Микола Чмерук: «Податкова амністія – це можливість вийти на новий рівень для того, щоб рухатись далі»

Редакция
11 ноября 2021, 15:00
111424 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

  • Ссылка скопированаlink copied

В Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування. Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки. Держава, у свою чергу, пропонує майже символічну ціну легалізації активів та обіцяє не карати за ухилення від оподаткування.

Хто та що повинен задекларувати, як це зробити і скільки буде коштувати – у інтерв’ю з начальником Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Миколою Чмеруком.

– Пане Миколо, розкажіть, будь ласка, що таке «податкова амністія»?

Насамперед, податкова амністія – це унікальна можливість для громадян легалізувати свої статки, набуті до 1 січня 2021 року, за які з будь-яких причин не було сплачено податки. Щоб скористатися амністією необхідно подати одноразову добровільну декларацію до 1 вересня 2022 року та сплатити спеціальний збір з суми «амністованих» доходів.

– Хто може скористатися податковою амністією?

Подати одноразову декларацію можуть як фізичні особи – резиденти, так і нерезиденти, які на момент набуття активів були резидентами України.

Тобто, якщо громадянин має у власності активи, з яких не було сплачено податки в періоди до 1 січня 2021 року, він може самостійно прийняти рішення щодо подання одноразової декларації та бути захищеним державними гарантіями.

Однак звертаю увагу, що скористатися амністією може виключно особа, яка є повнолітньою та дієздатною, але при цьому з 2005 року не перебуває чи не перебувала на державній службі та не знаходиться під санкціями.

Які активи декларант може відобразити в одноразовій добровільній декларації?

Податкова амністія розповсюджується на активи у вигляді грошових коштів, валютних цінностей, цінних паперів, корпоративних та майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності, рухомого та нерухомого майна в Україні та закордоном.

Зокрема, об’єктами добровільного декларування можуть бути: кошти у національній та іноземній валютах, банківські метали; нерухомість – квартири, житлові будинки, нежитлові приміщення, земельні ділянки, в тому числі об’єкти незавершеного будівництва; автомобілі; предмети мистецтва, антикваріат, ювелірні вироби; корпоративні та майнові права на об’єкти інтелектуальної власності; цінні папери; а також, інші активи, наприклад, дороговартісні годинники, зброя, хутро, тварини рідкісних порід тощо, які були придбані за рахунок доходів з яких не було сплачено податки.

– Чи потрібно розкривати джерела отримання майна?

Процедура декларування – абсолютно добровільна.

Декларант не повинен підтверджувати джерела своїх доходів. По суті, податкова вірить декларанту на слово.

Який порядок подання декларації?

Декларація подається безпосередньо декларантом через Електронний кабінет платника у термін до 1 вересня 2022 року.

Скільки треба буде сплатити декларанту?

Розмір податку залежатиме від того, який актив декларується, та де він перебуває.

Основна ставка становить 5%. За цією ставкою можна легалізувати активи, які перебувають на території України.

Якщо активи знаходяться за кордоном, ставка податку становитиме 7%. У разі, якщо декларація подаватиметься з 1 березня 2022 року, ставка зросте до 9%.

Для активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики діє ставка 2,5%.

Декларант може обрати варіант зі сплатою податків «в розстрочку» трьома рівними частинами щорічно, але за трохи вищими ставками. Відтак, загальна ставка становитиме 6%, для закордонних активів – 9,5%, якщо декларація подаватиметься до 1 березня 2022 року, і 11,5% – після 1 березня 2022 року, та 3 % – для декларування активів у вигляді ОВДП.

Разом з тим платник звільняється від сплати військового збору.

Які активи можна не декларувати?

Активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. грн, квартира площею 120 кв. м, будинок 240 кв. м та земельні ділянки в межах норм безоплатної приватизації – автоматично амністуються для кожного повнолітнього громадянина. Також, не підлягає декларуванню автомобіль, який знаходиться у власному постійному користуванні і не використовується для комерційних цілей.

– А якщо у людини є, наприклад житловий будинок, площею більш ніж 240 кв. м, але придбаний за легальні кошти, його теж потрібно декларувати і платити певні відсотки державі?

Нерухоме майно, яке було придбано за рахунок коштів, з яких були сплачені усі податки, передбачені нормами чинного законодавства, не потрібно відображати у декларації, незалежно від загальної площі зазначених об’єктів.

– Чи перевірятимуть податківці одноразові добровільні декларації?

Здійснюватиметься лише камеральна перевірка у спеціальному порядку на предмет виявлення арифметичних та логічних помилок. Податковими органами не проводяться документальні перевірки, що свідчить про відсутності фіскальної складової.

Що держава гарантує у відповідь на доброчесність громадян?

Зверніть увагу, що у декларації не потрібно зазначати інформацію про джерела одержання декларантом об’єктів декларування. Крім того, одноразові добровільні декларації, а також відомості, що містяться в них, не можуть бути використані в розслідуваннях або перевірках стосовно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах.

Інформація, що міститься у добровільних деклараціях та доданих до них документах, є конфіденційною та не підлягає розголошенню без письмової згоди декларанта, крім випадків, коли це прямо передбачено законами або рішенням суду.

Якщо декларант не сплатить задекларовану суму, очікувати штрафні санкції?

У разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору, зазначеної в одноразовій добровільній декларації, у встановлений строк така декларація вважається неподаною. На декларанта не будуть поширюватись державні гарантії та звільнення від відповідальності.

Розмовляла Тетяна Пашковська

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Зміни до Земельного кодексу щодо продажу земельних ділянок на електронних торгах не узгоджуються з положеннями законодавства, що регулюють процедуру продажів у виконавчому провадженні