Відповідальність поручителів у справах про банкрутство: іноземний досвід

12 серпня 2021, 10:32
30223 хвилини читати

Ініціювання розробки плану реорганізації компаній у справі про банкрутство не має бути виправданням для неповернення боргу поручителем за відповідним договором

  • Посилання скопійованоlink copied

Одним з ефективних способів підвищення вартості майнової маси боржника у справах про банкрутство є залучення поручителів до участі у судовому провадженні.

Поручительство достатньо часто використовується у цивільному обороті. Впевнені, у зв’язку з введенням в Україні системи банкрутства фізичних осіб будуть з’являтись справи, в яких виникатимуть питання погашення боргів боржників за договорами поручительства власниками чи менеджерами таких компаній. Розгляд відповідних заяв у провадженнях зі справи про банкрутство вимагає врахування особливостей цивільного законодавства щодо регулювання цих правових відносин, а приклади прийняття рішень у справах про банкрутство із найкращої світової практики можуть стати орієнтиром для використання в Україні.

Цікавими тут можуть видатись справи, що розглядались останнім часом в Індії.

Верховний суд в одному з своїх рішень зазначив, що фізичні особи – поручитель не може бути звільнений від обов’язку щодо виконання зобов’язання за договором про поручительство, оскільки такі умови прямо передбачені у такому договорі.

Такий підхід знаходить своє поширення у справах про банкрутство, що розглядаються судами за правилами конкурсного процесу.

Як показує практика, окремим питанням у таких справах стає те, чи може так званий особистий поручитель відповідати згідно з нормами Кодексу про неспроможність та банкрутство за корпоративні борги так само як і особи, що надали банківські гарантії.

У цьому зв’язку, фахівці зазначають, що судова практика щодо позитивного вирішення таких спорів сприятиме підвищенню ефективності системи банкрутства у частині збільшення конкурсної маси. Визнається, що такі механізми є важливим елементом забезпечення цілісності ефективної системи банкрутства. Відомо, що ефективність розгляду справ про банкрутство часто напряму залежить від повноти повернення конкурсної маси для максимального задоволення вимог кредиторів у колективній процедурі.

В Індії помітною стає тенденція щодо збільшення таких справ, а розміри коштів, що стягуються, невпинно зростають.

Такі рішення мають підвищити договірну дисципліну, показуючи необхідність більш уважно підходити до укладання договорів поручительства, що у кінцевому рахунку впливатиме на виконання зобов’язань боржника.

Звичайно, у подальшому особи – поручителі будуть більш обережними у наданні особистих гарантій щодо виконання договорів юридичними особами.

У цьому контексті, особливий інтерес має справа, в якій юридична фірма, що представляє в Лондонському суді консорціум з 13 індійських банків, керований Державним банком Індії, щодо стягнення боргу у розмірі 1,145 мільярда фунтів стерлінгів з колишнього керівника компанії Kingfisher Airlines (65-річного Віджея Маллі, на фото). Ця особа з березня 2016 року постійно проживає у Великій Британії. У цій справі до пана Маллі позиваються з приводу неповернення боржником банківської позики на значну суму.

До припинення своєї діяльності індійська авіакомпанія Kingfisher Airlines з центральним офісом у м. Бангалорі обслуговувала 218 внутрішніх та міжнародних рейсів на день до 38 аеропортів. Kingfisher Airlines разом з Kingfisher Red була другою за масштабом приватною авіакомпанією Індії. З жовтня 2012 року авіакомпанія припинила польоти в зв’язку зі страйком інженерів. Борги компанії складали 2,49 мільярда доларів США.

В Індії існує система, відповідно до якої державні органи уповноважені видавати обов’язкові вказівки щодо притягнення поручителя відповідальності за невиконане зобов’язання боржником. Разом з тим, в останній час було подано близько 75 скарг на такі рішення державних органів, що були ініційовані поручителями. Звичайно, це зменшувало ефективність такої процедури і затягувало процес повернення заборгованості, що вкрай негативно впливало на розгляд справ про банкрутство.

Скарга одного з поручителів, який надав гарантії юридичній особі, була використана Верховним судом як пілотний проєкт для вивчення усіх аспектів практики, що склалась, та наслідків використання такого механізму у межах колективного провадження за правилами законодавства про банкрутство.

Представники однієї зі сторін у цій справі визнали, що до того часу існувала практика, відповідно до якої так звані корпоративні позичальники не у всіх випадках повертали борги за позиками у повному обсязі. Крім того, раніше ефективних засобів захисту для прав позикодавців, які ініціювали позови проти особистих поручителів, не було.

У процедурі реорганізації в межах справи про банкрутство перехід до розробки плану врегулювання заборгованості ставав на заваді повної сплати поручителем боргів за позичальника. У цій справі суд постановив, що ініціювання розробки плану реорганізації компаній у справі про банкрутство не має бути виправданням для неповернення боргу поручителем за відповідним договором.

Таке рішення є важливим також і з огляду на те, що таким чином у справах про банкрутство урівняються у правовому положенні як особисті поручителі, так і так звані корпоративні гаранти виконання зобов’язань боржником, що раніше сприймалось неоднозначно. До того ж, це рішення відкриває шлях для подання вимоги до боржника та особистого поручителя одночасно, що збільшує шанси на повернення боргів. Експерти у сфері банкрутства стверджують, що у справі про банкрутство таке дозволить максимально наповнити конкурсну масу.

Індійські фахівці впевнені, що постановлені рішення також відкриють шлях для ініціювання банкрутства і поручителів. Більше того, вони вважають, що це не тільки не стане на заваді продовження розгляду справи про банкрутство юридичної особи, а й прискорить вирішення проблем заборгованості засобами банкрутства.

За матеріалами Global Restructuring Review

Автор: Олександр Бірюков, д.ю.н., радник Юридичної групи LCF

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня