Огляд ЗМІ

Розмитнити авто з ЄС. Як без перешкод ввезти авто в Україну за новою процедурою

2 травня 2022, 09:36Новини1285

Наразі розмитнення автівки буде відбуватись безпосередньо у пункті пропуску на перетині державного кордону

 • Посилання скопійованоlink copied

Військова агресія російської федерації принесла немало шкоди нашому народу. Тікаючи від бойових дій, люди залишали усе заради того, щоб врятуватись та продовжити жити. Багато наших громадян, тікаючи від війни, покидали власні автомобілі прямо на дорозі, часто при виїзді з гарячих точок російські військові обстрілювали автомобілі цивільних. У зв’язку з цим багато людей в Україні залишились без автівок.

Саме тому урядом були внесені зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану. Зокрема, впроваджено так зване нульове розмитнення при купівлі автомобіля за кордоном. Це нововведення обумовлене тим, що багато українців втратили через війну свої транспортні засоби, а бюджет, за який вони могли б придбати нове авто, зазвичай обмежений. Тому уряд на період дії воєнного стану зняв з українців податкове навантаження при ввезенні авто на територію України з-за кордону. Що ж це означає?

Раніше, до 01.04.2022 р. (саме з цього дня почали діяти згадані вище зміни) при купівлі та ввезенні автомобіля в Україну власнику треба було його «розмитнити», тобто сплатити усі податки та зареєструвати транспортний засіб відповідно до чинного законодавства України. Наразі на період дії воєнного стану (на сьогодні — до 05:30 ранку 25.05.2022 р., але може бути продовжений Указом Президента України), якщо ви придбаваєте автомобіль за кордоном, зокрема на території Європейського Союзу, та не пізніше, ніж за 10 днів зареєструєте його в Україні, відповідно до ст. 69.24 Податкового кодексу України ви звільняєтесь від сплати податку на додану вартість та акцизного податку. А відповідно до ст. 911 Митного кодексу України, ви також звільнені від сплати ввізного мита.

Варто зауважити, що процедура ввезення транспортного засобу нескладна, однак перед покупкою та перевезенням авто на територію України раджу ознайомитись з такими нюансами.

1. Хто може ввезти автомобіль під «нульове розмитнення» та чи будь-який транспортний засіб це може бути?

Відповідно до ст. 69.24 ПК України, звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України:

 • автомобілів легкових;
 • кузовів до легкових автомобілів, причепів та напівпричепів;
 • мотоциклів;
 • транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше;
 • транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

«Нульове розмитнення» стосується усіх автомобілів, які ввозяться на територію нашої держави як для особистих потреб, так і для потреб Збройних сил України. Однак такі пільги не застосовуються при ввезені авто з росії, оскільки, відповідно до ст. 69.25 ПК України, звільнення від оподаткування не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України згідно з законом, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) чи окупованої території України, визначеної такою згідно з законом.

Також зауважую, що відповідно до ст. 69.23 ПК України, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку 1, 2 та 3 груп, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку у 3% доходу.

Важливо пам’ятати і те, що наразі виїзд за межі України обмежений для чоловіків віком від 18 до 60 років, тому перед поїздкою дізнайтесь, чи можете ви легально перетнути кордон. Водночас наразі не встановлено обмеження, скільки автівок «пільгово» може привезти особа.

Зауважте, що до державної реєстрації не допускаються автобуси, що переобладнані з автомобілів, які призначалися для виконання інших функцій, за винятком таких автобусів, зареєстрованих до 1 квітня 2008 р. Також до першої державної реєстрації не допускаються автобуси, вироблені на базі шасі транспортних засобів, що перебували в експлуатації. Не допускається державна реєстрація й розукомплектованих транспортних засобів (крім випадків вибракування їх у цілому). Розукомплектованими вважаються транспортні засоби, у яких відсутня одна або більше складових, що мають ідентифікаційний номер (кузов, шасі, рама, двигун).

Важливо також пам’ятати про відповідність автомобіля екологічному стандарту Євро-2 (у випадку, якщо автомобіль уже перебував у користуванні) або Євро=5 (якщо авто нове)

2. Процедура ввезення та необхідні документи

Перш за все, необхідно взяти:

 • біометричний закордонний паспорт;
 • посвідчення водія;
 • внутрішній паспорт України у вигляді книжечки або id-картки;
 • довідку про присвоєння РНОКПП.

Також, зауважте, що наразі до країн ЄС можна перевозити 10 тис. євро без декларування на одну особу, тому потурбуйтесь, щоб помістити гроші на картковий рахунок. У випадку перевищення ліміту можна взяти з собою іншу особу, щоб розділити бюджет на купівлю автівки з нею, або задекларувати кошти.

За кордоном при ввезені автомобіля в Україну потрібно зібрати такі документи:

 • договір купівлі-продажу або інший документ, за яким транспортний засіб перейшов до вас (договір дарування, міни);
 • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, тобто техпаспорт;
 • довідка про зняття авто з обліку;
 • свідоцтво про проходження технічного огляду;
 • сертифікат відповідності (не потрібно, якщо у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорті) зазначено екологічний стандарт, якому він відповідає);
 • експортна декларація.

Зауважую, що список документів може різнитись залежно від країни, з якої ви ввозите авто, тому у кожному випадку слід детально вивчати це питання.

Наразі розмитнення автівки буде відбуватись безпосередньо у пункті пропуску на перетині державного кордону. Під час його перетину транспортний засіб заявлятимуть в режимі імпорту, при цьому митні платежі сплачуватись не будуть.

Після цього необхідно звернутись до сервісного центру МВС та зареєструвати авто відповідно до чинного законодавства. Для цього необхідні такі документи:

 • посвідчення про реєстрацію транспортного засобу, отримане на регіональній митниці;
 • митна декларація;
 • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
 • сертифікат відповідності для постановки на облік;
 • транзитні номерні знаки.

3. Чи справді нічого не потрібно платити?

Багато людей помилково вважають, що «нульове розмитнення» означає взагалі безкоштовне ввезення автомобіля на територію України. Однак це не так. Необхідно буде оплатити послуги за реєстрацію транспортного засобу в сервісному центрі МВС, а також податок до Пенсійного фонду, який варіюється від 3% до 5% вартості автівки без ПДВ:

 • до 409 365 грн — 3% вартості;
 • 409 365.01–719 490 грн — 4 % вартості;
 • більш ніж 719 490 грн — 5% вартості.

При завершенні усієї процедури ввезення власник має отримати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та українські номерні знаки.

Таким чином, аналізуючи викладені нововведення, вигода та економія очевидні. Зокрема, у зв’язку з воєнними діями на території України купівля автівок ускладнилась через неактивний попит та невідповідні пропозиції, тож придбати авто в ЄС та привезти в Україну — чудовий варіант, який дасть змогу зекономити близько 25–30% коштів.

Карина Сагайдак
«Everlegal» юрист

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону