Екзамен на зріле самоврядування: у Києві пройшов з’їзд приватних виконавців

Глушко Сергій
26 октября 2021, 20:41
97106 минут читать

Цей матеріал також доступний українською

Незважаючи на четвертий рік існування професія все ще переживає «дитячу хворобу» становлення

  • Ссылка скопированаlink copied

2021 рік може стати ключовим у розвитку професійної спільноти приватних виконавців.

До другого читання готується законопроект № 5660 «Про примусове виконання рішень», яким передбачається зрівняння повноважень приватних виконавців з працівниками Державної виконавчої служби і послаблення тиску Міністерства юстиції, як державного регулятора, на цю молоду професію.

Разом із очікуванням зазначених змін, приватні виконавці 26 жовтня 2021 року у Києві провели черговий VII з’їзд своєї саморегулівної професійної спільноти. Захід мав засвідчити не тільки про стабільне виконання Асоціацією приватних виконавців України своїх статутних завдань, але й про готовність організації до подальшого розвитку і перетворенню на дійсно самостійну, незалежну і відповідальну за дії професійної спільноти інституцію.

Про підтримку колег на цьому шляху висловилися й представник міжнародних партнерів – керівник Проекту ЄС «ПРАВО-Justice» Довидас Віткаускас, а також споріднених юридичних професій – президент Нотаріальної палати Володимир Марченко та в.о. голови Національної асоціації арбітражних керуючих України Олександр Бондарчук.

Зокрема, керівник НААКУ зазначив, що їхні професії та Асоціації дуже схожі. Вони були створені на вимогу Закону зовсім недавно, і сьогодні спільно вчяться професійному самоврядуванню. «У нас з вами є схожі цілі – незалежність від Міністерства юстиції , можливість впливати на професійне законодавство, професійний захист наших членів тощо. Це дуже не прості задачі. Зазвичай, ніхто добровільно не збирається ділитися повноваженнями. Це боротьба, в якій тільки маючи сильну та впливову Асоціацію та поєднуючись з іншими професійними спільнотами, ви зможете крок за кроком виборювати свої права. А для цього, ви маєте демонструвати спільноті, громадськості, іншим впливовим гравцям вашого ринку – вашу єдність, здатність вирішувати внутрішні конфлікти на прозорих і демократичних засадах», – наголосив він.

Сьогодні делегати з’їзду мали затвердити звіт голови АПВУ, кошторис організації на 2022 рік, зміни до Статуту АПВУ, ухвалити новий Кодекс етики приватного виконавця, оновити склад членів Дисциплінарної комісії приватних виконавців від АПВУ, членів Кваліфікаційної комісії приватних виконавців від АПВУ (обрати по чотири особи), а також обрати на вакантне місце члена Ревізійної комісії АПВУ.

Чим хваляться приватні виконавці

Звітуючи перед спільнотою голова Асоціації приватних виконавців України Віталій Чепурний зазначив, що усі здобутки професійної організації за останній рік – це спільна заслуга усіх представників професії.

Зокрема, показники ефективності роботи приватних виконавців вкотре засвідчили свою багаторазову перевагу над роботою державних виконавців. Крім того, довіра до приватних виконавців по кількості документів, що передаються їм на виконання, з початку заснування професії зросла у 20 разів.

«Цікава цифра, яка безпосередньо і мене здивувала, – це показники реалізації арештованого майна у першому півріччі 2021 року. На 537 млн. гривень було реалізовано майна органами Державної виконавчої служби, і на 1 млрд. 147 млн. гривень реалізували майна приватні виконавці. Але нас менше трьохсот», – звернув увагу голова АПВУ.

Головним вектором розвитку Асоціації названо остаточне прийняття Верховною Радою України законопроекту № 5660 «Про примусове виконання рішень», який замінить попередні законодавчі акти, присвячені примусовому виконанню судових рішень і рішень інших органів. Основні положення даного законопроекту широко висвітлювалися. І хоча майбутні зміни неохоче сприймаються державним регулятором, приватні виконавці з нетерпінням чекають на них.

«Йде полеміка – коли для приватних виконавців почнеться можливість стягнення з державних підприємств? Скажу, що це стане можливим відразу після ухвалення законопроекту. Спочатку, в межах 100 тисяч гривень, а потім буде поетапне зрівняння повноважень до 2025 року. Розширюватимуться повноваження і помічників приватних виконавців. Вони зможуть здійснювати окремі процесуальні дії. У законопроекті також приділено увагу розвитку інформаційного забезпечення, розвитку автоматизованої системи виконавчого провадження. Прозорим стане доступ до професії приватного виконавця, перехід на повністю автоматизований кваліфікаційний іспит. Розмежовано також правову природу планових та позапланових перевірок приватних виконавців», – нагадав основні моменти Віталій Чепурний.

Серед правок до другого читання, які відстоюватиме професійна спільнота – погодження з АПВУ усіх підзаконних нормативно-правових актів Мін’юсту, які стосуються діяльності Асоціації. Крім того, автоматизований арешт коштів боржника має бути обов’язковим для усіх банків, скарги боржника не можуть бути предметом відомчої перевірки, до виконавчих дій мають бути обов’язково залучені представники Національної поліції тощо.

«Просимо більше, бо не впевнені, що все дадуть», – зауважив очільник спільноти.

Дисциплінарна практика – найболючіше питання для приватних виконавців. Кількість подань, кількість притягнень до дисциплінарної відповідальності, попереджень, зупинень діяльності – динаміка покарань тільки збільшується. У зв’язку із цим АПВУ прийняла резолюцію про недопущення згортання реформ через надмірне застосування покарань. Звернуто увагу регулятора про перевагу судового контролю над виконанням судових рішень. Також міністерству дорікнули, що у членів Дисциплінарної комісії відсутні гарантії незалежності, наявний конфлікт інтересів у роботі ДК, відсутні фільтри при розгляді скарг, натомість є зловживання боржниками своїми правами на оскарження дій приватного виконавця, у своїх висновках ДК часто виходить за межі питань, які ставлять скаржники.

Про зазначене упереджене ставлення до професії приватних виконавців з боку регулятора АПВУ неодноразово заявляло на свої публічних заходах протягом року, і наголошувало, що складається враження, що в приватних виконавцях Мін’юст бачить конкурентів своїй виконавчій службі. Розголос відразу позначався на рішеннях Дисциплінарної комісії, які ставали більш зваженими.

Зменшенню свавілля регулятора сприяли й висновки дисциплінарних уповноважених приватних виконавців, послугами яких успішно користується спільнота. Результати оскарження приватними виконавцями рішень Дисциплінарної комісії у судовому порядку також не на користь ДК.

Асоціацією розпочато роботу над створенням Реєстру рішень Дисциплінарної комісії, який допоможе приватним виконавцям розуміти, за які дії він може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності. Поки що реєстр працює у закритому режимі, але згодом стане доступним усім.

Дісталося від АПВУ і технічному підрозділу Мін’юсту – ДП НАІС, що має забезпечувати діяльність автоматизованих систем. 24 червня нинішнього року Асоціація подала заяву до Антимонопольного комітету України про порушення Мін’юстом законодавства про економічну конкуренцію, адже ДП НАІС, незважаючи на монопольне становище, не в змозі забезпечувати стабільну роботу Автоматизованої системи виконавчого провадження, але спільноті не дають доступу до іншого більш зручного прикладного програмного забезпечення. Крім того, встановлено необґрунтований тариф, який не відповідає якості послуг.

На жаль, АМКУ не відкрив провадження, але залишив звернення АПВУ на контролі в частині формування ціни на послуги ДП НАІС.

Оновлений Кодекс етики

Очікуваною подією 2021 року була також підготовка нової редакції Кодексу з етики. За словами голови комітету з етики АПВУ Сергія Лисенка, робоча група, яка складалася із членів комітету та представника Мін’юсту, ставила на меті наповнити конкретикою норми про етичну поведінку в професійному середовищі.

«Новели стосуються зовнішнього вигляду, мовного питання тощо. Запропонований певний алгоритм щодо розв’язання конфліктних ситуацій, які можуть виникати між приватними виконавцями», – навів приклади голова комітету з етики.

Проте, головним завданням документу було вирішення найболючішого питання – питання так званої територіальності. Проект нової редакції Кодексу з етики приватних виконавців закріплює норму неприпустимості відкриття виконавчого провадження за місцем знаходження майна (коштів) боржника. Таке вважається ознакою недобросовісної конкуренції.

Деякі делегати з’їзду не оцінили затрачених зусиль. Зокрема приватний виконавець Андрій Авторгов зауважив, що Кодекс ще сирий, остаточний текст його не був вчасно розданий, там повно помилок, неточностей, тому його варто направити на друге коло.

Іншої думки був голова АПВУ Віталій Чепурний, який у відповідь наголосив, що немає меж для вдосконалень, і якщо виникне потреба щось змінювати – Асоціація це буде робити.

Більшість делегатів з’їзду висловилися за затвердження нової версії Кодексу з етики.

Втома делегатів

Завершення з’їзду несподівано виявилося нервовим. Проведення виборів до комісій, які, слід зазначити, проходили організовано, за усіма правилами, і мали результат, раптом «посковзнулося» на рівному місці.

Спочатку до ревізійної комісії одноголосно обрали київського приватного виконавця Миколу Бердара. Потім підраховували результати таємного голосування до Кваліфікаційної комісії приватних виконавців від АПВУ. Змагалось 13 кандидатів, із яких обрані:

  • Анатолій Клехо (38 голосів);
  • Володимир Банадига (37 голосів);
  • Артем Баришніков (35 голосів);
  • Валерій Притуляк (34 голоси).

До Дисциплінарної комісії приватних виконавців від АПВУ обирали із 11 кандидатів. На чотири місця відразу і беззаперечно було обрано троє:

  • Андрій Авторгов (47 голосів);
  • Олексій Соломко (44 голоси);
  • Георгій Парфьонов (36 голосів).

На четвертому місці виявилося два кандидати, які набрали однакову кількість голосів (по 35): Зорян Маковецький і Ольга Верба. Треба було переголосовувати. Оця, здавалося б, проста процедура і стала проблемою. Виявилось, що деякі делегати, взявши участь у першому голосуванні, вирішили що справу свою зробили, і залишили з’їзд. Кворум ще був, але було під питанням представництво деяких регіонів.

Залунали пропозиції зібратися іншим разом і доголосувати. Напевно, це створило б нові проблеми стосовно легітимності рішень з’їзду. Голова АПВУ вирішив таки довести вибори до кінцевого результату – відсутніх колег телефоном просили повернутися і взяти участь у повторному голосуванні. Дехто і справді повернувся. Результат отримано. Четвертим членом Дисциплінарної комісії від спільноти приватних виконавців стала науковець зі Львова, адвокат Ольга Верба (набрала 35 голосів). Зоряна Маковецького підтримали 26 делегатів.

Асоціації приватних виконавців України, незважаючи на триваючу «дитячу хворобу» становлення, вдалося довести свою інституційну спроможність.

Новости по теме

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
Жодних виключень для виконання судових рішень Постанова НБУ не передбачає...

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
На кінець 2022 року доступ до АСВП мають 253 приватні виконавці, або ж 89% від загальної кількості діючих

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
Реальну вартість арештованого майна в ході аукціону визначає ринок

Виконавча діяльність

Статьи • Взыскание долгов
Стадія продажу майна розпочинається із моменту оприлюднення інформації про продаж