Проекти та інновації

Раді рекомендують прийняти законопроекти щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті

12 квітня 2021, 16:10Новини600

Этот материал также доступен на русском

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики на своєму засіданні 8 квітня розглянув у другому читанні три законопроекти.

  • Посилання скопійованоlink copied

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики на своєму засіданні 8 квітня розглянув у другому читанні три законопроекти щодо врегулювання питання реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті, повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України.

Так, народні депутати розглянули проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб» (№ 4398), спрямований на підтримку громадян України, які мають невиконані зобов’язання за кредитними договорами в іноземній валюті (валютними кредитами).

Представник Міністерства фінансів поінформував, що у законопроекті пропонується два підходи до реструктуризації боргу: перший — коли порівнюється повернена основна сума і загальна сума кредиту, другий — коли у чисельнику вказуються усі сплачені за кредитом платежі, включаючи відсотки, а у знаменнику – загальна вартість кредиту відповідно до Закону «Про споживче кредитування».

На думку Мінфіну, другий варіант буде вигіднішим для позичальників, які вчасно обслуговували свій кредит, регулярно вносячи платежі. Перша формула є більш вигідною для клієнтів, які здійснили суттєві дострокові погашення кредиту.

У результаті Комітет затвердив порівняльну таблицю до законопроекту №4398 і рекомендував Верховній Раді прийняти його за основу і в цілому з необхідним техніко-юридичним доопрацюванням.

Також у другому читанні був розглянутий проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб)» (№ 4399). У проекті пропонується удосконалити деякі питання оподаткування податками на прибуток підприємств, доходи фізичних осіб операцій, пов’язаних із прощенням боргу (кредиту) фізичним особам, реалізації майна за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий фізичній особі в іноземній валюті.

До законопроекту надійшло 20 пропозицій народних депутатів. Підкомітет запропонував врахувати, у тому числі частково і редакційно, сім пропозицій та поправок і 13 – відхилити.

Так, враховані пропозиції та поправки спрямовані на вдосконалення оподаткування, реструктуризацію зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптацію процедур неплатоспроможності фізичних осіб. Зокрема, конкретизовано поняття «безнадійна заборгованість», доопрацьовано визначення поняття «додаткове благо для фізичних осіб», доопрацьовано норми щодо звільнення від оподаткування суми, на які зменшено борг фізичної особи шляхом проведення реструктуризації зобов’язань, передбачених кредитним договором. Виключено норму про неоподаткування доходу, отриманого від відчуження житлової нерухомості внаслідок звернення стягнення банками на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечують кредит в іноземній валюті, оскільки це питання вже врегульовано у чинному законодавстві.

У результаті Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект у другому читанні та в цілому у редакції, запропонованій у порівняльній таблиці, із урахуванням правок, підтриманих під час засідання Комітету.

Також був розглянутий проект Закону «Про внесення змін до розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про споживче кредитування” (щодо кредитів, наданих в іноземній валюті)» (№ 4475), яким пропонується визначити порядок та умови проведення реструктуризації зобов’язань за договорами про споживчий кредит, наданий в іноземній валюті.

Голова профільного підкомітету наголосила, що законопроект прописувався з урахуванням прав споживача. До законопроекту надійшло 170 пропозицій та поправок від народних депутатів, із яких 88 враховано, в тому числі частково та редакційно, і 83 – відхилено. Також підкомітетом напрацьовано кілька комітетських правок.

Як зазначається, залишилось невизначеним питання щодо площі нерухомого майна, на яке може бути звернене стягнення за кредитною заборгованістю. При цьому члени Комітету доповнили законопроект нормою, якою пропонується врегулювати питання реструктуризації заборгованості за кредитами, щодо яких змінився кредитор через відступлення права вимоги за зобов’язаннями.

У результаті Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді підтримати законопроект №4475 у другому читанні та в цілому у редакції, затвердженій Комітетом з необхідними техніко-юридичними правками.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Законопроект №10044 передбачає розширення повноважень Рахункової палат на всі публічні кошти

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Як держава може підтримати і захистити власну економіку в умовах російської агресії?

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Після пояснення незрозумілих для народних депутатів юридичних термінів, законопроект 4409 був рекомендований до ухвалення у другому читанні і в цілому

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Розроблений Мін’юстом законопроект 4409 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства ще чекає на розгляд під час нинішньої сесії Верховної Ради, але експерти вже готуються до…