За кордоном

Українські учні можуть претендувати на шкільні стипендії у Польщі: як отримати

5 серпня 2023, 20:40Новини583

Кінцевий термін подання заявки на отримання шкільної стипендії для учнів середніх шкіл – 15 вересня

 • Посилання скопійованоlink copied

Українські учні, чиї сім’ї знаходяться у скрутному становищі, можуть претендувати на отримання соціальних фінансових виплат: шкільної стипендії та/або шкільної допомоги. Фінансова допомога призначена для малозабезпечених родин і має на меті допомогти батькам забезпечити базові потреби учнів, які можуть виникати під час навчання. Для того, щоб отримати стипендію, потрібно встигнути подати заявку до 15 вересня. Дізнайтеся, як відбувається оформлення стипендії, які умови треба виконати та які документи підготувати!

Що являє собою шкільна стипендія (Stypendium szkolne) в Польщі?

Згідно з польським законодавством, кожен учень польської школи, який задовольняє певним вимогам, має право отримати фінансову допомогу з коштів державного або місцевого бюджету. Наданням шкільної стипендії займається муніципалітет за рахунок коштів зі спеціального цільового резерву, виділених на соціальні потреби державою.

Шкільна стипендія може надаватися у таких форматах:

 • повне або часткове покриття витрат, пов’язаних із участю в навчальних заняттях як у школі, так і поза межами школи;
 • допомога у натуральній формі, наприклад, придбання навчальних матеріалів або шкільного приладдя для учня.

Найчастіше шкільна стипендія пропонується у якості повного або часткового покриття витрат на заняття з іноземної мови, мистецькі, музичні або спортивні заняття. Також за рахунок цих коштів можуть покриватися витрати на шкільні екскурсії, витрати на придбання підручників, хрестоматій, карт, глобусів, комп’ютерних програм. За необхідності стипендіальні гроші можуть бути спрямовані на відшкодування спортивного одягу (зазвичай сума, виділена на покупку спортивного одягу не може перевищувати 30% суми стипендії), транспортних витрат, кейтерингу тощо.

Рішення про те, яким саме чином реалізуватиметься матеріальна допомога соціального характеру для учнів, у яких формах надається стипендія та як виглядає процедура отримання грантів, вирішують конкретні муніципалітети, на території яких знаходиться той чи інший освітній заклад.

Хто може отримати шкільну стипендію в Польщі?

Шкільна стипендія може бути призначена учневі, чия сім’я відноситься до категорії малозабезпечених. Зазвичай сім’я знаходиться в скрутному матеріальному становищі за наявності таких «обтяжувальних» факторів у дорослих членів сім’ї, як:

 • безробіття;
 • інвалідність;
 • тяжка (тривала) хвороба;
 • алкогольна чи наркотична залежність.

Причиною матеріально важкої ситуації в сім’ї також можуть стати багатодітність, відсутність одного з батьків або інші випадкові обставини. Претендувати на шкільну стипендію можуть учні як державних, так і недержавних шкіл для молоді й дорослих, у тому числі студенти коледжів, до завершення обов’язкової освіти, але не довше, ніж по досягненню ними 24 років. Для того, щоб учень мав право отримувати шкільну стипендію, місячний дохід на одну особу в його родині не має перевищувати 600 злотих.

Згідно зі Спецзаконом, громадяни України, які оформили PESEL UKR також мають право претендувати на отримання шкільної стипендії, хоча, як показує практика, все залежить від фінансових можливостей конкретної гміни.

Хто не має права на шкільну стипендію в Польщі?

Не можуть отримувати шкільну стипендію в Польщі учні, які відносяться до таких категорій:

 • не проживають на території муніципалітету, до якого складають заявку про отримання стипендії;
 • здобувають дошкільну освіту або навчаються в нульовому класі (проходять однорічну підготовку в дитячому садку при початковій школі);
 • отримують інші стипендії з державних або муніципальних коштів.

В останньому пункті винятком може служити хіба що випадок, коли загальна сума стипендій, які отримує учень, не перевищує (у цілому за навчальний рік) 20-кратного розміру сімейної допомоги на дитину віком від 5 років до з 18.

Скільки становить шкільна стипендія?

Розмір шкільної стипендії залежить від матеріального становища домогосподарства, в якому проживає учень. У 2023/2024 навчальному році розмір шкільної стиипендії визначається таким чином:

 • за щомісячного доходу на 1 особу вище 70% від критерію доходу – до 120% від розміру сімейної допомоги (Zasiłek rodzinny);
 • за щомісячного доходу на 1 особу вище 40% до 70% від критерію доходу – до 160% від розміру сімейної допомоги;
 • за щомісячного доходу на 1 особу менше 40% від критерію доходу – 200% від сімейної допомоги.

У грошовому еквіваленті це виглядатиме приблизно так: стипендія для учнів із сімей, де дохід на 1 особу не перевищує 50% від критерію доходу (300 злотих), становитиме в 2023 р. 176 злотих на місяць. А стипендія для учня, у сім’ї якого дохід на 1 особу перевищує 300 злотих і не перевищує 600, становитиме 106 злотих на місяць.

Коли подається заявка на отримання шкільної стипендії в Польщі?

Заявки на отримання шкільної стипендії на період з вересня по грудень 2023 року приймаються з 1 вересня. Кінцевий термін подання заявки на отримання шкільної стипендії для учнів середніх шкіл – 15 вересня поточного року, у деяких гмінах для студентів коледжів – до 17 жовтня. У певних випадках за поважних обґрунтованих обставин цей термін може бути продовжено – заявка може бути подана після зазначеного числа.

Які документи потрібні для оформлення шкільної стипендії

Для отримання стипендії необхідно підготувати безпосередньо заявку (бланк можна отримати в Муніципальному центрі соціальної допомоги, MOPS, приклад заявки можна подивитися за посиланням), а також додатковий пакет документів:

 • паспорт одного з батьків або опікуна;
 • документи дитини;
 • підтвердження родинних зв’язків або опікунства;
 • документи, які підтверджують, що ваша дитина навчається в польській школі або коледжі;

Крім того, необхідно додати документи, які підтверджують інвалідність, безробіття тощо, а також скрутний фінансовий стан сім’ї. Це можуть бути відповідні довідки або декларації про доходи, отримані членами домогосподарства, починаючи з серпня (за місяць до подання заяви):

 • для працюючих – довідка від роботодавця;
 • для звільнених – довідка про закінчення трудового договору;
 • для підприємців – довідка з податкової за попередній календарний рік та підтвердження внесків на соціальне страхування;
 • для пенсіонерів – рішення про останнє коригування пенсії;
 • для отримувачів аліментів – копія рішення суду про присудження аліментів або докази сплати коштів.

Зверніть увагу, що в кожній окремій гміні пакет документів, який вимагається від українців, може відрізнятися. Заявку має подавати один із батьків або опікун неповнолітнього учня. Якщо учень вже досяг повноліття, він також може подати заявку на отримання шкільної стипендії.

Як відбувається відшкодування витрат у межах шкільної стипендії?

Зазвичай шкільна стипендія виплачується у якості відшкодування понесених витрат на підставі певних підтверджувальних документів. Документами, які підтверджують освітні витрати, можуть бути:

 • іменні рахунки;
 • іменні рахунки-фактури;
 • інші іменні квитанції.

Рахунки та квитанції, видані протягом періоду, на який призначена цільова фінансова допомога, відшкодовуються в межах суми призначеної стипендії.

Зверніть увагу, що надані розрахункові документи мають містити ім’я експонента, номер та дату продажу (вона має бути в межах терміну, зазначеного в рішенні про надання стипендії), ім’я опікуна неповнолітнього учня, а також повну назву товару, який підлягає відшкодуванню. Важливо, щоб товари, які ви плануєте компенсувати за рахунок стипендії, мали виражений освітній характер. Наприклад, якщо купуєте взуття або сумку для школи, важливо, щоб у назві товару або в чеку було прописано, що йдеться саме про шкільні чоботи або шкільний рюкзак. Якщо ж у назві або описі товару цього не вказано, характер покупки може бути підтверджено продавцем за допомогою штампу, опису та розбірливого підпису.

Шкільні стипендії виплачуються на підставі платіжної відомості в касі Муніципального центру соціальної допомоги або переказом на банківський рахунок заявника.

Що являє собою шкільна допомога (Zasiłek szkolny) в Польщі?

Допомога на навчання Zasiłek szkolny також є формою матеріальної допомоги соціального характеру. Шкільна допомога призначена для учнів, які тимчасово перебувають у скрутному фінансовому становищі через раптові обставини, наприклад:

 • через смерть когось із батьків;
 • через стихійне лихо;
 • через раптову хворобу учня або членів сім’ї.

Подібно до шкільної стипендії, Засілек школьни може надаватися в натуральній формі або у вигляді коштів для покриття витрат на навчання. Тим не менш, на відміну від стипендії, яка має довготривалий та регулярний характер, допомога на навчання може призначатися один або декілька разів протягом року. Хоча не виключає стипендію й може виплачуватися додатково до стипендіальної допомоги.

Заявку на отримання шкільної допомоги на навчання разом із відповідними підтверджуючими документами можна подати протягом максимум 2х місяців з моменту настання події, яка слугує підставою для отримання коштів Zasiłek szkolny.

При цьому загальна сума виплат на учня призначається в розмірі на 20% вище за квоти шкільної стипендії. Але її розмір не може перевищувати 200% від суми сімейної допомоги, тобто не може становити більше за 620 злотих.

Джерело

Проекти та інновації
Вчора, 12:33 • Новини • Проекти та інновації
Проекти та інновації
Вчора, 11:15 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна