Микола Чмерук: податківці зацікавлені у конструктивній співпраці з платниками податків

Редакцiя
17 січня 2022, 13:24
58885 хвилин читати

У 2021-му у фокусі уваги податківців будуть підприємства, що здійснюють діяльність у сфері фінансів, оптової та роздрібної торгівлі, підприємства транспорту та переробної промисловості

  • Посилання скопійованоlink copied

Бюджетний рік 2021 завершився. Попри кризу, зумовлену пандемією коронавірусу, реорганізацію служби та інші виклики – податкова показала переконливі результати. При цьому великі платники податків відіграють значну роль, а іноді і вирішальну у наповненні бюджетів усіх рівнів.

Як спрацювало Центральне управління ДПС по роботі з великими платниками податків торік – питання надважливе, адже частка надходжень від великих підприємств, які супроводжує Центральне управління, у загальній масі податкових платежів до держбюджету досягає 30%. За рахунок чого податківцям це вдається?

На думку керівника управління Миколи Чмерука, для досягнення позитивних результатів податківці повинні дотримуватись трьох правил: 1) враховувати ситуацію, в якій опинився платник (а значить – мати з ними постійний діалог), 2) працювати чітко у рамках закону й з рештою – 3) забезпечувати прозору та комфортну систему оподаткування. Про все це – в інтерв’ю начальника Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків М.Чмерука.

Пане Миколо, давайте підіб’ємо податкові підсумки 2021-го року. Чи змогли великі платники податків втримати впевнений темп росту показників сплати податків, який демонстрували у попередніх роках? Які показники можна назвати найбільш переконливими?

Центральне управління адмініструє податки, які сплачують найпотужніші підприємства в країні. Чисельність їх не велика, однак саме вони забезпечують левову частину надходжень. На підтвердження цього наведу ключові цифри.

За підсумками 2021 року великими платниками сплачено до державного бюджету понад 240 млрд грн.

Відзначу, що надходження по податкових платежах збільшилися на 18,3% або на 33,3 млрд грн. При цьому частка податкових платежів від великих підприємств, які обслуговуються в Центральному управлінні, склала майже 30% від загальних зборів до Державного бюджету країни, в тому числі, з податку на прибуток – 33,3%, ПДВ – 35,9%, акцизний податок – 30%.

Найбільш вагому частку надходжень до бюджету від великого бізнесу у 2021 році склав податок на додану вартість – понад 113 млрд грн, що на 24,6 млрд грн, або 27,7% більше ніж у 2020-му.

Варто також відзначити зростання сплаченого акцизного податку з ввезених товарів у 2021 році. Його показники склали понад 4 млрд грн, що на 2,7 млрд грн, або в три рази більше, ніж у попередньому році.

Наведені цифри свідчать, що податкова ефективність великого бізнесу у 2021-му зросла в порівнянні з попереднім роком. Об’єктивно можна говорити про те, що скоординована, системна робота та оперативне реагування на поточні проблемні питання дозволила нашій команді у минулому році виконати всі основні зобов’язання щодо наповнення держбюджету країни. Тож продовжуємо ретельно аналізувати нашу роботу та визначаємо пріоритети на 2022 рік.

Яка з галузей вийшла в лідери по сплаті податків?

За підсумками 2021 року встановлено ТОП-5 галузей, які забезпечили найбільші надходження до зведеного бюджету, а саме майже 193 млрд грн, що становить понад 80% всіх надходжень по управлінню.

Так, до п’ятірки увійшли такі галузі, як:

  1. оптова та роздрібна торгівля – 44,4 млрд грн., що на 42,2 % більше, ніж 2020 року;
  2. фінансова та страхова діяльність – майже 40,3 млрд грн що на понад 9% менше у 2020 році;
  3. добувна – 38,8 млрд грн., що на 2% більше;
  4. транспортна (складське господарство та кур’єрська діяльність) – сплачено 33,6 млрд грн, що на 15,8% більше;
  5. переробна – 32,7 млрд грн., що на 11,5% більше.

Щодо кількості великих платників, які будуть обслуговуватись у вашому управлінні, чи змінилась вона у 2022 році?

Ні, кількість майже не змінилась. Цьогоріч на обслуговування в Центральне управління потрапили 132 нових великих платника.

На сьогодні ми обслуговуємо 634 великі підприємства.

Чи зміниться обслуговування великих платників цього року? Які переваги отримає бізнес, перейшовши вперше до вас на облік?

Нагадаю, що минулий рік Державна податкова служба України розпочала як єдина юридична особа. Зокрема, було змінено формат роботи з великими платниками податків. З першого січня 2021 року почали функціонувати п’ять міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків: Центральне, Східне, Західне, Південне, Північне.

Управління по роботі з великими платниками податків здійснюють комплексне обслуговування великих платників та розташовані у найбільших містах України (Київ, Дніпро, Львів, Одеса та Харків).

Тільки у нас в управліннях працює система індивідуального супроводження великих платників податків. За кожним платником закріплений податковий консультант-координатор, який надає консультації по всіх питаннях, повідомляє платника про можливі податкові ризики, здійснює камеральні перевірки податкової звітності, аналізує відповідність податкової до фінансової звітності, забезпечує взаємодію між платником та іншими структурними підрозділами.

Ще раз підкреслю, що така система обслуговування є тільки в Управліннях по роботі з великими платниками податків, тому перейшовши до нас, платники податків відчувають суттєву підтримку з боку індивідуального податкового координатора.

Щодо плану контрольно-перевірочної роботи на поточний рік. Проаналізуйте його, які підприємства потрапляють до плану?

По Центральному управлінню цьогоріч ми перевіримо 32 підприємства – це лише 5% платників від загальної кількості. До плану потрапляють ті платники, яким притаманні ризики. Маю наголосити, що ключовий принцип контрольно-перевірочної роботи управління (як і в цілому в ДПС) – ризикоорієнтованість. Тобто – вибірковість контролю на основі ризиків несплати податків.

Підприємства, які дотримуються політики прозорого ведення бізнесу та мають високу податкову дисципліну, можуть працювати спокійно – їх перевірки оминуть.

Чим цей список відрізняється від плану-2021? Підприємства яких галузей економіки заплановано до перевірок на 2022 рік?

У 2021-му у фокусі уваги наших фахівці були підприємства – «рітейли», підприємства електроенергетики та суб’єкти господарювання, які здійснюють фінансову та страхову діяльність.

Цьогоріч будуть перевірені підприємства, що здійснюють діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі, підприємства транспорту, переробної промисловості та суб’єкти господарювання, що здійснюють фінансову та страхову діяльність. З повним переліком підприємств можна ознайомитись на офіційному сайті ДПС.

З 1 січня цього року набрали чинності зміни до Податкового Кодексу. Які саме зміни та на що чекати бізнесу?

Так, дійсно у новому році досить багато змін чекає в частині адміністрування податків. До прикладу передбачено запровадження забезпечувального заходу погашення податкового боргу у вигляді встановлення за рішенням суду тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи боржника за кордон.

Щодо податку на прибуток, то є зміни, які стосуються оподаткування прибутків контрольованих іноземних компаній. Нововведення, які стосуються великих платників податків – це удосконалення механізму списання збитків з 2022 року, вони зможуть зменшувати об’єкт оподаткування не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих звітних років.

В частині ПДВ – доповнено переліки осіб платників ПДВ та операцій звільнених від оподаткування цим податком, скорочено терміни реєстрації розрахунків коригування та включення до податкового кредиту зареєстрованих накладних.

Також є зміни у адмініструванні акцизного податку, плати за землю, ПДФО та інше. Не буду зупинятися окремо на кожній, а додам, що зі всіма новаціями завжди можна ознайомитись на сайті ДПС України чи на нашому субсайті Центрального управління. Бути в курсі всіх податкових новин можна, підписавшись на телеграм канал податкової служби або використовуючи інформаційний ресурс податкової (так званий ЗІР).

Розмову вела Тетяна Пашковська,
«Борг.Експерт»

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

ДПС

Статті • Влада i люди
Слід зразу наголосити, що ніяких кардинальних змін у принципах оподаткування доходів фізичних осіб не відбулось

ДПС

Статті • Влада i люди
Можна прогнозувати збільшення звернень органів ДПС до судів із позовами про стягнення боргів з податків та зборів

ДПС

Статті • Влада i люди
Норми права постійно зазнають трансформації

ДПС

Статті • Влада i люди
Платники податків зобов’язані зберігати оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку

ДПС

Статті • Влада i люди
Податкова амністія — це остання можливість для фізичних осіб легалізувати свої статки