Зберігання активів у криптовалюті. Чи вигідно це для України?

13 лютого 2024, 15:40
9795 хвилин читати

Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

  • Посилання скопійованоlink copied

Криптовалюта – це нова форма особистої відповідальності за свої фінанси. Вона дає змогу управляти коштами незалежно від банків і державного нагляду – 100% контроль за відсутності посередників. Це відкриває масу можливостей, але й вимагає особливої уваги до питання безпеки.

Як зберігати криптовалюту? Як зручно і вигідно використовувати цифрові активи, не жертвуючи рівнем захисту?

Привіт усім, мене звати Вадим Груша – я CEO платформи цифрових фінансів Trustee Plus. Сьогодні я б хотів звернути вашу увагу на питання зберігання криптовалют. Чи вигідно це для України – її громадян, бізнесу та держави загалом, чи користуються українці криптовалютою і як правильно зберігати крипту.

Чи користуються українці криптовалютою?

Ще у 2010-ті роки в Україні почав активно зростати інтерес до криптовалют. У 2016 році було проведено першу транзакцію з продажу нерухомості за допомогою мережі Ethereum, розпочалося розроблення земельного кадастру на базі блокчейну. Бізнес теж не стояв на місці – запускалися проєкти, що пропонують інноваційні рішення. Серед них була і наша команда, яка в ті роки працювала зі смарт-контрактами, першими аналогами NFT і готувалася до запуску першого продукту – Trustee Wallet.

Війна та економічна криза прискорили прийняття криптовалют. За даними TripleA, у 2022 році вже 6,5 млн громадян України (15,7% населення) володіли криптовалютами – сьогодні цей показник тільки зріс. Згідно з рейтингом Chainalysis ми посіли 3-тє місце у 2022 і 5-те у 2023 за рівнем інтеграції цифрових активів у життя.

Ще до 2020, спілкуючись із людьми, зацікавленими в криптовалютах, ми звернули увагу на запит суспільства в зручних інструментах для роботи. Люди не хочуть заглиблюватися в технологію, але шукають зручні рішення. Саме тоді виникла ідея запуску децентралізованого гаманця Trustee Wallet, а ще за кілька років ідея Trustee Plus – сервісу, що максимально спрощує роботу з активами для звичайного користувача: для оплати покупок, переказів по всьому світу та інвестицій.

Чи вигідно зберігати активи в криптовалюті?

Особливої актуальності криптовалюти набули в умовах зростання інфляції та жорстких обмежень Центрального Банку. Переведення грошей у світ блокчейну дало нам змогу:

  • Зберегти накопичення від знецінення. Варто зазначити, що класичні криптовалюти мають високу волатильність – їхня ціна може змінюватися на десятки відсотків протягом дня. Вирішенням цієї проблеми стали стейблкоїни – активи, що поєднують у собі переваги криптовалютних і традиційних активів, за рахунок прив’язки до курсу фіатної валюти – найчастіше до курсу долара США. Але вже класичні валюти, як Bitcoin, також з кожним роком стають дедалі стабільнішими. Так, за даними Creative Planning, волатильність BTC за 12 років впала зі 179% до 45%;
  • Не переплачувати за комісії. Блокчейн-транзакції дають змогу переказувати кошти в будь-яку точку світу на однакових умовах: незалежно від суми угоди, у будь-який час дня і ночі, протягом кількох хвилин. При цьому, залежно від мережі, комісія за операцію становитиме від $10 (як у Bitcoin), до кількох центів;
  • Отримати незалежність. Технологія децентралізованого реєстру даних дозволяє проводити будь-які операції незалежно від традиційних інститутів. Використовуючи криптовалюти, вам не страшні ліміти й обмеження ЦБ. Ваші кошти перебувають тільки під вашим контролем, а їхнє збереження залежить тільки від вас.

Говорячи про вигоду криптовалют, цікаво поглянути на нещодавній звіт біржі Coinbase. Згідно з ним, громадяни США могли заощадити близько $74 млрд, якби використовували криптовалютні перекази. Замість цього вони платили за комісії на операції з кредитними картами – близько $600 на кожну сім’ю.

Чи вигідні криптовалюти державі та бізнесу?

У країнах із прозорою політикою щодо криптовалют і готовою нормативною базою використання цифрових активів громадянами може бути вигідним і для бюджету країни – за рахунок податкових виплат, розвитку блокчейну, зарубіжних інвестицій.

На жаль, в Україні закон про віртуальні активи все ще відсутній. А поправки до Податкового кодексу готуються вже понад два роки. Чи є у такого поспіху наслідки? Звичайно. Так, згідно з підрахунками Ukraine Economic Outlook, протягом шести років з 2016 по 2022 країна не отримала близько $4 млрд податків. А громадяни – інвестори, майнери, компанії – втратили до $49 млрд потенційного прибутку.

Усі переваги роботи з криптовалютою для громадян стосуються і бізнесу – і в плані збереження коштів, і інвестування, і комісій. Ба більше, блокчейн відкриває для бізнесу масу можливостей для оптимізації, зниження витрат і масштабування. Але це вже тема для окремої ґрунтовної розмови.

Як правильно зберігати і використовувати криптовалюту?

У 2014 році, коли я й не думав, що моє життя буде пов’язане з криптовалютою, я отримав свій перший Bitcoin за роботу. Будучи безнадійним холдером, ця монета все ще зберігається на моєму гаманці – понад 10 років. Що порушує питання: як забезпечити безпеку активів і зручно використовувати їх у потрібний момент?

Щоб далеко не заглиблюватися в тонкощі технології, ми розглянемо два варіанти, не висвітлюючи детально їхні підкласи – децентралізоване і централізоване зберігання:

  • Децентралізовані гаманці – програми для некастодіального зберігання. Ключі доступу до гаманця зберігаються тільки у власника і ніде більше. Їх втрата означає втрату доступу, а користувач сам несе відповідальність за збереження ключа. У цьому випадку відновити доступ до гаманця неможливо, але саме таке зберігання відповідає принципам, закладеним творцем Bitcoin.
  • Централізовані сервіси – платформи для управління криптовалютою, які самостійно зберігають ключі. Це спрощує роботу, оскільки всі внутрішні процеси відбуваються під капотом, знижує комісію за транзакції, прискорює їх. Біржі для торгівлі також найчастіше централізовані. У разі втрати пароля, користувач може повернути доступ до акаунту, ідентифікувавши свою особу.

Зберігання ключів на централізованих платформах також може бути частково децентралізованим. Так компанія Ledger під час запуску функції відновлення ключа Recovery заявила, що ключ користувача ділиться на три фрагменти і зберігається в зашифрованому вигляді трьома сторонами.

В ідеалі ви можете використовувати обидва способи для безпечного зберігання цифрових активів. У децентралізованих гаманцях зберігайте основну частину своїх коштів – до 80% – для довгострокових інвестицій і збереження грошей в умовах інфляції та банківських обмежень. Другу частину зберігайте в сервісах для швидкої та зручної щоденної роботи – біржах або мобільних платформах, як Trustee Plus. Це дасть змогу торгувати, швидко реагувати на ситуацію на ринку, використовувати активи для оплати товарів по всьому світу. Наприклад, за допомогою криптовалютної картки.

Варто окремо відзначити тонкощі зберігання активів у стейблкоїнах. Такі токени як USDT або USDC повністю контролюються компаніями, що їх випускають – Tether і Circle. Крім емісії, вони можуть блокувати активи на гаманцях, зокрема децентралізованих. Вони мають властивості криптовалют, але є централізованими активами.

Підбиваємо підсумки:

  • Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня;
  • Україна посідає провідні позиції за рівнем прийняття криптовалют;
  • Цифрові активи допомагають уникнути інфляції місцевої валюти, високих комісій і залежності від традиційних фінансових організацій;
  • Переваги децентралізованого та централізованого зберігання для збереження своїх коштів і комфортної роботи можна вдало поєднати.

Криптовалюта – це альтернатива розвитку економіки зокрема та нашого життя загалом. Вона ефективно показує, як люди можуть взаємодіяти один з одним у відриві від державних інститутів. Криптовалюта – це майбутнє.

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна