Реєстри на замку: настав час передавати охорону прав власності від антирейдерської колегії – судам

Глушко Сергій
29 березня 2021, 22:15
42545 хвилин читати

Посадовці запевняють, що до кінця року їм вдасться розв’язати проблему несанкціонованих втручань до державних реєстрів, а тому розбирати скарги про право, що залишаться, не їх клопіт

  • Посилання скопійованоlink copied

Модель швидкого реагування Міністерства юстиції на грубі порушення у сфері державної реєстрації прав власності має поступитися так званій ризик-орієнтованій моделі запобігання незаконним реєстраційним діям.

Мається на увазі захист державних реєстрів додатковими програмними засобами, зокрема, введення подвійної верифікації державного реєстратора для зменшення ризиків злому ЕЦП, а також запровадження взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиним державним реєстром судових рішень. Про це розповіла заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук під час круглого столу «Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень: новітня практика Верховного Суду», проведеного Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду.

«У 2021 році ми запроваджуємо цю нову модель. Це буде щит, блок, технічна перепона, що не дозволить провести незаконні реєстраційні дії у разі наявної заборони на вчинення таких дій», – зазначила куратор сфери реєстрації.

Вона також додала, що коли досягнуть ситуації, що технічні порушення з боку державних реєстраторів припиняться, міністерство готове буде відмовитися від повноважень адміністративного розгляду скарг у сфері державної реєстрації. У Верховній Раді на розгляді вже знаходяться два законопроекти (№4348 та №4348-1), які передбачають передачу даної сфери під судовий контроль.

Пошук оптимальної формули боротьби з рейдерством

Як відомо, спрощена у постмайданний період система державної реєстрації нерухомості та бізнесу, що пояснювалось бажанням влади піти назустріч людям і зробити процес реєстрації доступнішим, на практиці перетворилась на ефективний механізм відбору чужої власності.

Створені по всій Україні комунальні реєстраційні підприємства та їх філіали наробили стільки проблем у 2016-19 роках, що їх наслідки і досі розгрібають антирейдерські структури Мін’юсту. Скажімо, із понад 3000 скарг на дії реєстраторів, що надійшли до Міністерства юстиції України лише за 2020 рік, 90% із них стосувалися дій, які були проведені реєстраторами комунальних підприємств у попередні роки. Серед найпоширеніших порушень – грубе нехтування профільними законами про державну реєстрацію, відсутність необхідних документів та будь-яких підстав для переходу права власності, або проведення реєстраційних дій так званими «фантомними» реєстраторами.

Щоб виправити це, нова команда міністерства, яка прийшла після виборів Президента України в 2019 році, спочатку позбавила права державної реєстрації комунальні підприємства. Реєстраційні дії знову можуть виконувати тільки державні реєстратори та нотаріуси. Більше того, було проведено повну верифікацію та перепідключення до реєстрів усіх держреєстраторів, на кожного заведена окрема реєстраційна справа. Колишні комунальні реєстратори, які виявили бажання продовжити роботу у даній сфері, пройшли спецперевірку міністерства.

Захист реєстрів, який виявився недосконалим, був посилений. Кожний державний реєстратор отримав від ДП «Національні інформаційні системи», яке адмініструє реєстри, додатковий ідентифікатор, без якого доступ до державних реєстрів неможливий. В результаті, за перший квартал 2021 року, за словами заступника міністра Ольги Оніщук, жодного повідомлення про несанкціоноване проникнення до реєстрів не надходило.

Близька до розв’язання ще одна проблема, яка сприяла рейдерам. Йдеться про проведення реєстраційних дії на підставі підробного судового рішення, або за відсутності його повного тексту. У минулому році Мін’юст вже запустив взаємодію між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиним державним реєстром судових рішень. Наступним кроком стане те, що реєстраційну дію неможливо буде провести, допоки повний текст судового рішення не завантажиться в систему. «Перша частина нових реєстраційних перешкод проти несанкціонованого втручання запрацює вже до кінця другого кварталу нинішнього року», – повідомила Ольга Оніщук.

На її переконання, тільки повна автоматизація системи державних реєстрів здатна подолати проблему рейдерства.

Скарги з іншим характером

Якщо вдасться прибрати технічну причину для зловживань, скарги на реєстраційні дії, на думку заступника міністра юстиції, все ж таки будуть продовжувати надходити, але вони матимуть зовсім інших характер. Вже сьогодні, якщо скарги не стосуються дій 2016-19 років, вони переважно пов’язані зі спором про право. А такі мають розглядатися не в адміністративному порядку, а виключно судами.

Крім того, підтримує таку точку зору президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, діючий сьогодні при міністерстві Офіс протидії рейдерству та Колегія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації не мають повноважень визнавати не дійсними документи, на підставі яких була здійснена незаконна реєстрація прав власності. Проте, висновок Колегії може стати підставою для скасування відповідних реєстраційних дій.

«Колегія не вирішує проблему, а породжує три нових спори. В результаті, оспорюється не лише право, але й наказ Мін’юсту, винесений на підставі висновку Колегії, і проведені на підставі наказу реєстраційні дії. Таким чином, адміністративний розгляд є не захистом прав, а ілюзією, що породжує нові спори», – переконаний президент Нотаріальної палати.

Також, представники міністерства та нотаріату нагадали, що в Конституційному суді України з осені 2019 року оскаржується конституційність повноважень Міністерства юстиції в сфері державної реєстрації. Скаржник вважає, що регулятор сфери не має права скасовувати рішення державного реєстратора на підставі допущених ним технічних помилок, бо порушується тим самим право власності, гарантоване Конституцією України.

І хоча остаточного рішення ще немає, чимало правників поділяє позицію, що не можна позбавляти права власності на підставі внутрішньо відомчих адміністративних документів.

Щоб вирішити цю проблему, як вважає Володимир Марченко, парламент повинен ухвалити законопроект №4338-1, підтриманий нотаріальною спільнотою, який передбачає запровадження процедури судового розгляду справ в сфері державної реєстрації за скороченою процедурою. А значення Міністерства юстиції зводиться до ролі експерта, який проводитиме для суду експертизу реєстраційних дій з точки зору їх наслідків, щоб пояснити суддям нюанси, в яких вони можуть не розбиратися.

Президент Нотаріальної палати також назвав основні, на його думку, принципи судового контролю сфери державної реєстрації:

  • виключно суди мають скасовувати рішення, за якими виникає, змінюється, або припиняється речове право;
  • подібні спори мають бути виділені в окрему категорію справ зі встановленням особливостей – спеціальною процедурою розгляду, застосування скорочених строків провадження тощо;
  • законодавство має забезпечити чітке визначення за таким розглядом цивільної або господарської юрисдикції, в залежності від суб’єктивного складу сторін.

З точки зору суддів, в процедурах державної реєстрації, з одного боку, все зрозуміло. Запис у реєстрі про наявність речового права власності – це спростовна презумпція. Тобто, реєстрація без підстави (договору купівлі-продажу, або оренди) є непідтвердженим правом власності. І що, дійсно, для підтвердження цього права саме суд має з’ясувати, у кого із номінальних власників є такі підстави.

З іншого боку, судова практика і тут має чимало білих плям.

«Суди ще мають розібратися, що треба скасовувати у разі доведення неправомірних дій – рішення державного реєстратора, чи запис в реєстрі? Доведеться ще уточнити юрисдикційність таких спорів та способи захисту порушеного права у спорах, пов’язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», – зазначає суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Юрій Чумак.

Проте, не скрізь аплодують бажанню Мін’юсту позбутися своїх повноважень у сфері державної реєстрації, а також готовності суддів підхопити цей процес. Нещодавно Рада-Бізнес-омбудсмена висловила свою позицію, яку мотивують тим, що в зв’язку із запровадженням Закону України «Про адміністративну процедуру» можливість адміністративного оскарження дій уповноважених державою осіб таки повинна залишатися.

Матеріал підготував Сергій Глушко

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму