«Термінатори» проти гумових виробів, або Хто і чому дозволяє собі тиск на бізнес в умовах війни

Редакцiя
7 червня 2022, 12:13
25126 хвилин читати

Реалії бізнес-сьогодення вимагають згадати про славнозвісне прислів’я: «Кому війна, а кому мати рідна»

  • Посилання скопійованоlink copied

За 100 днів війни викристалізувалось багато чого: від розуміння, кому і що можна довірити (навіть життя), до реальної ролі кожного “гвинтика” у такому непростому механізмі як держава. Нинішня єдність населення, бізнесу та чиновників у боротьбі проти російських загарбників стане прикладом для багатьох наступних поколінь українців. А от про конфлікти, корпоративні в тому числі, та відверто непристойну (в окремих випадках – неправомірну) поведінку окремих осіб згадувати навряд чи будуть. Однак тільки у разі, якщо дати цьому жорстку відсіч прямо сьогодні.

Звичайно, хотілось б написати зараз щось про чергове ураження рашистського БТР зі «Стугни», та реалії бізнес-сьогодення вимагають згадати про славнозвісне прислів’я: «Кому війна, а кому мати рідна».

27 травня 2022 року, в п’ятницю, о другій половині дня до одного з визначних підприємств Київщини – ТОВ «Київгума» – навідались 4 працівники ГУ СБУ в Києві та Київській області з метою вручити генеральному директору Острогруду А.Ю. повістку на допит в якості свідка.

Правоохоронці прибули при «повному параді», у спец екіпіруванні, та ще й чомусь на автомобілі приватної охоронної фірми «ШЕРИФ».

Оскільки Острогруд А.Ю. в той час був відсутній на заводі (перебував на нараді керівників найбільших підприємств м. Бровари, де отримав від міста нагороду «За заслуги перед містом» під час оборони в період воєнної агресії росії), повістка про виклик на допит була вручена адміністрації підприємства. І не було б у тій повістці нічого дивного, якби не декілька обставин.

  • По-перше, будь-який корпоративний конфлікт ще мирного часу привчив кожного бізнесмена, що немає нічого більш мінливого у кримінальному процесі, аніж статус свідка. До статусу підозрюваного – а далі вже і абсолютно неприхованого тиску на бізнес – тут, як то кажуть, один крок, або радше один розчерк пера слідчого.
  • По-друге, 2 червня 2022 року директор «Київгуми» таки побував на так званому допиті. Далі його цитата: «Все, що він [слідчий] зробив, це «заповнив в протокол анкетні дані» – ПІБ, освіта, посада, адреса, посадові обов’язки тощо! Тобто, жодного питання в протокол щодо неналежної якості, документів, сировини, технології… Знову не показали ані саму прокладку, ані матеріали справи. Не показали й експертизу».

Причому, що важливо, попередня слідча дія відбулась не багато, не мало – аж у вересні 2021 року, за результатами якої 14.09.2021 на офіційному сайті СБУ з’явилася новина з заголовком «СБУ викрила нову схему на Укрзалізниці: дії зловмисників могли призвести до аварій поїздів». Новина, до речі, ілюструється фотографіями, на яких частина з прокладок (зокрема, які тримають в руках працівники СБУ) точно не є виробом ТОВ «Київгума».

Ми далекі від думок, що війна має в обов’язковому порядку списувати чи покривати чиїсь гріхи (злочини), але й категорично виступаємо проти того, щоб толерувати тиск на бізнес, який й за часів мирного часу є неприпустимим, а під час оборони країни – й поготів. Тож нагадаємо, а що ж це за справа така, де було вкрай необхідно ганяти озброєних «термінаторів» для вручення повістки свідку.

Йдеться про кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12021100100002390 від 19.06.2021.

«Київгумі» про нього стало відомо 10 вересня 2021 року, коли на територію підприємства прибула слідча група з ухвалою слідчого судді у справі №761/30913/21 про проведення огляду в кримінальному провадженні. Втім огляд був радше для формальності, бо окрім вилучення оригіналів документів (договори з Південно-Західною залізницею, рахунки, видаткові накладні, ТТН, платіжні доручення тощо) та декількох гумових прокладок (найменування ПРБ-1 та ПРБ-5) слідча Сушак В.М. та три працівники СБУ більше нічого не зробили. Поведінка слідчої групи свідчила про будь-що, тільки не про бажання встановити саме факти щодо виробництва прокладок. А питання ж було саме в цьому, бо нагадаємо, про що саме заявили в СБУ: «Представники приватної компанії впродовж 2020-2021 років здійснили поставку держпідприємству партії гумових прокладок для рейкових колій. Проте постачання відповідної продукції вони здійснювали в обхід встановленої процедури і без належного контролю якості товару. Це дозволило їм порушити технологію виробництва запчастин через заміну складних хімічних компонентів на більш дешеві матеріали, і реалізувати комплектуючі за цінами високоякісної продукції». То ж, можливо, варто було хоча б глянути на цех, й пересвідчитись, як там з тим самим контролем якості справи відбуваються? На жаль, тоді правоохоронці вирішили повірити на слово «замовникам» (про своїх конкурентів у «Київгумі» здогадуються, але благородно їх не називають).

Однак для читачів все ж слід пояснити декілька моментів:

  1. ТОВ «Київгума» постачало підрейкові прокладки на Укрзалізницю протягом 2020-2021 років. До початку серійного виробництва прокладок гумових 8 серпня 2019 року були проведені кваліфікаційні випробування установчої серій прокладок гумових. До складу комісії входили фахівці Дніпровського науково-конструкторського технологічного бюро колійного господарства», «Центру діагностики залізничної інфраструктури АТ «Укрзалізниця», керівники ТОВ «Київгума», представники АТ «Укрзалізниця». В ході проведення кваліфікаційних випробувань згідно з вимогами стандарту ДСТУ 2805-94, всі показники прокладок установчої серії (на основі і за рецептом яких в подальшому виготовлялися всі прокладки, які постачалися на УЗ) відповідали вимогам.
  2. ТОВ «Київгума» є єдиним з виробників прокладок, який офіційно імпортує сировину, яка необхідна для виробництва прокладок згідно вимог до їх якості. Тобто, про те, що такі прокладки були відповідної якості, було відомо й «Київгумі», й самій Укрзалізниці і правоохоронцям. Однак від кримінального провадження «Київгуму» це не врятувало.

Відверта замовність характеру переслідування підприємства підтверджувалась, врешті-решт, листом від самої Укрзалізниці від 22.10.2021, в якій стверджувалось як про належну якість продукції «Київгуми», так власне й про відсутність будь-яких зафіксованих випадків виходу її з ладу під час експлуатації з 2019 року.

Водночас й на підприємстві не сиділи, склавши руки, й у період часу з 24 вересня 2021 до початку воєнних дій, ними неодноразово направлялись листи очільникам СБУ, ГПУ, МВС з вимогою припинити тиск на підприємство.

Відповіді були, але всі вони схожі на формальні відписки, бо звернення про припинення незаконного переслідування переправлялись саме до органів, які й здійснювали такі незаконні дії – тобто до Шевченківської районної прокуратури та Шевченківського управляння поліції ГУНП в м. Києві. Тим не менш, у поєднанні з публічною підтримкою «Київгуми» з боку Європейської бізнес-асоціації, Ради Бізнес-омбудсмена, Спілки українських підприємців, УАПЛП «УКРЛЕГПРОМ», певний результат все ж було досягнуто.

Силовики взяли паузу на «поки все затихне», а там розпочалась війна…

І весь цей час жодних інших дій щодо ТОВ «Київгума» у кримінальному провадженні не відбувалось – не оголошувалася підозра, до «свідків» не зверталися за поясненнями, не викликали на допити тощо. Аж до появи «термінаторів» наприкінці травня 2022 року.

Мабуть, не буде зайвим зацитувати повідомлення А.Острогруда, яке він залишив на своїй сторінці у Фейсбук з цього приводу: «Під час війни – приїздить цілий «спецпідрозділ термінаторів», просто щоб вручити повістку до слідчого! Бо «хлопчинка знайшовся» (слідчий, який пропав на півроку). Так ці вояки… на «віджатій машині» (чомусь приїхали на машині приватної компанії «Шериф»), приїжджають (і бензин у них є, і часу повно кататись з Києва в Бровари) вручити повістку!? Це ж як комусь хочеться заробити / відробити завдаток!?».

Гострі слова, але чому б й ні? Адже підприємство навіть за складних воєнних умов не припинило роботу.

Війна не тільки змусила «Київгуму» переосмислити цінності, в першу чергу, змінилися потреби держави. І чимало виробів підприємства просто стали незатребуваними, а перед директором постало питання, як забезпечити людей роботою? Тож в «Київгумі» зосередили зусилля на виробництві серійних продуктів, які зараз мають попит. Стабільно продовжив працювати тцех по виготовленню фармацевтичної пробки. Роботу інших виробничих цехів зосередили на виготовленні засобів тактичної медицини – джгути Есмарха та Омега, оклюзійні пов’язки, назофаренгіальні трубки тощо. А також на ТОВ «Київгума» почали виробляти накладки для бронежилетів. І вже налагодили серійне виготовлення цього виробу.

І от треба ж було саме в цей час комусь з силовиків згадати про сфабриковану кримінальну справу, у якій немає постраждалих, немає збитку, немає доказів, а лише бажання конкурента отримати поставки до УЗ, «втопивши» підприємство, що працює якісно й за стандартами.

Це якщо й не гібридна форма мародерства, то щось подібне до цього.
Може, варто зупинитись, доки не пізно? Ні, не через якісь залякування чи у позаправовий спосіб, а просто, щоб потім совість після війни не замучила.

Сергій Козлов

P.S.Не дивлячись на всі складнощі та проблеми реального часу, ТОВ “Київгума” продовжує рухатись в розвитку! Наразі зараз, разом з українськими партнерами запущено в серію новий виріб – статор для штукатурних станцій! Звісно, рішення про запуск проєкта прийняли давно, перші інвестиціі в покупку обладнання і оснастики зробили ще минулого року! Саме обладнання запускали в січні, технологію відпрацьовували в лютому…, а далі – війна! Проте вже в травні на підприємстві зробили першу невеличку поставку даних виробів. Україна непереможна!

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Російський бізнес не повністю вичищений з української економіки через хаотичність формування санкційних списків

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Чи потрібен нам ще один керівник АРМА, залежний від Офісу Президента?