Доплата до “чорнобильської” пенсії: судова практика
Пенсіонери мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 𝟏𝟑4𝟎𝟎 грн або 201𝟎𝟎 грн

Ще в січні 2022 року 21 тисяча чорнобильців з інвалідністю отримали підвищення пенсій. Адже з 1 січня 2022 року чорнобильцям надали можливість обчислювати пенсію по інвалідності, виходячи із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. В березні планувався черговий етап підвищення пенсій для чорнобильців, але війна внесла свої корективи в ці плани.
А втім, навіть сьогодні всі непрацюючі пенсіонери, які проживають у третій або другій зоні радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 𝟏𝟑4𝟎𝟎 грн та 201𝟎𝟎 грн відповідно!
Спочатку нагадаємо, що порядок здійснення доплат та підвищень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулює Закон України №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Починаючи з 17 липня 2018 року рішенням Конституційного суду України у справі №6-р/2018 непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, відновлено право на отримання доплати у розмірі однієї, двох або трьох мінімальних заробітних плат. Така доплата передбачена ч. 2 ст. 39 Закону №796 в редакції, чинній до 01.01.2015, відповідно до якої пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а саме: у зоні безумовного (обов`язкового) відселення – три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімальна заробітна плата.
Питання поділу території на відповідні зони, врегульовано Законом України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 27.02.1991 №791а-ХІІ, відповідно до ст. 2 якої є такі категорії зон радіоактивно забруднених територій:
- зона відчуження;
- зона безумовного (обов`язкового) відселення;
- зона гарантованого добровільного відселення;
- зона посиленого радіоекологічного контролю.
В народі їх ще називають перша, друга, третя та четверта зони відповідно.
Звертаємо увагу, що у звʼязку зі змінами в законодавстві з 1 січня 2015 року четверта зона – зона посиленого радіоекологічного контролю виключена з переліку зон радіоактивно забруднених територій, що у підсумку не дає особам, які проживають на цій території, права на отримання доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106.
Хто має право на таку доплату
Особа має право на зазначену доплату, якщо:
- є пенсіонером;
- проживає в одній із зон радіоактивного забруднення;
- на даний час офіційно не працює;
- у неї є відповідне посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
Для отримання вказаної доплати недостатньо самого лише факту проживання у відповідній зоні радіоактивного забруднення, у пенсіонера має бути також статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.
В якому розмірі має виплачуватись зазначена доплата
Як було вже зазначено, розмір доплати до пенсії залежить від того, в якій зоні проживає непрацюючий пенсіонер. З 1 жовтня 2022 року мінімальна заробітна плата становить 6700 гривень.
Відтак, непрацюючі пенсіонери, мають право на отримання щомісячної доплати до пенсії у наступних розмірах:
- 20100 грн – особи, які проживають у другій зоні,
- 13 400 грн – особи, які проживають у третій зоні.
Як отримати зазначену доплату
Така доплата має здійснюватися територіальним органом Пенсійного фонду України, в якому на обліку перебуває пенсіонер. Проте, як показує практика, на звернення пенсіонера органи пенсійного фонду України часто протиправно відмовляють у її здійсненні. Тому отримати зазначену доплату до пенсії можна лише в судовому порядку, звернувшись до суду з відповідною позовною заявою.
В цьому аспекті важливо зазначити, що Верховним Судом розглянуто зразкову справу №240/4937/18 за позовом особи до Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності Овруцького ОУПФ, яка призвела до ненарахування та невиплату з 17 липня 2018 року підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання Овруцького ОУПФ провести з 17 липня 2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Спочатку рішенням Верховного Суду від 21.01.2019 у зразковій справі №240/4937/18 позов було задоволено лише частково. Але Постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 рішення Верховного Суду від 21.01.2019 у зразковій справі №240/4937/18 скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог особи, ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі, визнано протиправною бездіяльність Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо ненарахування та невиплати із 17 липня 2018 року підвищення до пенсії особі як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов`язано Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17 липня 2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії особі як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), в іншій частині рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 січня 2019 року залишено без змін.
Як вбачається зі змісту постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у зразковій справі №240/4937/18, за ознаками типових справ це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є виплата пенсійними органами непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії у розмірах, установлених частиною другою статті 39 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року.
Але на жаль, навіть рішення ВП ВС не завжди гарантує виплату вказаних вище сум. Справа в тому, що досить часто після отримання рішення суду пенсійний фонд виплачує не дві або три мінімальні зарплати до пенсії, а два або три прожиткові мінімуми для працездатних осіб відповідно. Свої дії територіальне управління пенсійного фонду аргументує тим, що пунктом 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 06.12.2016 № 1774- VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного, року починаючи з 1 січня 2017 року.
Тобто, в результаті протиправних дій пенсійного фонду особа отримує доплату у розмірі лише 4962 грн або лише 7443 грн (тут варто зазначити, що з липня 2022 року змінився розмір прожиткового мінімуму, тож тепер очевидно ПФУ виплачує у подібних випадках 5200 грн або 7800 грн). І більшість пенсіонерів зупиняються на даному етапі, оскільки вважають, що ця сума є достатньою виплатою на виконання рішення суду. Але такі дії територіального управління пенсійного фонду України є протиправними, оскільки стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чітко регламентує, що виплата повинна здійснюватися саме у розмірі двох або трьох мінімальних заробітних плат, а не прожиткових мінімумів. Тому належним способом захисту прав у такому випадку буде звернення до суду із заявами у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України або у порядку статті 383 КАС України.
Одним з останніх цікавих рішень в цій категорії справ є рішення Київського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2022 року у справі № 320/7595/22.
В цій справі позивачка теж (так само як і у випадку із зразковою справою) просила суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не нарахування та невиплати підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добров ільного відселення у розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Суд ще раз нагадав, що стаття 39 Закону №796-ХІІ з 17 липня 2018 року має такий зміст: «Стаття 39. Доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення. Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов`язкового) відселення – три мінімальні заробітні плати; – у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати; – у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати». Позов було задоволено у повному обсязі.
Отже, сьогодні всі непрацюючі пенсіонери, які проживають у третій або другій зоні радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 𝟏𝟑4𝟎𝟎 грн та 201𝟎𝟎 грн відповідно.
Невідомо скільки ще така можливість буде ще існувати і що придумає держава, але не варто відкладати звернення до суду з позовом про зобовʼязання управління Пенсійного фонду виплачувати таку доплату.
Іван Хомич, адвокат
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.
Матеріали за темою

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків

Огляд ринків
