NYT: США прочісують світ в пошуках російської зброї для України

12 жовтня 2022, 15:28Новини200

Кіпр може стати великим донором зброї для української армії, але його тривожить посилення турецької військової присутності під боком.

  • Посилання скопійованоlink copied

Російські ракетні удари по мирних цілях по всій Україні цього тижня миттєво спровокував нові обіцянки союзників Києва пристали більше зброї і боєприпасів. США пообіцяли системи ППО, а Німеччина заявила, що доставить подібне озброєння «у найближчі кілька днів». Генеральний секретар НАТО оголосив, що підтримка України у боротьбі з Росією буде тривати «так довго, як тільки потрібно».

Але в усіх цих обіцянок є проблема. Києву також потрібно більше зброї російського виробництва, якою користується армія України. А глобальні запаси такої техніки виснажуються, – пише New York Times. Щоб знайти таку зброю, США і союзники прочісують планету в пошуках потенційних постачальників. Цей процес виявив як перспективи, так і підводні камені спроб відкрити запаси російської і радянської зброї для України.

Певні успіхи є. Фінляндія, яка тривалий час намагалася не дратувати Росію, відправляє Україні певні види радянської зброї включно з боєприпасами і автоматами, сумісними з AK-47. Південна Корея постачає бронежилети, шоломи, медичне обладнання і інші засоби захисту.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нещодавно відвідав такі країни, як Камбоджа, ДР Конго, Руанда, Мексика, Колумбія і Перу. Це говорить про клопітку закулісну роботу американської дипломатії з метою залучити країни, які продемонстрували підтримку Україні, але досі не відправляли летальну допомогу.

А ще є Кіпр. До цього місяця він був під американським ембарго на продаж зброї. Воно було запроваджене 35 років тому після конфлікту, який розділив острів на дві частини, одну з яких контролює підтримуваний Грецією уряд, а іншу – Туреччина. При цьому, обидві країни – члени НАТО. В ті часи Кіпр звернувся до СРСР, а пізніше до Росії по зброю і воєнну техніку. Сьогодні в розпорядженні Нікосії щонайменше 10 установок «Тор» і «Бук», здатних збивати російські літаки, безпілотники і крилаті ракети. І це справжній скарб для української армії. Але уряд Кіпру дав чітко зрозуміти, що він хоче нову і кращу заміну цим системам. Та такі поставки можуть розлютити Туреччину й розпалити гонку озброєнь в досі невирішеному конфлікті. Попри це, першого жовтня адміністрація Джо Байдена формально скасувала ембарго, дозволивши Кіпру купувати американську зброю.

Американські офіційні особи кажуть, що над цим кроком працювали кілька років. І в ширшому сенсі його мета – відтягнути Кіпр подалі від російського впливу. Але один чиновник США на умовах анонімності сказав New York Times, що Кіпр тепер став «потенційним постачальником» зброї в Україну.

«Кіпр готовий розглянути передачу зброї і боєприпасів Україні, якщо буде заміна на іншу військову техніку з такою ж потужністю і можлиостями», – сказав прес-секретар кіпріотського уряду Маріос Пелеканос.

В липні аналітичний центр «Фонд оборони демократії» визначив перелік з 23 країн за межами НАТО, які разом володіють 6300 одиницями радянської і російської зброї і боєприпасів до неї. Всі ці країни також засудили Росію за вторгнення в Україну. Але серед потенційних постачальників Кіпр дуже виділяється. Колишній офіцер Армії США і військовий експерт «Фонду оборони демократії» Бредлі Боумен вказав, що в розпорядженні Нікосії російські РСЗВ, ракети класу «земля-повітря», гелікоптери, танки і бронемашини. І все це саме те, що Україні необхідно для контрнаступу, а також щоб утримати визволені території. Боумен пояснив, що до скасування ембарго не можна було навіть серйозно обговорювати заміну зброї російського походження в арсеналі Кіпру на американські системи.

Кіпр може стати великим донором зброї для української армії, але його тривожить посилення турецької військової присутності під боком.

«Кіпр готовий розглянути передачу зброї і боєприпасів Україні, якщо буде заміна на іншу військову техніку з такою ж потужністю і можлиостями», – сказав прес-секретар кіпріотського уряду Маріос Пелеканос.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога