Дисциплінарна практика приватних виконавців пройде через жіночі руки

Глушко Сергій
9 листопада 2021, 11:37
96273 хвилини читати

У тендітних дам і теоретиків може бути своя мотивація витрачати вільний час на вивчення дисциплінарних проваджень

  • Посилання скопійованоlink copied

Доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ, адвокат Ольга Верба 26 жовтня нинішнього року на З’їзді приватних виконавців України була обрана четвертим членом Дисциплінарної комісії за квотою від представників професійної спільноти. Троє інших її колег – Андрій Авторгов, Олексій Соломко і Георгій Парфьонов – люди знані у професії, історію якої вони, по суті, і творять від самого початку її існування. Що вплинуло на остаточний вибір учасників з’їзду розбавити чоловіче представництво приватних виконавців у Дисциплінарній комісії тендітною дамою – гадати не будемо.

Видання «Борг.Експерт» спробувало з’ясувати мотивацію та настрій, з яким науковець О.Верба візьметься за нову для себе справу, і від якої може залежати подальше перебування у професії будь-якого фігуранта дисциплінарного провадження.

Ольга Верба

Ольга Верба: Дійсно, я науково-педагогічний працівник, і, звичайно, у мене є свій особистий інтерес. Я досліджую сферу виконавчого провадження починаючи з 2005 року. Крім того, викладаю навчальну дисципліну «Виконавче провадження» у бакалаврів та спецкурс для магістрів «Проблеми виконання судових рішень у цивільних справах». У мене є навчальні посібники, низка наукових публікацій у фахових виданнях України та зарубіжних держав з окреслених питань.

Нині пишу докторську дисертацію на тему: «Захист прав особи у виконавчому провадженні: проблеми теорії та практики». Суб’єктом права на захист за наявних законодавства і практики є, власне, приватний виконавець.

Робота у Дисциплінарній комісії якраз буде сприяти подальшому дослідженню проблематики.

Мої знання виконавчого провадження базуються, зокрема, на практиці, хоч і не своїй. Щоб я розуміла його природу і всі нюанси, мені допомагають приватні виконавці з виконавчого округу Львівської області. Для прикладу, разом з ними стежу, як працює Автоматизована система виконавчого провадження, і вже дуже добре знаю її недоліки.

У своїх наукових працях досліджувала, серед іншого, чому дисциплінарна відповідальність державних виконавців значно відрізняється за наслідками, які є більш м’якими, від дисциплінарної відповідальності приватних виконавців. Доступ до професії у них також абсолютно різний. Щоб стати державним виконавцем, треба відповідати чотирьом вимогам. А щоб стати приватним виконавцем треба пройти, за аналогією з Данте, 11 «кіл пекла». Причому, кожне «коло» вартує значних зусиль та фінансових витрат. Таких витрат кандидат у державні виконавці взагалі не несе. Так само щодо відповідальності державного і приватного виконавців в Україні існують різні підстави, процедури та наслідки, оскільки значно різниться правова природа їх статусів.

Притягнення до відповідальності державного виконавця здійснюється за процедурою, передбаченою для державних службовців. Вважаю такі законодавчі норми дискримінаційними стосовно до приватних виконавців, оскільки їх можна простіше позбавити права на діяльність, до якого вони так важко йшли.

А виконують вони однакову, покладену на них державою функцію, – примусове виконання рішень судів та інших юрисдикційних органів. Відповідно, таке законодавче регулювання є доволі дискримінаційним щодо приватних виконавців (У розрізі ст. 14 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод” та Протоколу № 12).

При вивченні дисциплінарної практики приватних виконавців зіткнулася із наявністю такого явища як правовий пуризм. Тобто, не можна вимагати за будь-яку ціну виконання букви закону. Дрібні порушення у своїй більшості не впливають на хід виконання рішення. На мою думку, за такі порушення не варто позбавляти приватного виконавця права на професію.

Таким чином, під час роботи у комісії буду прагнути всебічно досліджувати дисциплінарну справу. Все це уявляю в ідеалі. Як буде фактично, поки не знаю.

– Чи є розуміння, що якісна робота потребує шалених витрат часу, причому на добровільних засадах?

– Я свідомо ставлюся до цієї роботи як до великого навантаження, але плюс полягає в тому, що це збір емпіричного матеріалу і безпосередня участь у створенні практики. Працювати вночі, вивчаючи та аналізуючи матеріали, для мене не вперше. Коли в мене є додаткова робота, то я зазвичай у третю зміну і працюю.

– Будете працювати у складі команди приватних виконавців, чи залишите місце для своєї окремої позиції?

– Якщо тебе делегує Асоціація приватних виконавців, то на це треба зважати. Усіх трьох новообраних колег я знаю як беззаперечних авторитетних фахівців у своїй галузі. Спочатку познайомилася з їх публікаціями у ЗМІ та соціальних мережах, а потім не раз зустрічалися особисто на науково-практичних заходах. Втім, все визначають конкретні ситуації. Проти своєї совісті я не піду.

– Є такий інститут як дисциплінарні уповноважені. Наскільки їх висновки будуть для вас дороговказом?

Дисциплінарних уповноважених я також давно знаю. Зокрема, з Оленою Овчаренко співпрацюємо в наукових сферах і також часто зустрічаємось на науково-практичних заходах. Для мене вона авторитет, адже висновки щодо дисциплінарних справ у неї всі вмотивовані, підставні, аргументовані. Втім, не обов’язково, щоб наші позиції були абсолютно схожими.

– Чи відомо, коли відбудеться перше засідання нового складу Дисциплінарної комісії приватних виконавців?

– Щоб ми почали працювати, треба аби спочатку Міністерство юстиції видало наказ про наше призначення. Наразі про таке мене ніхто не повідомляв.

Розмову провів Сергій Глушко

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Жодних виключень для виконання судових рішень Постанова НБУ не передбачає...

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
На кінець 2022 року доступ до АСВП мають 253 приватні виконавці, або ж 89% від загальної кількості діючих

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Реальну вартість арештованого майна в ході аукціону визначає ринок

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Стадія продажу майна розпочинається із моменту оприлюднення інформації про продаж