Як платник податків може повернути з бюджету помилково або надміру сплачені суми грошового зобов’язання та пені та подати заяву про таке повернення?
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що згідно з п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику, зокрема, відповідно до ст. 43 ПКУ, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст. 43 ПКУ).
Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п. 43.3 ст. 43 ПКУ).
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені (далі – заява) у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
- на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4 ст. 43 ПКУ).
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному п. 200 прим. 1.5 ст. 200 прим. 1 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (абзац перший п. 43.4 прим. 1 ст. 43 ПКУ).
Згідно з п. 43.5 ст. 43 ПКУ контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Пунктом 43.6 ст. 43 ПКУ визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Пунктом 1 розд. ІІІ Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок), встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету (абзац шостий п. 2 розд. ІІІ Порядку).
Електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов’язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, зокрема, управління сумами помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені відповідно до положень ПКУ, в тому числі шляхом подачі заяви (п. 42 прим. 1.2 ст. 42 прим. 1 ПКУ).
Отже, для повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов’язання та пені (крім єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) платник податків має подати протягом 1095 днів від дня їх виникнення до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми заяву у довільній формі з зазначенням напряму перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному п. 200 прим. 1.5 ст. 200 прим. 1 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
При цьому такий платник має можливість подати заяву в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету за ідентифікатором форми J/F 1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
-
НАЗК запускає проєкт зі стажування для ветеранів та ветеранок
Сьогодні, 18:00 • Новини
-
Судді ВС проаналізували практику в сімейних і спадкових спорах
Сьогодні, 17:49 • Новини
-
За кордономТейлор Свіфт стала найбагатшою співачкою у світіСьогодні, 17:38 • Новини • За кордоном
-
МХП Косюка придбав логістичну компанію KTL Ukraine
Сьогодні, 17:27 • Новини
-
Держава компенсувала підприємцям 224 млн грн за працевлаштування понад 11 тисяч ВПО у 2024 році
Сьогодні, 17:17 • Новини
-
Rio Tinto купує виробника літію Arcadium Lithium за $6,7 млрд
Сьогодні, 17:07 • Новини
-
Японська Nittetsu візьме участь у розробці чилійського мідного рудника
Сьогодні, 16:57 • Новини
-
Майже 3.9 млрд грн від реалізації землі — результати онлайн-аукціонів в системі Прозорро.Продажі за 3 роки
Сьогодні, 16:46 • Новини
-
БЕБ на Львівщині викрило нелегальне виробництво свічок
Сьогодні, 16:36 • Новини
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІВласник “ТК Груп” пояснив, чому легпрому України важко конкурувати з іноземцямиСьогодні, 16:29 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Зверніть увагуПроекти та інноваціїОгляд ЗМІВиплати кредиторам FTX можуть стати імпульсом для зростання крипторинку – BloombergСьогодні, 16:18 • Новини • Зверніть увагу
-
За кордономОгляд ЗМІHyundai готується залучити понад $3 млрд під час найбільшого IPO в ІндіїСьогодні, 16:06 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІМережа «Укрнафти» охоплює 7-8% паливного ритейлуСьогодні, 16:00 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуПроекти та інноваціїОгляд ЗМІРада підтримала законопроєкт про угоду зі слідством у корупційних справахСьогодні, 15:47 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІЗаборона на продаж молоді тютюну дозволить запобігти понад мільйону смертейСьогодні, 15:36 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІАнтимонопольний комітет на 10 мільйонів оштрафував дві фірми за змовиСьогодні, 15:28 • Новини • Зверніть увагу
-
Адвокати, приватні виконавці та арбітражні керуючі провели захід щодо найкращих світових практик розшуку активів
Сьогодні, 15:27 • Новини
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІЗа місяць попит серед українців на автобуси зріс на 53%Сьогодні, 15:19 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуКолізії та конфліктиЗа кордономОгляд ЗМІУгорщина заблокувала 35 млрд євро для України до виборів у СШАСьогодні, 15:07 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІBrent торгується за $77,4 за барельСьогодні, 15:00 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІТепер офіційно. Генштаб підтвердив удар по арсеналу зі снарядами КНДР у Брянській областіСьогодні, 14:49 • Новини • Зверніть увагу
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІТри астрологічні порадники: знаки Зодіаку, які завжди готові поділитися мудрими словамиСьогодні, 14:37 • Новини • Зверніть увагу