28 893 громадян і резидентів рф і рб мають бізнес в Україні

13 жовтня 2022, 10:37Новини401

З них 5310 пов’язані з компаніями у стані банкрутства або такими, що припинили або припиняють діяльність

  • Посилання скопійованоlink copied

20 314 компаній України мають ідентифіковані зв’язки з країною-агресором станом на вересень 2022 року. 28 893 громадян і резидентів росії та білорусі продовжують бізнес в Україні, з них 13 причетні до бізнесу у стані банкрутства, а 5297 – до юридичних осіб, що припинили діяльність, або перебувають у стані припинення, за даними russian Roots реєстру компаній України, пов’язаних з рф і рб, для перевірки контрагентів і виявлення російського коріння, створеного Vkursi спільно з провідною юридичною фірмою Василь Кісіль і Партнери.

Найбільша кількість компаній у стані банкрутства сконцентрована у Одеській області.

На початку повномасштабної війни станом на 11 березня реєстр налічував 30 099 засновників і бенефіціарів, та 21 028 компаній, пов’язаних з росією та білоруссю.

За 7 місяців повномасштабної війни:

  • 714 компаній «позбулись» російського або білоруського коріння чи «замаскували» зв’язок, мігрувавши у категорію компаній із історичним російським корінням. Водночас 97% компаній України з ідентифікованим на початку повномасштабної війни зв’язком із рф і рб продовжують роботу в Україні. Таких є 20 314,
  • 1206 засновників і кінцевих бенефіціарних власників-громадян або резидентів рф і рб більше не фігурують у переліку засновників або кінцевих власників. Водночас понад 50% кінцевих власників із рф і 67% кінцевих власників із рб продовжують бізнес в Україні.

Станом на початок вересня до 10 компаній України з російським корінням за виручкою (останні оприлюднені дані фінзвітності) входили:

  1. ТОВ «ВЕНТА. ЛТД». Дохід: 13,28 млрд грн. Засновник: АТ «Катрен».
  2. ПАТ «КРЮКІВСЬКИЙ ВАГОНОБУДІВНИЙ ЗАВОД». Дохід: 3,73 млрд грн. Бенефіціар: Гамзалов Станіслав Джахпарович.
  3. ТОВ «БРОКАРД-УКРАЇНА». Дохід: 3, 45 млрд грн. Бенефіціар: Володіна Тетяна Володимирівна.
  4. ТОВ «ТТВК». Дохід: 3,44 млрд грн. Бенефіціар: Бенефіціар: Морозов Євген Миколайович.
  5. ТОВ «НІССАН МОТОР УКРАЇНА». Дохід: 2,27 млрд грн. Бенефіціар: ТОВ «НІССАН МАНУФЕКЧУРІНГ РУС».
  6. ТОВ «ЄРМАК ГОЛД». Дохід: 2, 08 млрд грн. Засновник і бенефіціар: Алєксандров Ілля.
  7. ТОВ «ЮПІТЕР 9 АГРОСЕРВІС». Дохід.1,75 млрд грн. Засновник: Барков Олександр Вікторович.
  8. ТОВ «ОРІМІ УКРАЇНА».Дохід: 1,58 млрд грн. Засновник: Дубровський Олексій Геннадійович.
  9. АТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш». Дохід 1,09 млрд грн. Бенефіціар: Лук’яненко Володимир Володимирович.
  10. ТОВ «ТАТНЄФТЬ-АЗС-УКРАЇНА». Дохід: 1,08 млрд грн. Засновник: ПАТ «ТАТНЄФТЬ» імені В.Д. Шашина.

Зміна кількості компаній у реєстрі зокрема пов’язана з оновленням даних про громадянство та місцезнаходження засновників, акціонерів і кінцевих бенефіціарних власників у ЄДР. Так, у вересні, наприклад, вийшла зі складу бенефіціарів ТОВ «БРОКАРД-УКРАЇНА» Тетяна Володимирівна Володіна, громадянка росії. 27 вересня Vkursi ідентифікували нового бенефіціара компанії. Ним став Філіп Бенасен, мешканець Парижа (Франція).

«Державна і міжнародна санкційні політики стимулювали засновників і кінцевих власників бізнесу в Україні з російським паспортом чи адресою у росії «згадати» про громадянство України чи інших країн. Після чого вони оновили неакутальні дані у ЄДР. Раніше законодавство не зобов’язувало регулярно оновлювлювати дані, якими володіє держава про кінцевих власників, засновників чи акціонерів у частині про їхнє громадянство або місцезнаходження. Новий законопроєкт про фінмоніторинг, прийнятий у вересні, встановлює вимогу щодо обов’язкового подання інформації про всі наявні громадянства (підданства) кінцевих бенефіціарних власників» – коментують у Vkursi.

У випадку 6 із 10 компаній із російським корінням за виручкою Vkursi зафіксували зміну бенефіціарів або їх громадянства, вихід бенефіціарів зі складу із російським або іншим громадянством, а також зміну відомостей НКЦПФР, у період з червня по вересень 2022 року включно.

«Зміна громадянства та місця проживання вірогідно ніяк не вплине на санкційні обмеження, оскільки рішення регуляторів не завжди ідентифікують осіб за цими даними. Наприклад, Рада ЄС у своїх рішеннях ідентифікує підсанкційних осіб тільки за прізвищем, ім’ям, по батькові, датою та місцем народження. В такому випадку зміна громадянства однозначно не вплине на санкційні обмеження. На відміну від санкцій загальні обмеження українського законодавства на співпрацю із російським бізнесом прив’язані не до особи кінцевого бенефіціарного власника, а до його громадянства. Тому зміна даних КБВ в українських реєстрах може зняти такі загальні обмеження на співпрацю із конкретною компанією» – пояснює Роман Ємець, юрист Василь Кісіль і Партнери.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога