Зверніть увагу

Єдиний реєстр боржників: як і за що з вашого рахунку можуть списати гроші?

5 серпня 2021, 18:41Новини1126

Этот материал также доступен на русском

Чи можуть тепер банки самі списувати кошти з рахунку через несплату боргу?

  • Посилання скопійованоlink copied

Чи можуть тепер банки самі списувати кошти з рахунку через несплату боргу?

Як зазначає НВ, тепер працює єдина автоматична система через яку можна створювати документи, накладати цифровий підпис та відправляти їх до банків. Ті завдяки нововведенням зобов’язані протягом 1 години надати інформацію по відкритим рахункам боржника. Після чого виконавець у цій же системі формує постанову про арешт коштів на рахунках та платіжну вимогу про автоматичне списання коштів боржника, зазначає Дебет-Кредит.

Таке списання можливе тільки у разі відкриття виконавчого провадження за майновим (грошовим) зобов’язанням у якому ви — боржник. Перевірити себе можна у Єдиному реєстрі боржників на сайті Міністерства юстиції.

Які проблеми створює таке нововведення

Частіше за все виконавчі провадження відкриваються на виконання судових рішень. Рішення суду першої інстанції можливо пред’явити до виконання після спливу строку на апеляційне оскарження. Однак рішення апеляційного суду набирає чинності після його проголошення. Тобто якщо ви не згодні із рішенням апеляційного суду і будете його оскаржувати до Верховного, виконання може початися і є великий ризик безпідставного списання коштів. Така ж історія і зі штрафами по ПДР. Поліція одразу надсилає їх до виконання, тож ви можете втратити кошти навіть, якщо штраф необґрунтований, та його буде оскаржено. Потім доведеться повертати кошти, що займе певний час.

Що варто змінити та яка відповідальність

Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто з’явиться можливість накладати арешт винятково на один рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися.

Що робити, якщо грошей на рахунках немає

Якщо коштів на рахунках недостатньо для погашення заборгованості, то і списання проводитися не буде. Думаю, виконавці будуть просто час від часу моніторити інформацію по коштам на рахункам та списувати їх, коли ті з’являться.

Яка відповідальність за приховування коштів

«Убезпечити» кошти, знявши готівку, все ще можливо. Якщо встигнете до накладання арешту на рахунки, звісно. Відповідальності за такі дії поки не передбачили. Однак пам’ятайте, що у разі відсутності коштів для погашення заборгованості, виконавцем може бути звернено стягнення на наявне у вашій власності майно.

Отже, нова система була покликана створити дієвий механізм виконання судових рішень та компетентних органів влади щодо стягнення боргу. Для цього банки зобов’язали розкривати інформацію по відкритим рахункам боржника, бо раніше вони могли роками приховували дані боржників і було неможливо виконати судове рішення. Тепер виконавець має змогу накласти арешт коштів на рахунках боржників і подати вимогу на автоматичне списання. Але головне – списання можливе тільки за умови відкриття виконавчого провадження за майновим зобов’язанням (найчастіше – за судовим рішенням).

Перевіряйте Єдиний реєстр боржників на сайті Міністерства юстиції для того, щоб бути впевненими, що у вас немає боргів, і щоб убезпечити себе від автоматичного списання коштів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі