Як отримати згоду банку і продати заставу?

9 квітня 2021, 10:34Новини303

За умови спрямування коштів від продажу предмета застави на погашення кредитної заборгованості або заміни предмета застави іншим ліквідним майном банк може дати згоду на продаж.

  • Посилання скопійованоlink copied

Як отримати згоду банку і продати заставу? Чи буде проводитися переоцінка вартості заставної квартири, машини? Скільки часу може зайняти процедура погодження процесу з банком? Чи може позичальник сам шукати покупця? Нюанси дізнавався Prostobank.ua.

Ігор Омельченко, партнер Правової групи «Маестро та Партнери»

В першу чергу, звичайно ж, потрібно зв’язатися з представниками банку. З кредитним підрозділом, якщо ваш кредит ще не перейшов в категорію проблемних або з підрозділом по роботі з проблемними активами, якщо ваш кредит уже був визнаний проблемним рішенням Кредитного Комітету банку і, відповідно, переданий йому в роботу. Зв’язатися можна будь-яким зручним для вас способом, тобто або в телефонному режимі, або шляхом відвідування банківської установи з подальшими переговорами.

Вести листування з банком з цього приводу зовсім не обов’язково, це лише сповільнить процес.

Під час кризи банкам потрібно більше реальних грошей, а не віртуальних, які невідомо коли будуть отримані і чи будуть отримані взагалі. Це означає, що дострокове погашення кредиту для них зараз в пріоритеті перед роздутим кредитним портфелем.

Переоцінка квартири проводитися не буде, потрібно тільки знайти клієнта який купить іпотеку за гроші, яких мінімум вистачить на повне погашення кредиту. В іншому випадку банк свою згоду на вчинення правочину не дасть.

Залагодити питання про продаж можна хоч протягом одного робочого дня. Для здійснення угоди потрібен буде той же нотаріус, який супроводжував оформлення кредиту, а також наступні документи від ЖЕК: довідка форми №3 (про осіб, прописаних в квартирі) і довідка про відсутність заборгованості по комунальних платежах.

Зрозуміло, самому шукати потенційного покупця позичальникові ніхто не забороняє. Головне, щоб після операції з продажу застави був повністю погашений кредит.

Людмила Галліні, керівник проектів сектора по роботі з кредитним портфелем ОТП Банку

При реалізації заставного майна банку можливі 3 ситуації.

Отримання дозволу клієнта на реалізацію застави при відсутності проблемної кредитної заборгованості для проведення повного дострокового погашення по кредиту. Реалізація майна при наявності проблемної заборгованості з подальшим обслуговуванням залишку заборгованості. Реалізація майна при наявності проблемної заборгованості з дисконтуванням залишку кредитної заборгованості.

Для реалізації застави обов’язково проведення нової оцінки майна або ж додаткової застави (у разі її наявності). Оцінка проводиться в акредитованих банком компаніях. Зі списком акредитованих оціночних компаній клієнт може ознайомитися на сайті банку.

У тому випадку, якщо клієнт самостійно вже знайшов нового покупця, процес узгодження з банком і виведення застави з обтяження займає до двох тижнів. У тому випадку, якщо потрібна допомога банку в пошуку покупців і при наявності додаткових факторів (ціна на майно / ліквідність застави), термін вирішення питання може бути збільшений.

Роман Бондаренко, начальник юридичного управління Банку «ГЛОБУС»

Необхідність продати предмет застави, як правило, виникає у позичальника, коли він не в змозі своєчасно платити гроші за кредитним договором і хоче погасити кредитну заборгованість коштами від продажу предмета застави або, що рідше, позичальник хоче замінити предмет застави на інший.

Тут слід пам’ятати, що договір застави забезпечує зобов’язання позичальника перед банком за кредитним договором, тому продаж предмета застави можливий тільки за згодою банку.

Для отримання згоди на продаж предмета застави, позичальнику слід звернутися в банк з відповідною заявою, і обгрунтувати свої наміри. Заява передається на розгляд кредитного комітету банку. За умови спрямування коштів від продажу предмета застави на погашення кредитної заборгованості або заміни предмета застави іншим ліквідним майном банк може дати згоду на продаж.

Пошуком покупця може займатися і позичальник, і банк, можливо також залучення для цього третіх осіб. З огляду на те, що відсотки за користування кредитними коштами нараховуються до повного погашення кредиту, заставодавець (продавець) в даному випадку є найбільш зацікавленою особою, і саме від нього залежить, наскільки швидко і за якою ціною буде проданий предмет застави.

На момент продажу суб’єктом оціночної діяльності повинна бути проведена актуальна оцінка предмета застави, яка визначається його ринковою вартістю, і за якою буде здійснюватися продаж.

Нотаріус, який посвідчив договір застави, на підставі дозволу банку знімає заборону на предмет застави і оформляє договір купівлі-продажу майна. При цьому слід пам’ятати, що зараз діють норми законодавства, що передбачають проведення розрахунків на суму, що перевищує 150 000,00 грн. в обов’язковій безготівковій формі.

Таким чином, після продажу предмета застави кредит повинен бути повністю або частково (в частині забезпеченій проданим предметом застави) погашений або предмет застави замінений на інший.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі