Міжнародні наслідки порушення справи про банкрутство (іноземна практика)
Порушення справи або визнання особи неспроможною має універсальну дію та вказує на зміну правового статусу боржника

Відомо, що порушення справи про банкрутство на відміну від ініціювання розгляду звичайного спору, що розглядається в суді, створює чи змінює правові відносини не тільки учасників такої справи. У такій справі зазвичай беруть участь різні категорії осіб, які не є прямими учасниками відповідних договірних відносин, а рішення про неспроможність боржника створює правові наслідки для доволі широкого кола осіб. Нагадаємо, що такими особами є власники боржника, акціонери, керівники та бухгалтери, у тому числі й ті, що звільнились до встановлення цього юридичного факту, державні органи, а також партнери по бізнесу.
Необхідно також зазначити, що, як свідчить світова судова практика, порушення справи про банкрутство територіально виходить за межі певної юрисдикції. Зокрема, факт порушення судового провадження у такій категорії справ впливає і на судові процеси, що тривають за кордоном чи можуть бути ініційовані в інших країнах. Також, не слід виключати і можливість того, що порушення такої справи за кордоном будуть мати наслідки для інших судових процесів, що тривають у країні боржника.
Цікавим, на наш погляд, є приклад, коли справа про банкрутство, порушена в Росії, стала перешкодою для ініціювання іншого судового процесу в Англії.
З відкритих джерел можна встановити, що провадження у справі про банкрутство було порушено в Росії відносно компанії, зареєстрованої в цій країні. Кредитор ініціював порушення цього провадження на підставі невиконаного кредитного договору, який за його умовами регулюється англійським правом. Гарантом виконання цього зобов’язання виступила материнська компанія боржника і цей договір також передбачав умову щодо того, що усі спори підпорядковуються англійському праву.
Тим часом цей кредитор запідозрив боржника та пов’язаних осіб у змові з метою передачі російських активів одному з дочірніх підприємств, щоб у такий спосіб вивести ці активи з під контролю суду у цьому проваджені. На цій підставі і користуючись відповідними положеннями зазначених договорів щодо юрисдикції таких спорів, кредитор звернувся до англійського суду з позовом проти боржника, материнської та пов’язаних компаній, які нібито були причетні до ймовірної змови.
Англійські суди (суд першої інстанції та апеляційний суд) визнали, що подання заяви про неспроможність боржника в російський суд практично означає визнання кредитором юрисдикції судів цієї держави. Крім того в суді було зазначено, що це стосується всіх питань, пов’язаних з банкрутством. Це означає те, що усі заяви та клопотання у провадженні зі справі про банкрутство є такими, що пов’язані з розглядом цієї справи і подаються з метою вирішення основного питання – визнання особи неспроможною чи банкрутом.
Відповідно до теорії права у сфері банкрутства ініціювання позову у справі про банкрутство по суті є заявою про визнання вимоги кредитора у провадженні і має на меті підтвердження законності такої вимоги та встановлення її розміру.
Практично уся аргументація англійських судів базувалась на тому, що всі питання, пов’язані зі справою про банкрутство, включають будь-який спір, має наслідком підтвердження вимог кредиторів з метою включення їх у реєстр вимог. Це і стало обґрунтуванням відмови розгляду позову кредиторів в англійських судах, хоча відповідними договорами між боржником і кредитором передбачено інше.
Наведена практично в усіх судових актах мотивація зводиться до такого:
- заявник зробив вибір суду шляхом подання заяви про порушення справи про визнання боржника неспроможним в російський суд;
- кредитор брав участь у зборах кредиторів та у судовому розгляді справи;
- він піднімав питання щодо визнання гарантії недійсною на підставі російського законодавства;
- а також кредитор всебічно взаємодіяв з російським судом та державними посадовцями.
Суд встановив, що участь кредитора в цьому судовому провадженні про неспроможність боржника була повноцінною і це має підтверджувати юрисдикцію російських судів щодо розгляду зазначених спорів.
Якщо узагальнити, то висновки англійських судів можна звести до такого: кредитор звернувся з заявою до російського суду щодо порушення провадження у справі про банкрутство і усі питання щодо майнових вимог кредитора до боржника мають розглядатись цим судом та у межах цієї судової справи. Крім того, та обставина, що кредитор подав заяву про порушення провадження у справі про банкрутство, а потім брав повноцінну участь у цьому провадженні однозначно вказує на те, що кредитор погодився (практично передав) з юрисдикцією цих судів щодо всіх аспектів, що виникають у провадженні у справі про банкрутство.
Разом з тим, Апеляційний суд зазначив, що кредитор може звернутись до англійського суду щодо тих вимог, які не випливають з іноземного провадження у справі про банкрутство і які регулюються англійським правом.
На додаток зазначимо, що аргументи кредитора щодо того, що рішення англійського суду може допомогти іноземному суду у справі про банкрутство встановити, чи існує борг, були відхилені Апеляційним судом на тій підставі, що таке рішення англійських судів не матиме користі, а питання щодо обґрунтованості та розміру вимог, заявлених у російському суді у справі про банкрутство, мають визначатись суддею у цій справі.
Тут можна відступити від цієї справи і звернутись до законодавства і судової практики в Україні.
Українським суддям було б корисно знайомитись з практикою іноземних судів в аналогічних справах, оскільки судова практика в Україні, здається, виглядає протилежною. Йдеться про “спір про право” у справах про банкрутство – цей унікальний і певною мірою дивний український витвір.
Можна вже навіть не згадувати те, що рішення із застосуванням положень закону щодо так званого “спору про право” може мати вигляд як відмова у правосудді.
Враховуючи наведене вище, можна навести певні узагальнення.
Як було продемонстровано у цьому прикладі, порушення справи про банкрутство за кордоном та повноцінна участь ініціюючого кредитора у цьому провадженні практично позбавила такого кредитора можливості ініціювати розгляд спору нібито прямо не пов’язане з визнанням боржника неспроможним в іншій юрисдикції, що було прямо передбачено у договорі.
Нагадаємо, це є одним з найважливіших наслідків банкрутства – порушення справи або визнання особи неспроможною має універсальну дію та вказує на зміну правового статусу боржника.
Універсальність у цьому контексті означає те, що цей факт впливає на всі правові відносин, в яких перебуває така особа і поширюється на усіх осіб. Нагадаємо, цей принцип відображений у міжнародних стандартах з банкрутства.
Усе своє професійне життя в науці я намагався звернути увагу на цю особливість банкрутства і багато років рекомендував це прямо передбачити у законодавстві про банкрутство. Таке дозволило б суддям враховувати це при постановленні й інших рішень у справі про банкрутство, коли йдеться про зміну правового положення боржника. У своїх численних публікаціях я намагаюсь пояснити, що у справі про банкрутство вирішується одне-єдине питання – встановлення юридичного факту.
Насамкінець, можна порекомендувати учасникам договірних відносин враховувати те, що подання заяви про визнання особи неспроможною, у тому числі і закордоном, або визнання іноземного провадження у справі про банкрутство у транскордонній справі може мати іноді непередбачувані наслідки, а опонентам це може дати можливість вдало цим скористатись. Тут можна попередити, що такою особливістю законодавства про банкрутство можуть скористатись особи, які мають наміри недопущення або затягування здійснення правосуддя у справах про банкрутство.
Автор: Олександр Бірюков, д.ю.н., радник Юридичної групи LCF
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.
Матеріали за темою

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків
