Міноборони закупило неякісний зимовий одяг для військових за втроє завищеними цінами, – розслідування

11 серпня 2023, 12:35Новини945

Этот материал также доступен на русском

Як зазначають журналісти, ще влітку 2022 року українські виробники били на сполох, що Міністерство оборони вчасно не оголошує про закупівлю зимового одягу для бійців.

  • Посилання скопійованоlink copied

У 2022 році ціна зимового одягу для українських військових, який Міністерство оборони України закупило у Туреччині, зросла втроє – це сталося вже на українському кордоні, де “камуфляжні” куртки перетворилися на “зимові повітронепроникні “, що спричиняє обґрунтовані сумніви щодо якості цього екіпірування.

Про це повідомляють журналісти-розслідувачі видання ZN.ua. За їхньою інформацією, цю оборудку пов’язують з уже затриманим ексзаступником міністра оборони В’ячеславом Шаповаловим.

Як зазначається у матеріалі, ще влітку 2022 року українські виробники били на сполох, що Міністерство оборони вчасно не оголошує про закупівлю зимового одягу для бійців.

“Доставити тканину з Азії, пошити — це все місяці. Ці місяці було втрачено саме з вини міністерства та інших урядовців, які вчасно не розв’язали проблемних питань. Тоді відразу був жирний натяк на те, що це неспроста. Мовляв, якщо закупівлю якісної та дешевої української форми саботують, то це комусь вигідно. Так і вийшло“, – зазначається у матеріалі.

З наближенням холодів Міноборони уклало контракт про постачання зимового одягу з турецькою фірмою Vector avia hava araçlari.

За даними журналістів, ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисяч курток на 20 мільйонів доларів й 202 тисячі штанів на 13 мільйонів. Це досить прийнятна ціна для зимового одягу, куртки коштували по 86 доларів за штуку. Інший постачальник з Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто з тканини низької якості.

Так, середня вага китайських курток була 2 кілограми, а турецької — лише 1,1 кілограма, що дуже схоже на різницю між літньою та зимовою куртками

У розпорядженні ZN.UA є пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia, з яких випливає як ціна 4900 курток виросла зі 142 тисяч доларів до 421 тисячі. Дорогою між турецькою й українською митницями ці куртки “перетворились” з “камуфляжних” на “зимові повітронепроникні” – й подорожчали з 29 до 86 доларів за штуку.

Маржа залишилася на турецькій фірмі Vector avia hava araçlari, яка належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя.

У судовому реєстрі є дані про кримінальне провадження щодо цього одягу. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз встановив, що “поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням”.

А ось зимовий одяг, який їхав в Україну за іншим договором №VV2022- М1708, кордон у Молдові перетинав із документами 27 500 доларів за партію, а кордон в Україні — вже за 367 500 доларів. Понад те, куртки з цієї партії вже продаються на OLX.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Російський бізнес не повністю вичищений з української економіки через хаотичність формування санкційних списків