Зверніть увагу

Валютні позичальники під захистом: податковий комітет рекомендує за основу законопроекти №4398 та №4399

4 березня 2021, 09:48Новини334

Этот материал также доступен на русском

Банки, які ухиляються від реструктуризації, у разі звернення боржника до суду, якщо вони єдиний кредитор, не зможуть відмовляти у реструктуризації і вимагати закривати провадження.

  • Посилання скопійованоlink copied

Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти за основу законопроект №4398, що передбачає внесення змін до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та КзПБ в частині реструктуризації заборгованості валютних позичальників через процедуру банкрутства; та законопроект №4399, який передбачає звільнення від сплати ПДФО з прощеного боргу.

В цілому, прийняття законопроектів дозволить захистити права та законні інтереси споживачів, досягнути балансу між інтересами кредиторів та боржників, а також забезпечить виконання державою своїх соціальних функції перед громадянами, які постраждали внаслідок отриманих позик під заставу житла у період стрімких валютних коливань.

Ініціаторами документів виступили ряд депутатів від “Слуги народів” на чолі з нардепом Тарасом Тарасенком.

Відтак, законопроектами передбачено, що соціальним житлом стає 60 кв.м, а не 140 кв.м, як пропонують деякі проекти. Розробники документів аналізували нормативи ФРН, Польщі, Сінгапуру, Франції, Нідерландів: у цих країнах «норми соціального житла» 35-45 кв.м.

Банки які ухиляються від реструктуризації, у разі звернення боржника до суду за процедурою Кодексу з процедур банкрутства, якщо вони єдиний кредитор, не зможуть відмовляти у реструктуризації і вимагати закривати провадження.

“Реструктуризація – єдина і непохитна позиція, – усе з Кодексом з процедур банкрутства, – 10 років, ставка близько 10,5% в гривні, сума – сучасна вартість квартири за незалежною оцінкою, зменшена на пропорцію вже сплаченого боргу. Методику доопрацюємо. Крім того, ми запропонували прибрати арбітражників з процедури реструктуризації, це зменшить поріг витрат з приблизно 60000 грн до 0 грн. Хоча я особисто вважаю, що потрібно аби боржник сам домовлявся про вартість праці арбітражного керуючого. Але довелося між вимогами усіх груп стейкхолдерів визначити саме цю”, – зазначає представник авторського колективу до законопроектів, адвокат Олександр Черних.

При цьому, юрист наводить приклад розрахунку.

“Квартира коштує 20000 $, реструктуризація за нашим проектом:

  • через суд (буде рішення суду, а не договір, який можна оскаржити в суді, а рішення це «бронь від рейдерів»);
  • на 10 років;
  • якщо сплачено 50% – лишається до реструктуризації усього 10000$;
  • плата за це нижче ринкової за кредити 10,5% річних.

Тобто в перший рік треба сплатити максимально 56000 грн. Це по 4660 грн в місяць. Потім сума зменшується. Де в облцентрі оренда меньше 3500? А тут людина лишаться в своєму житлі, банки отримають якісний актив, а ринок – справедливі правила.

Тож, тепер проект має піти до зали на голосування. Будемо тримати кулаки і готувати технічні правки.

За моєю інформацією, НБУ та НАБУ дали позитивний відгук до проектів, хоча згоден, вони дуже компромісні”, – резюмує пан Черних.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі