Проекти та інновації

ВС: оскаржити рішення, постановлене за скаргою представника юрособи, має право інший представник цієї ж юрособи

3 червня 2021, 15:14Новини167

Перша палата ККС ВС скасувала ухвалу апеляційного суду та призначила новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

  • Посилання скопійованоlink copied

Якщо учасником судового провадження є юридична особа і за скаргою (заявою) її представника постановлено судове рішення стосовно юридичної особи, таке рішення до суду вищої інстанції вправі оскаржити інший представник цієї ж юридичної особи.

Такий висновок про застосування ч. 1 ст. 393 КПК України зробила Перша судова палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, розглянувши касаційну скаргу адвоката в інтересах ТОВ на ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги, зазначає пресслужба ВС.

На думку ККС ВС, доводи касаційної скарги про порушення права ТОВ в особі директора підприємства на апеляційне оскарження судового рішення та обмеження у зв’язку з цим доступу до правосуддя є обґрунтованими.

Так, відповідно до положень ч. 4 ст. 380, пунктів 9-2, 10 ч. 1 ст. 393 КПК України представник юридичної особи, щодо майна якої вирішується питання про накладення арешту на майно, яке може бути предметом спеціальної конфіскації, як сторона кримінального провадження та учасник судового провадження має право на апеляційне оскарження судових рішень, які стосуються його інтересів.

На думку ВС, із матеріалів провадження вбачається, що заяву про роз’яснення в порядку ст. 380 КПК України ухвали слідчого судді про скасування арешту на майно (на грошові кошти, розміщені на банківському рахунку ТОВ) подав до суду представник підприємства – адвокат. Ухвалу ж про роз’яснення вищевказаного рішення оскаржила до суду апеляційної інстанції інший представник ТОВ – директор, яка діяла в інтересах вказаного підприємства, надавши на підтвердження своїх повноважень відповідні документи. До апеляційної скарги представник долучила заяву про поновлення строку апеляційного оскарження, вважаючи, що цей строк вона порушила з поважних причин.

Проте апеляційний суд, посилаючись на те, що із заявою про роз’яснення ухвали слідчого судді звертався адвокат, а не директор підприємства, попри те, що постановлені слідчим суддею судові рішення стосувалися інтересів саме ТОВ, який є учасником цього провадження, а не його представників, дійшов безпідставного висновку, що представник товариства не є учасником судового провадження, та повернув її апеляційну скаргу і заяву про поновлення строку апеляційного оскарження.

Враховуючи зазначене вище, перша судова палата ККС ВС дійшла висновку, що ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги директора ТОВ постановлено з порушеннями вимог ч. 2 ст. 24, ч. 4 ст. 380, п. 10 ч. 1 ст. 393 КПК України, що перешкодило суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення. Відповідно до положень, передбачених ч. 1 ст. 412 КПК України, це є істотним порушенням кримінального процесуального закону і підставою для скасування судового рішення.

У результаті Перша палата ККС ВС скасувала ухвалу апеляційного суду та призначила новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

З постановою ККС ВС у справі № 760/120/18 (провадження № 51-1578кмп19) можна ознайомитися тут.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи