Зверніть увагу

Як довести факт смерті через затоплення на тимчасово окупованих територіях?

6 липня 2023, 13:35Новини153

Этот материал также доступен на русском

Перше, що необхідно зробити, щоб довести в майбутньому загибель людини через затоплення – мати докази. Ними можуть бути фото-, відеофіксація, як померлої людини, так і будинку затопленого, вулиці тощо

  • Посилання скопійованоlink copied

За повідомлення Генштабу, на окупованих територіях лише 24-25 червня цього року в результаті пошуково-відновлювальних робіт росіянами було знайдено понад 60 тіл. Щоб приховати реальну кількість жертв, командування російських окупаційних військ прийняли рішення про поховання загиблих у братських могилах без забору зразків ДНК та встановлення будь-яких позначок на місці поховання. Місцеві мешканці на форумах активно обговорюють й те, що окупаційні органи, реєструючи загиблих від затоплення після підриву Каховської ГЕС, не хочуть писати справжню причину смерті. Через це виникає питання: чи можна в рамках чинного законодавства України довести факт смерті внаслідок підриву Каховської ГЕС, якщо людина загинула на тимчасово окупованій території? Розібратися в цьому допоміг юрист і адвокат БО «Фонд милосердя та здоров’я», юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.

Як підтвердити смерть від утоплення?

Правник наголошує, що підтвердити смерть родича саме від утоплення можна в судовому порядку, і пояснює:

«Алгоритм дій такий: за можливості зібрати інформацію, яка підтверджує смерть, відкрити кримінальне провадження, піти в суд, встановити факт смерті. Усі ці факти ми встановлюємо через суд, але насправді на даний час ця процедура максимально спрощена».

Перше, що необхідно зробити, щоб довести в майбутньому загибель людини через затоплення – мати докази. Ними можуть бути фото-, відеофіксація, як померлої людини, так і будинку затопленого, вулиці, навіть загальне відео населеного пункту. Якщо є свідки, узяти їх контакти, записати телефони, прізвища, ім’я та по батькові.

Свідоцтва, видані окупантами, що б у них не було написано, теж можуть згодитися. Міжнародне право послуговується «намібійськими винятками» – це принципи, згідно з якими документи, пов’язані з народженням або смертю, видані окупаційною владою, визнавати треба. І хоча російські свідоцтва про смерть держава Україна не визнає, механізм їх визнання на цей час тільки розробляється, але реально для встановлення факту смерті юристи ними користуються.

Далі треба звернутися в поліцію з заявою про злочин, що росіяни так вбили людину. Це можна зробити або онлайн, або безпосередньо у відділку, якщо позивач перебуває на неокупованій території. Щоби встановити факт смерті, можна звернутися до суду, де зазначити причину й надати докази того, що людина загинула саме через затоплення.

Хто може подати заяву?

Як у поліцію, так і в суд, може звертатися широке коло зацікавлених близьких людей, родичів, які перебувають на неокупованій території. Наприклад, якщо дідусь і бабуся – на окупованому лівобережжі, а діти, онуки чи племінники – десь у Херсоні, Конотопі або Києві, вони можуть звернутися до суду про встановлення факту смерті. Якщо ж усі близькі люди перебувають на окупованій території, треба дочекатися деокупації або доки хтось не зможе виїхати.

Довести факт і причину загибелі людини можливо в судовому порядку.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини