Результати діяльності Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих за період 2022 – 2023 роки

6 грудня 2023, 18:43
23973 хвилини читати

У 2023 році рішення Комісії взагалі не оскаржувались у судовому порядку, а у 2022 році було подано 1 позов

  • Посилання скопійованоlink copied

“Деякі учасники ринку банкрутства досі вважають, що Комісія є перевіряючим органом, в той час, коли основним завданням Комісії є розгляд питань та прийняття рішень щодо притягнення арбітражних керуючих до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, за результатами вже проведених перевірок,” – наголосив арбітражний керуючий Денис Ткаченко, діючий член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих.

***

Не зважаючи на повномасштабне вторгнення на територію нашої держави, Дисциплінарна комісія арбітражних керуючих продовжила та продовжує свою роботу, навіть не дивлячись на те, що члени такої Дисциплінарної комісії територіально знаходяться в різних містах країни, таких як Київ, Дніпро, Харків та Рівне.

Дисциплінарна комісія арбітражних керуючих змогла вирішити питання проведення своїх засідань у форматі он-лайн, що дозволяє оперативно та чітко виконувати покладені на комісію обов’язки.

Так, відповідно до чинного законодавства, Дисциплінарна комісія арбітражних керуючих (далі – за текстом Комісія) складається з 7 осіб, три з яких (в тому числі голова комісії) є працівниками регулятора Міністерства юстиції України, а чотири є діючими арбітражними керуючими, які були обрані Незалежною асоціацією арбітражних керуючих України.

Людмила Сугак

На теперішній час головою такої Комісії є заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак.

Не зважаючи на певну кількісну перевагу у складі Комісії з боку арбітражних керуючих (4 на 3), у Комісії не відбувається будь-якого зловживання такою перевагою, майже всі рішення Комісії приймаються одноголосно.

В тому числі цікавими є результати статистичних даних щодо оскаржень рішень Комісії у судовому порядку.

Так, наприклад, у 2023 році на рішення Комісії не було подано взагалі позовів, у 2022 році – було подано 1 позов, у 2021році – було подано 10 позовів, у 2020 році – було подано 4 позови, а у 2019 році – було подано 33 позови.

9 листопада 2023 року Міністерством юстиції України було проведено круглий стіл на тему «Відвертий діалог: результати діяльності Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих за 2023 рік». Захід відбувся за участю всіх діючих членів Комісії, а також фахівців у сфері банкрутства, суддів, арбітражних керуючих, представників кредиторів, учасників у справах про банкрутство.

На даному заході, було обговорено такі питання як:

  • порядок оформлення рішень Комісії;
  • особливості дисциплінарної практики;
  • формування складу Комісії;
  • критерії віднесення виявлених порушень в діяльності арбітражного керуючого;
  • оцінки застосування арбітражним керуючим законодавства про банкрутство адміністративними судами.

Також на даному заході всі бажаючі мали змогу задати питання до членів Комісії, обговорити їх та отримати на них аргументовані відповіді.

Денис Ткаченко

На жаль, деякі учасники ринку банкрутства досі вважають, що Комісія є перевіряючим органом, в той час, коли основним завданням Комісії є розгляд питань та прийняття рішень щодо притягнення арбітражних керуючих до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, за результатами вже проведених перевірок.

Крім цього члени Комісії наголосили на тому, що результати діяльності арбітражного керуючого впливають на ефективність застосування процедури банкрутства і, за таких умов, важливим є врегулювання роботи Комісії. У свою чергу, Комісія у своїй роботі має дотримуватися принципів законності, офіційності та доступності, рівності усіх перед законом, презумпції невинуватості й права на захист.

Ну і звісно, хотілося відмітити, що сфера банкрутства в нашій державі вже не перший рік отримує дуже вагому підтримку та вклад з боку Проекту Європейського Союзу «Право-Justice». Так, наприклад, за підтримки Проекту ЄС «Pravo-Justice», за результатами аналізу практики дисциплінарних проваджень щодо арбітражних керуючих, було підготовлено та опубліковано два звіти, з якими можна ознайомитися у загальному доступі за наступними посиланнями:

https://www.pravojustice.eu/storage/app/uploads/public/5fd/a16/e58/5fda16e58cda3933706224.pdf

https://www.pravojustice.eu/storage/app/uploads/public/61d/c06/e31/61dc06e311e1f171156148.pdf

За результатами таких звітів, національними та іноземними експертами Проекту ЄС «Право-Justice» були надані рекомендації у сфері неплатоспроможності та дисциплінарних проваджень щодо арбітражних керуючих, які вже взяті до уваги та враховуються учасниками ринку банкрутства.

Матеріал підготував Денис Ткаченко, діючий член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, арбітражний керуючий

Редакція Борг.Експерт може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за зміст
матеріалів в розділі «Думки експертів» покладається на авторів текстів.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Долучайтесь до професійної спільноти borg.expert

Матеріали за темою

НААКУ

Статті • Влада i люди
Чим більше арбітражних керуючих проголосує, тим чіткішим і однозначним вийде сигнал від спільноти

НААКУ

Статті • Влада i люди
Національний банк України стає обов’язковим учасником справ про банкрутство страховика

НААКУ

Статті • Влада i люди
Висновки за результатом проведеного аналізу ФГД – це головне підґрунтя для розшуку та повернення активів боржника

НААКУ

Статті • Влада i люди
Робота арбітражного керуючого необхідна та складна з кількох причин

НААКУ

Статті • Влада i люди
Окремо на заході було проведено лотерею та благодійний збір на допомогу одному з українських військових підрозділів

НААКУ

Статті • Влада i люди
Серед найближчих завдань НААКУ – продовжити роботу з передачі функцій щодо підвищення кваліфікації від Міністерства юстиції та просувати законопроєкти 4409 і 7442