Проекти та інновації

Юлія Свириденко: родина з 3 осіб зможе придбати в кредит під 7% до 94,5 «квадратів»

20 вересня 2022, 16:15Новини662

Другий етап програми «Доступна іпотека» стартує на початку 2023 року

  • Посилання скопійованоlink copied

Минулого тижня уряд ухвалив дві постанови, які дозволять вже з жовтня запустити програму пільгового іпотечного кредитування під 3%. Про деталі цієї програми «Мінфіну» розповіла перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки Юлія Свириденко.

Програма «Доступна іпотека» була ініційована Президентом Володимиром Зеленським ще до початку повномасштабної війни. Вже тоді 40% громадян були незадоволені своїми житловими умовами, 35% осіб мали квадратних метрів менше за санітарну норму — 15,6 кв м на особу. Відсутність власної домівки стримувала народжуваність, впливала на продуктивність праці та підштовхувала українців до еміграції. Агресія Росії ще більше поглибила проблему. Через обстріли зруйновано або пошкоджено десятки тисяч житлових будинків. Понад 5 млн українців стали внутрішніми переселенцями, 6 млн осіб виїхало за кордон.

Доступ до якісного житла — це ключова передумова збереження людського капіталу України.

Насамперед, йдеться про людей надзвичайно важливих професій — військових, правоохоронців, медиків, педагогів, науковців. На жаль, за минулі десятиліття зроблено дуже мало для того, аби задовольнити базову потребу в житлі цих категорій громадян. Тому пільгові умови іпотеки (кредит під 3% на 20 років із початковим внеском 20%) дають їм можливості отримати власне житло, а отже, зробити життя комфортним, а працю — продуктивною.

Передбачається другий етап програми, на якому вона буде доступною для решти українців, коли він стартує? Чи змінюватимуться умови видачі пільгових кредитів?

Другий етап програми «Доступна іпотека» стартує на початку 2023 року. Для військовослужбовців, педагогів, медиків, правоохоронців, науковців умови кредитування залишаться незмінними — 3%.

Але також відкриємо доступ до позики для всіх інших українців, хто реально потребує покращення житлових умов, — вони зможуть взяти кредит на житло під 7%, тобто зробимо іпотеку масовою. Зазначу, що така масштабна програма в нашій країні буде реалізована вперше.

Розкажіть, будь ласка, детальніше, на яких умовах можна буде скористатися пільговою іпотекою?

Для військовослужбовців, педагогів, медиків, правоохоронців, науковців кредит видаватимуть під 3% на 20 років із початковим внеском в розмірі 20%. На етапі масової іпотеки для усіх інших українців це буде кредит під 7% річних. Важливо, що відсоткова ставка залишиться фіксованою протягом усього терміну кредиту. Такі умови будуть привабливими для громадян, які хочуть придбати власне житло, але раніше не мали для цього достатньо фінансових ресурсів.

Є п’ять обов’язкових умов для участі в програмі «Доступна іпотека»:

  1. бути громадянином України віком від 18 до 70 років (банківські критерії),
  2. бути платоспроможним,
  3. не знаходитися під санкціями,
  4. не бути учасником інших подібних державних програм,
  5. потребувати покращення житлових умов, відповідно до таких стандартів: 52,5 квадратних метри на одну людину + 21 «квадрат» на кожного члена сім’ї.

А передбачено якісь вимоги до житла, яке людина може взяти в іпотеку?

Повторюсь, базова умова доступної іпотеки — це 52,5 кв м на одну людину + 21 «квадрат» на кожного наступного члена сім’ї. Наприклад, якщо родина складається з трьох людей, вона може розраховувати на отримання доступної іпотеки для купівлі квартири загальною площею до 94,5 «квадратів». Якщо хтось матиме бажання придбати житло більшої площі, потрібно буде доплатити за додаткові квадратні метри самостійно.

Вартість квартири в Києві, Ужгороді і Полтаві відрізняється. Чи будуть враховані регіональні нюанси? Від якої вартості людині відштовхуватися?

Сума кредиту залежатиме від конкретного міста, містечка чи села, в якому людина хоче жити. Тож програма максимально адаптована до регіональної цінової специфіки на ринку нерухомості.

Базовою є опосередкована вартість спорудження квадратного метру житла, яку визначає Мінрегіон. Для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова вона збільшується в 2,5 рази. Для міст із населенням понад 300 тис. осіб, а також для міст на відстані до 15 км від Києва та обласних центрів — вдвічі. Для міст із населенням 100−300 тис. осіб — в 1,75 рази. Для інших населених пунктів — опосередкована вартість у відповідному регіоні.

А чи можна буде взяти в кредит під пільгову програму елітне житло?

Про елітну нерухомість не йдеться. Наше завдання — сприяти вирішенню «квартирного» питання людям, які цього дійсно потребують.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби