закриття провадження у справі, відмови у визнанні кредиторських вимог; і загалом рішень, що не підлягають оскарженню.

Обговорюючи шляхи вирішення окресленої проблематики, учасники заходу висловилися на користь створення ефективних інструментів для запобігання зловживанням з боку кредиторів. Серед іншого, було запропоновано передбачити обов’язкове зазначення зборами/комітетом кредиторів у протоколі причин несхвалення планів санації/реструктуризації, непогодження умов продажу майна боржника, скарг/клопотань та незатвердження звіту арбітражного керуючого.

Було представлено власні пропозиції ключових гравців сфери банкрутства стосовно таких питань, як нормативне закріплення обмежень та визначення процесу повернення майна в ліквідаційну масу у разі визнання недійсним аукціону. Одним із можливих рішень окресленої проблеми було названо можливість для суду визнавати право власності за боржником або стягувати відповідне грошове відшкодування. Учасники обговорення запропонували Мін’юсту розглянути такі можливі опції для законодавчого запровадження нових механізмів попередження зловживань кредиторами: застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів або запровадження певних обмежень прав у процедурі банкрутства.

Озвучені у межах онлайн-дискусії пропозиції Міністерство юстиції проаналізує під час напрацювання змін до законодавства у сфері неплатоспроможності.

Теги
Теги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Мінюст

Статті • Влада i люди
Продовжити термін дії закордонного паспорту, який вже був продовжений раніше, неможливо

Мінюст

Статті • Влада i люди
Шлях до рівноправного партнерства професійної спільноти і держави легким не буває

Мінюст

Статті • Влада i люди
Робоча група була і залишається максимально відкритою до усіх пропозицій та форм співпраці

Мінюст

Статті • Влада i люди
За останні роки кількість справ про банкрутство зменшується, на відміну від числа бажаючих стати арбітражними керуючими

Мінюст

Статті • Влада i люди
Деякі банки відмовляються надавати виконавцям інформацію про номери рахунків боржника та сум коштів, які наявні на рахунках боржника