Про безпорадність антиколекторського закону

23 марта 2021, 08:26
36582 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Потрібно розвивати легальну юстицію, а не легалізовувати тіньову.

  • Ссылка скопированаlink copied

19 березня 2021 Верховна Рада Україна ухвалила Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості №4241 від 21.10.2020.

Згідно пояснювальної записки, метою ухвалення законопроекту було «врегулювання правовідносин, що виникають під час врегулювання простроченої заборгованості, з метою захисту прав споживачів-боржників та обмеження доступу до ринку потенційно недобросовісних колекторів».

Чому кредитор за стягненням заборгованості звертається до колекторів, а не до суду? Відповідь одна: суд — це довго, дорого та неефективно.

Дійсно, справи про стягнення заборгованості в судах розглядаються місяцями, а то й роками. Якщо ж суми незначні, то операційні витрати на їх стягнення (судовий збір, робота юристів) можуть виявитися більшими аніж, власне ціна питання.

Банківські установи, аби відвести від себе негатив, продають такі заборгованості факторинговим та так званим колекторським компаніям, які не перебирають засобами та методами їх стягнення.

Погрози, шантаж, вимагання, дискредитація боржників, їх родичів, сусідів (або ж навіть осіб, які ніколи не брали кредит) відвідування боржників за місцем проживання, роботи, стали вже буденним явищем. І ось нарешті, парламентарі ухвалили закон, який нібито має це неподобство припинити.

Проте, на моє переконання ухвалений закон направлений не на захист прав споживачів, а на легалізацію в Україні колекторської діяльності.

Наївно сподіватися на те, що від незаконних дій колекторів позичальників надійно захистять норми нового закону стосовно заборони колекторам вчиняти дії, що зазіхають на особисту гідність, права, свободи, власність споживача, його близьких осіб, або ставлять під загрозу його життя та здоров’я; застосовувати погрози, шантаж, інші незаконні дії.

У випадку доведення таких дій (а проблеми з доведенням на моє переконання у громадян будуть), колекторській компанії загрожує штраф від НБУ у розмірі 51 000 -102 000 грн., розмір якого навряд чи стане дієвим «запобіжником».

Крім того обґрунтованість накладення штрафу колектори зможуть оскаржити в суді.

Нагадаю, що у Кримінальному Кодексі України існує стаття 355 КК (Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань).

Незважаючи на масові випадки погроз громадянам з боку колекторів, кримінальні провадження правоохоронцями порушуються доволі неохоче, а про реальні вироки за даною статтею годі й говорити. Жодного посилення кримінальної відповідальності за такі дії, законопроект не передбачає.

Таким чином законопроект легалізує певну частину колекторських компаній, які виявлять бажання працювати «вбілу», проте жодним чином не стане на заваді «чорним колекторам», які як здійснювали свою незаконну діяльність так і будуть її здійснювати.

Свого часу таким шляхом пішла Росія, легалізувавши колекторів та поклавши контроль за їх діяльністю на Федеральну службу судових приставів (аналог вітчизняної Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України). Проте така легалізація не змінила існуючий стан речей. Колектори продовжували діяти дикунськими методами.

Вкотре повторюсь, потрібно розвивати легальну юстицію, а не легалізовувати тіньову.

Держава вкрай незадовільно фінансує суди та Державну виконавчу службу, не сприяє розвитку інституту приватних виконавців, натомість узаконила діяльність так званих колекторських компаній, створивши їм широке поле для діяльності, яка не має нічого спільного ані з цивілізованим та правовим вирішенням фінансових спорів, ані з верховенством права.

Сподіваюсь, що у Президента вистачить мудрості ветувати цей недолугий закон.

Андрій Авторгов, приватний виконавець, к.ю.н.

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статьи • Власть и люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі