Як отримати компенсацію на оплату комуналки за безкоштовний прихисток внутрішньо переміщених осіб?
Этот материал также доступен на русском
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи
Вторгнення російських військ на територію нашої країни спричинило появу великої кількості осіб, які були вимушені покинути свої домівки та переміститися до безпечних регіонів. Громадяни України, які виявили бажання надати безкоштовний прихисток внутрішньо переміщеним особам зможуть отримати від держави компенсацію витрат за тимчасове розміщення (ВПО), які перемістилися у період воєнного стану.
Більш детальніше про те, хто має право на компенсацію витрат та куди необхідно звертатись, перелік необхідних документів та особливості її надання розповідає юристка Галицького бюро правової допомоги Ольга Гелемей.
Кому надається компенсація?
Компенсація надається фізичним особам — громадянам України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину і безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, крім членів своєї сім’ї для покриття понесених ними витрат, пов’язаних з розміщенням внутрішньо переміщених осіб. (Постанова КМУ від 19.03.2022 №333 «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану»)
Куди необхідно звернутись?
Для отримання компенсації особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування жилого приміщення відповідну заяву.
Заява подається в паперовій формі або в електронній формі (на електронну адресу виконавчого органу). Така заява розглядається протягом п’яти робочих днів з дня її отримання. Перебіг пʼяти робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання заяви.
Які потрібно подати документи?
У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, пред’являє:
- документ, який посвідчує його особу;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника;
- копії паспорту громадянина України або свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи та реєстраційних номерів облікових карток платників податків ВПО.
У разі відсутності оригіналів документів у внутрішньо переміщених осіб подаються копії вищевказаних документів.
Якщо заява подається в електронній формі до неї додаються електронні копії (фотокопії):
- документа, який посвідчує особу, що розмістила внутрішньо переміщених осіб;
- документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документа, що підтверджує повноваження представника власника.
Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації проводять перевірку наведених у заяві особою відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що встановлюють особу (паспорта громадянина України або свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи, зокрема електронних документів, довідки взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, документів, що підтверджують приналежність до вразливих груп населення або їх соціальний статус).
Підставами для відмови у виплаті компенсації є встановлення факту надання у заяві недостовірної інформації.
Який розмір компенсації?
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі — людино-день), з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб, але не раніше дати включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, інформації про розміщення внутрішньо переміщеної особи у відповідному жилому приміщенні.
Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості внутрішньо переміщених осіб, які проживали у житловому приміщенні, наданому для розміщення внутрішньо переміщених осіб, в кожний день місяця.
Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.
Загальна сума компенсації власнику жилого приміщення визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.
Наприклад:
1 особа проживає протягом 30 днів — 1*30*14.77 = 443,10 грн.
Якщо проживає сім’я з 3 осіб — 3*30*14.77 = 1329,30 грн.
З яких джерел здійснюються виплати компенсацій?
Компенсація здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів виключно у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.
Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації.
-
За кордономОгляд ЗМІНаркотики і нерухомість у Лондоні. США наклали санкції на мережу компаній, що працювала на еліту РосіїВчора, 19:43 • Новини • За кордоном
-
«Зимова єПідтримка»: Українці подали понад 5 млн заявок на виплату 1000 грн через Дію
Вчора, 18:00 • Новини
-
Морським коридором вже пройшло 3 тисячі суден з десятками мільйонів тонн продукції
Вчора, 17:49 • Новини
-
Кіностудія ім. Довженка отримуватиме підтримку з держбюджету
Вчора, 17:38 • Новини
-
АПВУ провела зустріч з Міністром юстиції України Ольгою Стефанішиною
Вчора, 17:33 • Новини
-
Огляд ЗМІСукупні статки мільярдерів у світі за рік зросли на 17%, до $14 трлнВчора, 17:27 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Проекти та інноваціїGenesis представила перший гіперкарВчора, 17:17 • Новини • Проекти та інновації
-
Міжнародні резерви України зросли до $39,9 мільярда у листопаді
Вчора, 17:07 • Новини
-
Україна та США домовилися оновити торговельну угоду на початку 2025 року
Вчора, 16:57 • Новини
-
Названо топ-10 сирів із найвищим вмістом білка: їх радять дієтологи
Вчора, 16:46 • Новини
-
Продажі українських продуктів зросли на 9,5% після запуску програми «Національний кешбек», — дослідження ритейлерів
Вчора, 16:36 • Новини
-
За кордономMeta інвестує $10 млрд у свій найбільший центр обробки даних у світіВчора, 16:26 • Новини • За кордоном
-
СоцмережіУ Київському зоопарку народилися рідкісні пташенята рожевих пеліканів (ФОТО)Вчора, 16:16 • Новини • Соцмережі
-
ЮНІСЕФ надасть допомогу ще 100 школам для підготовки до зими
Вчора, 16:06 • Новини
-
Данія надасть €6 млн на відновлення енергетичної інфраструктури України
Вчора, 15:56 • Новини
-
Проблемні боргиНБУ визнав Комінвестбанк неплатоспроможнимВчора, 15:45 • Новини • Проблемні борги
-
Собівартість поїздки в метро Києва наближається до 37 гривень
Вчора, 15:35 • Новини
-
Суд визнав банкрутом найстаріший велосипедний завод України
Вчора, 15:25 • Новини
-
Укрзалізниця вдвічі збільшила ліміти Wi-Fi в поїздах «Інтерсіті»
Вчора, 15:15 • Новини
-
Зверніть увагуВ Україні змінять порядок виплат компенсації за «Пакунок малюка»Вчора, 15:05 • Новини • Зверніть увагу
-
Проекти та інноваціїMercedes-Benz вручила Папі Римському спеціальний «Гелендваген»Вчора, 14:53 • Новини • Проекти та інновації
-
Мінфін у листопаді перерахував 16,4 мільярда трансфертів місцевим бюджетам
Вчора, 14:44 • Новини