Нові податки на нерухомість: чи ризикнуть забудовники підняти ціни на 45%

Редакция
22 июля 2021, 12:27
116325 минут читать

Цей матеріал також доступний українською

Влада хоче кардинально змінити оподаткування операцій на ринку нерухомості

  • Ссылка скопированаlink copied

Черговий пакет податкових змін має збалансувати бюджетні надходження, простіше кажучи — збільшити доходи казни. Вирішити це завдання в тому числі має і перегляд правил сплати податків з купівлі-продажу житла.

Законопроект №5600 пропонує дві профільні правки:

  1. збільшити з 5% до 18% ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) від продажу протягом року третього і усіх наступних об’єктів житлової нерухомості;
  2. змінити правила сплати ПДВ з продажу житла забудовником.

Розберемо детальніше, що зміниться, якщо новації стануть законом, і по чиїх кишенях вдарять ці зміни.

ПДФО з продажу житла: більше угод — вища ставка

Отже, новація перша — зміна правил оподаткування ПДФО операцій з продажу житла. Наразі перший продаж житлової нерухомості, яка перебувала у власності понад 3 роки, не оподатковується. З продажу другого та кожного наступного об’єкту протягом року власник сплачує податок на доходи фізосіб у розмірі 5%. Тобто, ставка ПДФО для доходів, отриманих від продажу другої квартири складає 5%, третьої — також 5% і т. д.

За новими правилами перший продаж квартири також звільнено від сплати ПДФО (за умови дотримання 3-річного строку володіння). З другого стягується ПДФО за ставкою 5%, а от з третього і усіх наступних — вже 18%.

На пересічних власників житла, які продають свою нерухомість, зміни не вплинуть. Натомість зачіпають тих, хто заробляє на перепродажу житла. Передусім це ті, хто інвестує у будівництво на початкових етапах, і перепродує, коли об’єкт вводиться в експлуатацію.

У Київміськбуді стверджують, що частка таких покупців у них сягає 30−35% від загальної кількості клієнтів. Приблизно такі ж цифри називають і в Інтергал-Буді. За даними Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ), на сьогодні кількість інвестиційних продаж (тобто, квартири придбаються з метою подальшого перепродажу) на первинному ринку сягає 50−55%. При цьому біля 60% таких інвесторів купують одразу по 5−10, а то й більше квартир. Популярність таких інвестицій зрозуміла. «Різниця в ціні на старті і на стадії введення об’єкта в експлуатацію складає в середньому 35−40%», — пояснює президент АФНУ Юрій Піта.

Але нові правила оподаткування суттєво зменшать дохід інвесторів. Адже якщо з продажу другої квартири вони заплатять 5% ПДФО плюс 1,5% військового збору, то вже з третьої — 19,5% (18% ПДФО і військовий збір).

«В результаті об’єм інвестицій у нерухомість однозначно зменшиться. Це знизить об’єми продажів на старті проектів, що вдарить по темпу і кількості будівництва», — вважає засновник клубу інвесторів Синергія Костянтин Браво.

Втім, такі прогнози дещо перебільшені: суттєве скорочення кількості інвестиційних угод навряд чи відбудеться.

По-перше, через те, що в Україні не надто багато варіантів для інвестицій. Саме тому, приміром, попри падіння дохідності депозитів населення продовжує нести гроші в банки.

По-друге, навряд чи інвестор зголоситься платити такі високі податки з продажу. Аби уникнути високих податків при продажу, купівля квартир банально буде оформлюватися на родичів чи знайомих.

До того ж, фінальну версію законодавчих правок може бути суттєво пом’якшено.

ПДВ для забудовників: хто реально заплатить 20% цього податку

Законопроект змінює й правила оподаткування ПДВ операцій з постачання об’єктів житлового фонду. Ця норма, судячи з їхніх коментарів, лякає забудовників ще більше, ніж новий алгоритм сплати ПДФО.

«Прийняття законопроекту №5600 призведе до негативних наслідків для всього ринку нерухомості, який тільки нещодавно відновився після важкого 2020 року. Перш за все законопроект вплине на ціну квадратного метра в сторону збільшення», — вангує комерційний директор компанії Інтергал-Буд Анна Лаєвська.

Віце-президент Київміськбуд Андрій Джигіль говорить, що нерухомість зараз і так дорожчає через ріст цін на будматеріали. «Додаткове податкове навантаження призведе до ще більшого здорожчання, що в свою чергу, зробить житло менш доступним для населення», — запевняє він.

За підрахунками забудовників, вартість нерухомості доведеться піднімати, як мінімум, на 20%.

«Ці 20% перетворяться в кінцевому результаті на 45%, якщо врахувати різні супутні чинники і обтяження, які ми понесемо у разі включення ПДВ. І в цілому більша частина цих коштів, які ми будемо передавати, ляже на плечі фізичних осіб», — говорить співзасновник Інтергал-Буд Володимир Зубик. Він прогнозує, що в економ і комфорт класах вартість квадратного метра збільшиться на $150.

Президент Конфедерації будівельників України Лев Пархаладзе у своїх прогнозах щодо збільшення вартості квадратних метрів пішов ще далі. На його думку, ціни на нерухомість можуть підскочити вдвічі.

Натомість міністр фінансів Сергій Марченко запевняє, що новації жодним чином не стосуються фізосіб і впливати на вартість квадратних метрів для пересічного покупця не будуть.

Новими правилами оподаткування Мінфін хоче закрити оптимізаційні схеми за участі посередників, які зараз використовують забудовники.

Що ж реально змінює законопроект? Доступно про це на своїй сторінці в фейсбуці розповів заступник міського голови Полтави Ігор Петріченко.

https://www.facebook.com/Igor.Petrichenko/posts/4447897051895911

 

«Приклад: забудовник заплатив 5000 грн за квадрат + 1000 ПДВ, цей ПДВ зараховується йому в кредит. Далі він вирішив додати ще 5000 грн і продати. Ціна без ПДВ — 10 000 грн, він виставляє житло за 12 000 грн з ПДВ. Коли ви купляєте це житло, забудовник має сплатити ці 2000 грн ПДВ в бюджет, але у нього є 1000 грн сплаченого кредиту. Тому він сплатить додатково не 2000 а 2000−1000, тобто 1000грн ПДВ. Ось саме на цю суму збільшиться ціна житла, тому що попередньо сплачений ПДВ у розмірі 1000 грн забудовник платить і без прийняття законопроекту 5600, і відшкодувати його не може», — пише Ігор Петріченко.

Звідки візьметься 45% подорожчання житла на первинці

Чому ж тоді забудовники говорять про те, що «20% ПДВ перетворяться у 45%» і чому така велика різниця між ціною, за якою забудовник розраховується з підрядником, і за якою потім продає житло людям?

Справа в тому, що забудовник несе додаткові витрати — будує інфраструктуру, сплачує аренду землі під забудовою, не кажучи вже про неформальні платежі. «Всі ці витрати або без ПДВ, як наприклад оренда землі, або ПДВ при їх сплаті неможливо включити в кредит при продажу квартири. Тобто, якщо забудовник побудує садочок, дорогу, колектор, та інше, то ПДВ з цих витрат неможливо списати при сплаті ПДВ від продажу квартир. Бо садочок і колектор формально до квартири відношення не мають. Але, ми ж розуміємо що саме покупці квартир оплачують все, що збудовано разом з квартирами», — розповідає Ігор Петріченко.

Тому ми і отримуємо ситуацію, в якій різниця між ціною формальної поставки житла забудовнику і ціною реалізації житла — дуже суттєва. Ось на цю різницю влада і хоче нарахувати ПДВ. «Це, звісно, не 20% до кінцевої ціни, але 7−13% легко», — вважає Ігор Петріченко.

Приблизно такі ж розрахунки зробив і адвокат, старший юрист ЮК Moris Артем Устюгов: навіть, якщо забудовники перекладуть весь ПДВ на кінцевого інвестора, то це спричинить ріст цін максимум на 7−8%.

Та скоріш за все забудовники не гратимуть за новими правилами, які встановить для них держава, і просто перейдуть на нові або розширять використання вже існуючих оптимізаційних схем.

За матеріалами Мінфіну

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень