Які закони вступлять в силу 1 січня (податки, мита)
Щомісячний платіж з ЄСВ для ФОПів складатиме 1760 грн, а за рік — 21 120 грн
Не зважаючи на те, що Україна перебуває в умовах воєнного стану та активних бойових дій, система законодавства нашої країни продовжує активно розвиватися. Так, з огляду на існуючі виклики та стрімку зміну суспільних відносин виникає потреба у виробленні нових правових механізмів, які відповідатимуть сучасним реаліям.
Безперечно на сьогодні найпріоритетнішим завданням для нашої країни є збереження її суверенітету та територіальної цілісності. У зв’язку з цим, нині державний бюджет України передбачає підвищені видатки на військовооборонний комплекс. Зокрема згідно Закону України про держбюджет на 2025 рік, на оборону та національну безпеку планується витратити 2 трлн 223 млрд грн, що на 46 млрд грн більше ніж було виділено у 2024 році.
Тому в сучасних реаліях ключовою проблемою залишається наповнення державного бюджету України, для забезпечення фінансування всіх необхідних заходів, націлених на оборону країни.
У зв’язку з цим, з 1 січня 2025 року досить суттєвих змін зазнає саме податкова сфера.
Варто почати з того, що 28 листопада 2024 року все ж був підписаний закон про «історичне» збільшення податків (Закон №4015-ІХ). Вказаним нормативно правовим актом зокрема передбачено суттєве збільшення військового збору з 1,5 % до 5 % для всіх категорій платників податків. Виключенням є військовослужбовці, для яких ставка військового збору залишиться на рівні 1,5%. Не зважаючи на те, що Закон №4015-ІХ набрав чинності з 01.12.2024 року, окремі положення цього Закону набирають чинності з 1 січня 2025 року.
Так, в 2025 році діятимуть нові правила подання звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Тому, починаючи з січня 2025 року Податковий розрахунок, тобто зарплатна звітність з ЄСВ та ПДФО має подаватися не в кінці відповідного кварталу, а щомісячно. При цьому місячний звіт згідно п. 51.1 та абз. 1 пп. «б» п. 176.2 Податкового кодексу України, має подаватися до 20 числа звітнього місяця.
Проте прийнятий Закон №4015-ІХ є дуже дискусійним та чимало фахівців наголошували на його суттєвих недоліках. Зокрема на не конституційності окремих положень цього закону наголошувало і Головне юридичне управління Верховної Ради України. Попри це, Закон про історичне збільшення податків все ж набув чинності.
Тому з метою виправлення недоліків Закону №4015-ХІ станом на зараз прийнято та передано на підпис Президенту Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (законопроєкт №9319). Так, даним законом передбачено, що обов’язок зі сплати військового збору для ФОП виникає не з 1 жовтня 2024 року, а з 1 січня 2025 року.
Поряд з цим, згідно положень законопроєкту №9319 передбачені пільги зі сплати військового збору для ФОП, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях та ФОП військовослужбовців. Тому з 1 січня 2025 року ФОП з тимчасово окупованих територій чи зони бойових дій можуть не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території або почалася тимчасова окупація, до останнього числа місяця, в якому це було завершено. При цьому, якщо платники збору ФОП – платники єдиного податку 1 та 2 груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, вони не заповнюють відповідну декларацію платника єдиного податку. У свою чергу для таких платників податків контролюючий орган не здійснюватиме нарахування авансових внесків з військового збору.
Також з 1 січня пільгою щодо несплати військового збору можуть скористатися ФОП 1 і 2 групи єдиного податку, які не мають найманих працівників та перебувають у відпустці або тимчасово непрацездатні внаслідок хвороби.
І на останок, законопроєкт №9319 передбачає досить суттєві зміни щодо особливостей оподаткування стартапів, які набули резидентство Дія Сіті.
Продовжуючи тему змін в податковому законодавстві, варто зазначити, що з 1 січня 2025 року відновлюється обов’язок зі сплати ЄСВ. Нагадую, що згідно п. 919 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на період дії воєнного стану діяла пільга зі сплати ЄСВ. Так, ФОП платники єдиного податку мали право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Проте відповідно до прийнятого Закону України про держбюджет на 2025 рік протягом наступного року дію вказаної пільги було зупинено.
Тому в новому році ФОП слід звернути увагу, на поновлення обов’язку сплачувати за себе ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Однак плюс в тому, що розмір мінімальної заробітної плати збільшуватися не буде та залишиться на рівні 8000 грн.
Отже, щомісячний платіж з ЄСВ для ФОПів складатиме 1760 грн, а за рік — 21 120 грн.
Окремо слід звернути увагу, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №1264 від 05.11.2024 р. з 1 січня 2025 року відновлюються планові перевірки щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог:
- законодавства щодо якості лікарських засобів;
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування рослин, включених до таблиці І переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого КМУ, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до зазначеного переліку, затверджених постановою КМУ від 06.04.2016 р. №282;
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою КМУ від 30.11.2016 р. №929.
Щодо інших змін, які чекають нас у 2025 році, варто зазначити, що ВРУ було прийнято два важливі законопроєкти, які вносять зміни до Податкового кодексу України (№12266) та Митного кодексу України (№12267). Так даними документами продовжується дія податкових та митних пільг, що стосуються:
- звільнення від митних платежів, пов’язаних з імпортом складових для виробництва боєприпасів та снарядів;
- продовження пільг на ввезення БПЛА, приладів нічного бачення, антидронових рушниць тощо;
- розширення пільг на складові для всіх безпілотників – наземних, водних (не тільки БПЛА).
- можливості неприбуткових організацій надавати грошову допомогу військовим і їхнім сім’ям без втрати статусу;
- продовження ПДВ-пільг для українського кіно на час воєнного стану.
- повної фіскалізації грального бізнесу.
Отже, наступний рік буде рясним на нововведення у сфері податкової та митної політики, що обумовлено викликами воєнного часу та оптимізацією надходжень до державного бюджету України.
Андрій ШАБЕЛЬНІКОВ, керуючий партнер адвокатського об’єднання EvrikaLaw, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації
Чи сподобався
вам цей матеріал?
Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.