Тарифи на комуналку злетять через подорожчання газу: скільки доведеться платити українцям?

10 червня 2021, 13:33Новини695

Чим більше зростають тарифи, тим більше людей не можуть собі дозволити оплачувати комуналку і тим більше накопичуються борги населення.

  • Посилання скопійованоlink copied

В Україні у наступному опалювальному сезоні тарифи можуть вирости на 20-40% в залежності від обслуговуючої компанії. Експерти дають такий прогноз через те, що Кабмін скасував спецзобов’язання “Нафтогазу” продавати за низькими цінами газ для теплокомуненерго. У компанії вже повідомили, що з червня і на найближчі 13 місяців ціна для тепловиків буде на рівні 7,42 грн за кубометр. А це вище, ніж вже закладено в тариф, – повідомляють Українські новини з посиланням на OBOZREVATEL.

Скільки буде коштувати опалення восени?

У тарифі на опалення багато складових, туди входять витрати на поточний, капітальний ремонт, зарплати працівників теплокомуненерго (ТКЕ) і так далі. Але найбільше ціна на опалення залежить від вартості газу, за якою ТКЕ купують його у “Нафтогазу”. Як стверджує глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко, газ – це 80% собівартості опалення. А вартість газу, яка була закладена в тариф на опалення минулої зими, набагато менше, ніж те, що пропонують зараз.

“Якщо дивитися на собівартість газу, за якою затверджували тарифи раніше, то ціна була не вище 5,5-6 тис. грн за тисячу кубів. А в наступному опалювальному сезоні собівартість газу для теплокомуненерго буде вище як мінімум на 30-40%”, – каже Попенко.

За його словами, тариф на опалення до опалювального сезону зросте на 20-25%. Але зростання цін залежить не тільки від вартості газу, а й від самих теплокомуненерго.

“У нас є великі теплокомуненерго, які ще й виробляють електроенергію. Вони її продають і коштом цього мають можливість знижувати витрати на той же капремонт, на поточний ремонт. Відповідно, великі теплокомуненерго, Київ, Дніпро та інші, будуть не настільки збільшувати вартість послуг, основний удар припаде на невеликі компанії, в містах, де проживає 20-50 тисяч осіб. Там буде дуже серйозне зростання вартості послуг і великі проблеми як у самих компаній, так і у споживачів”, – розповідає Попенко.

Водночас за словами члена експертної ради Міністерства енергетики Геннадія Рябцева, тарифи чимало залежатимуть і від позиції місцевої влади.

“Теплокомуненерго працюють з різною ефективністю, у них різна кількість абонентів, на яких можна розділити витрати, так само різна довжина тепломереж і їх якість, різні тепловтрати. Якщо орган місцевого самоврядування не буде щось робити, щоб компенсувати витрати тепловиків, то до тих 20%, на які зросте вартість газу, додасться ще близько 15-20%. Якщо нічого не зміниться, до початку опалювального сезону тарифи зростуть на третину”, – говорить він.

До чого призведе зростання тарифів?

Зростання тарифів відчують усі громадяни, які користуються централізованим опаленням, в тому числі пенсіонери. Але не менше споживачів від зростання тарифів постраждають і самі тепловики. Справа в тому, що у більшості населення просто немає таких доходів, які дозволяють з легкістю заплатити за дорогі енергоносії. Чим більше зростають тарифи, тим більше людей не можуть собі дозволити оплачувати комуналку і тим більше накопичуються борги населення.

За словами Попенко, коли з 1 січня цього року тарифи на опалення зросли на 20%, вже в січні борг перед тепловиками збільшився на 5 млрд грн: “Частина тепловиків вважає, що з ростом тарифів на тепло люди зможуть за нього розрахуватися, потрібно тільки думати, як обкласти їх штрафами. Але тепловики повинні зрозуміти, що зростання тарифів не призведе до того, що покращиться їх технічний стан, що у них з’являться гроші на капремонти. Зростання тарифів призводить тільки до збільшення боргів. Нічого іншого не буде”.

Кому спишуть борги?

Раніше в Кабміні доручили профільним міністерствам і “Нафтогазу” реструктуризувати борги тепловиків за газ. Списання боргів підтримав і президент Володимир Зеленський, виступаючи на засіданні Палати місцевих влад Конгресу місцевих і регіональних влад.

Така необхідність назріла давно, адже теплокомуненерго станом на кінець квітня накопичили перед “Нафтогазом” майже 57 млрд грн боргів. Погасити настільки величезний борг тепловики не мають можливості, а якщо теплокомуненерго позбудуться необхідності погашати борги, вони зможуть вкласти більше коштів, наприклад, в модернізацію мереж.

Але до такого радикального рішення щодо списання боргу експерти скептичні. Адже це своєю чергою демотивує населення погашати свої борги.

“Потрібно розібратися з природою цих боргів, – каже Попенко. – Якщо ми списуємо борги теплокомуненерго, то чому не списуємо споживачам? Це може спровокувати виток неплатежів серед населення”.

Також це рішення не зовсім справедливе стосовно теплокомуненерго, які намагалися справно платити за рахунками.

“Я можу зрозуміти, коли борги утворилися у комунального підприємства, – говорить Рябцев. – Але якщо є приватне підприємство, яке не в змозі організувати виробництво, то потрібно думати про зміну власника, а не списання боргів. Деякі борги обумовлені тим, що компанія не в змозі платити, але є і борги, які утворилися через те, що компанія не хоче платити, хоча кошти у неї є. Якщо заборгованість буде списана всім без винятку, це викличе нерозуміння. Виходить, що ті, хто намагався заплатити за газ і працювати як потрібно, зараз виявляться “в дурнях”, а ті, хто плював на “Нафтогаз”, будуть у виграші”.

Поки переговори між “Нафтогазом” і тепловиками ще йдуть. Але вже можна сказати напевно: наступна зима для українців, які користуються централізованим опаленням, буде непростою. Суми в платіжках можуть зрости більш ніж на тисячу гривень. Настільки ж істотного зростання зарплат і пенсій поки не планується. Тому кількість громадян, які не зможуть сплатити комунальні послуги, буде збільшуватися.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Енергетика

Статті • Банкрутство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статті • Банкрутство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статті • Банкрутство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Комунальне господарство

Статті • Банкрутство
У 2020 році київські комерційні комунальні підприємства уклали в системі Prozorro близько 4 тисяч договорів на загальну суму 17,2 млрд грн

Енергетика

Статті • Банкрутство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки

Енергетика

Статті • Банкрутство
Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?