Які податкові різниці виникають за наявності в обліку інвестнерухомості?
Этот материал также доступен на русском
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 ПКУ.
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Про це повідомляє ДПС у Чернівецькій області, зазначає Дебет-Кредит.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 ПКУ.
Згідно з п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема:
- на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта.
Відповідно до п. 138.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема:
- на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ;
- на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта;
- на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об’єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі продажу такого об’єкта невиробничих основних засобів та/або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.
Так, залишкова вартість основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів для цілей розд. III ПКУ – сума залишкової вартості таких засобів та активів, яка визначається як різниця між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розд. III ПКУ (пп. 14.1.9 ПКУ).
Для розрахунку амортизації відповідно до положень п. 138.3 ПКУ визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку (абзац другий пп. 138.3.1 ПКУ). З урахуванням вимог пп. 138.3.2 ПКУ для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх призначення для використання в господарській діяльності платника податку.
Отже, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації інвестиційної нерухомості, яка обліковується у бухгалтерському обліку за первісною вартістю з урахуванням накопиченої амортизації (далі – за первісною вартістю), відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Якщо інвестиційна нерухомість, яка обліковується у бухгалтерському обліку за первісною вартістю, не призначена для використання у господарській діяльності, то такі активи не підлягають амортизації для цілей оподаткування і, відповідно, фінансовий результат не зменшується на суму амортизації цих активів.
Як зазначається, у випадку продажу інвестиційної нерухомості, яка обліковується у бухгалтерському обліку за первісною вартістю, яка призначена для використання у господарській діяльності, та підлягає амортизації у податковому обліку, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості таких активів, визначеної відповідно до правил бухгалтерського обліку, та зменшується на суму залишкової вартості цих активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ.
У разі продажу інвестиційної нерухомості, яка обліковується у фінансовому обліку за первісною вартістю, яка не призначена для використання у господарській діяльності, фінансовий результат до оподаткування збільшується згідно з п. 138.1 ПКУ на суму залишкової вартості таких активів, визначеної згідно з бухгалтерським обліком, та зменшується згідно з п. 138.2 ПКУ на суму первісної вартості придбання або виготовлення та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення таких активів, визначеної згідно з бухгалтерським обліком, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.
Водночас у разі здійснення операцій щодо об’єктів інвестиційної нерухомості, які обліковується у бухгалтерському обліку за справедливою вартістю (амортизація та зменшення корисності не визнаються), у податковому обліку не виникають різниці, визначені нормами пп. 138.1 та 138.2 ПКУ. Результати від здійснення операцій з такими активами (продаж, переоцінка) визначаються згідно з правилами бухгалтерського обліку та відображаються у складі фінансового результату до оподаткування без коригувань.
-
За кордономОгляд ЗМІНаркотики і нерухомість у Лондоні. США наклали санкції на мережу компаній, що працювала на еліту РосіїВчора, 19:43 • Новини • За кордоном
-
«Зимова єПідтримка»: Українці подали понад 5 млн заявок на виплату 1000 грн через Дію
Вчора, 18:00 • Новини
-
Морським коридором вже пройшло 3 тисячі суден з десятками мільйонів тонн продукції
Вчора, 17:49 • Новини
-
Кіностудія ім. Довженка отримуватиме підтримку з держбюджету
Вчора, 17:38 • Новини
-
АПВУ провела зустріч з Міністром юстиції України Ольгою Стефанішиною
Вчора, 17:33 • Новини
-
Огляд ЗМІСукупні статки мільярдерів у світі за рік зросли на 17%, до $14 трлнВчора, 17:27 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Проекти та інноваціїGenesis представила перший гіперкарВчора, 17:17 • Новини • Проекти та інновації
-
Міжнародні резерви України зросли до $39,9 мільярда у листопаді
Вчора, 17:07 • Новини
-
Україна та США домовилися оновити торговельну угоду на початку 2025 року
Вчора, 16:57 • Новини
-
Названо топ-10 сирів із найвищим вмістом білка: їх радять дієтологи
Вчора, 16:46 • Новини
-
Продажі українських продуктів зросли на 9,5% після запуску програми «Національний кешбек», — дослідження ритейлерів
Вчора, 16:36 • Новини
-
За кордономMeta інвестує $10 млрд у свій найбільший центр обробки даних у світіВчора, 16:26 • Новини • За кордоном
-
СоцмережіУ Київському зоопарку народилися рідкісні пташенята рожевих пеліканів (ФОТО)Вчора, 16:16 • Новини • Соцмережі
-
ЮНІСЕФ надасть допомогу ще 100 школам для підготовки до зими
Вчора, 16:06 • Новини
-
Данія надасть €6 млн на відновлення енергетичної інфраструктури України
Вчора, 15:56 • Новини
-
Проблемні боргиНБУ визнав Комінвестбанк неплатоспроможнимВчора, 15:45 • Новини • Проблемні борги
-
Собівартість поїздки в метро Києва наближається до 37 гривень
Вчора, 15:35 • Новини
-
Суд визнав банкрутом найстаріший велосипедний завод України
Вчора, 15:25 • Новини
-
Укрзалізниця вдвічі збільшила ліміти Wi-Fi в поїздах «Інтерсіті»
Вчора, 15:15 • Новини
-
Зверніть увагуВ Україні змінять порядок виплат компенсації за «Пакунок малюка»Вчора, 15:05 • Новини • Зверніть увагу
-
Проекти та інноваціїMercedes-Benz вручила Папі Римському спеціальний «Гелендваген»Вчора, 14:53 • Новини • Проекти та інновації
-
Мінфін у листопаді перерахував 16,4 мільярда трансфертів місцевим бюджетам
Вчора, 14:44 • Новини