Три першочергових кроки для відновлення житлового будівництва в Україні

Редакция
2 мая 2022, 12:38
17603 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Одним із беззаперечних драйверів повоєнного відновлення має стати будівельна галузь

  • Ссылка скопированаlink copied

Попри непросту ситуацію на Сході та Півдні нашої держави, питання повоєнного відновлення України не можна ставити на «Стоп». Вже зараз варто фокусувати увагу на першочергових напрямках, щоб не змарнувати ні «вікно можливостей», ні шанс на поступальний розвиток, який прямо зараз виборюється на воєнному, економічному, дипломатичному фронтах.

Одним із беззаперечних драйверів повоєнного відновлення має стати будівельна галузь. Враховуючи масштаби збитків, завданих російськими окупантами за час повномасштабної війни, роботи для будівельних компаній вистачатиме.

Лише в житловому будівництві, нагадаю, задіяні понад 40 суміжних галузей, яким також знайдеться робота. А це — десятки тисяч робочих місць, сплата податків, підтримка вітчизняного виробника, запуск ринку тощо. Наразі вже ведуться активні дискусії щодо вирішення житлового питання для тих, хто втратив через війну все. А це тисячі зруйнованих чи пошкоджених будинків по всій країні. Поки ведуться бойові дії, вкрай важко оцінити реальний збиток. Проте вже відомо про понад 7 тис. повністю зруйнованих житлових будинків. На жаль, ця цифра не є сталою, оскільки обстріли та бойові дії не припиняються.

Ринок житлового будівництва в тих регіонах, де не ведуться активні бойові дії, активно вивчає перспективи та можливості відновлення роботи. Хтось вже повертається до звичних процесів з поправкою на воєнний стан, хтось — готується запускати роботи на майданчиках і в офісах. Саме зараз починається важливий етап підготовки девелоперів до відновлення галузі. Ось, з чого він має складатись.

Оперативна оцінка виробничих потужностей

Питання запуску будівельних процесів на майданчиках нагальне з кількох причин.

  1. По-перше, необхідність підтримки економіки в умовах воєнного стану, включно з генерацією робочих місць, виплатою зарплати співробітникам та виконання контрактів перед підрядниками.
  2. По-друге, ніхто не скасовував виконання зобов’язань перед інвесторами, які довірили компаніям втілювати мрію про власну квартиру. До війни відсоток тих, хто купував квартиру на різних етапах будівництва, сягав 85% і вище залежно від сегменту, компанії, характеристик комплексу.
  3. По-третє, запит від держави на готові чи майже готові квартири для викупу з метою забезпечення житлом постраждалих від війни українців. Це може стати чудовим кейсом державно-приватного партнерства в кількох напрямках:
  • викуп квартир з ремонтами, які в окремих комлексних проектах забудови на десятки тисяч квадратних метрів становлять 30-35% від загальної пропозиції. Нагадаю, що це можуть бути квартири і мебльовані, щоб вирішити одразу два питання: час та гроші. За рахунок великих обсягів закупівель компанія може отримати знижку від постачальників.
  • викуп квартир в ЖК з готовністю понад 60% і вище. Якщо не простоювати і запустити процеси, то в теплий сезон можна якраз завершити роботи на майданчиках і забезпечити до осені певний пул квартир для такої програми.

Формування запасів будівельних матеріалів

Навіть якщо девелопер обрав для себе поки що стратегію вичікування, не зайвим буде займатися двома нагальними питаннями — матеріально-технічні ресурси та люди.

Формування запасів, якщо вони вичерпались під час фортифікаційних робіт, ТО техніки, перевірка стану тощо — ці всі процеси потроху мають запускатись вже зараз, якщо компанія планує відновлювати роботи.

Окремо слід відзначити роботу з постачальниками матеріалів. Поки що важко оцінити обсяги потреб у будівельних матеріалах і перспективи їхнього виробництва, тож варто опрацювати кілька кризових стратегій на випадок форс-мажорів. Варіанти заміщення або формування запасів в достатній кількості, як мінімум, мають лежати на столі.

Вкрай важливо не нехтувати експертизою якості будівельних матеріалів. Нарощення виробництва вітчизняних комплектуючих має супроводжуватись розвитком сучасних виробничих потужностей за відповідними стандартами.

Створення робочих місць

Питання робочої сили також наразі на часі. З одного боку, ми можемо зіштовхнутися з дефіцитом кваліфікованих рук через мобілізацію. З іншого, є процедура бронювання критично важливих фахівців, які можуть бути задіяні для відбудови країни. І, власне, окремі будівельні професії, на мою думку, мають під неї підпадати.

Окремо девелоперам слід сконцентрувати увагу на роботі з проектувальниками над проектами на початкових стадіях і при можливості внести потрібні коригування та зміни.

В першу чергу йдеться про мінімальний набір «нової норми»: приміщення, призначені для тривалого перебування людей у зв’язку із загрозою ракетних та авіаударів із потужною системою кондиціонування та іншими комунікаціями та захищений конструктив будівлі.

Автор: Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби