Що відбудеться із земельною ділянкою, на якій розташовувався знищений під час війни приватний будинок?

28 февраля 2024, 15:02
7891 минута читать

Цей матеріал також доступний українською

В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

  • Ссылка скопированаlink copied

В рамках проєкту єВідновлення однією з обов’язкових умов для отримання компенсації за знищене майно є припинення права власності на знищений об’єкт нерухомості.

Водночас, постраждалі, які мають намір отримати компенсацію, хвилюються, що, припинивши право власності на знищений об’єкт нерухомості, автоматично втратять земельну ділянку, оскільки в розумінні законодавства України земля і житло є цілісними об’єктами.

Чи так це насправді, пропоную розглянути нижче.

В розумінні відчуження майна земля і житло є нерозривними об’єктами. Для прикладу: дарування чи продаж будинку можна здійснити лише разом із земельною ділянкою, на якій він розташований. Проте, це правило не поширюються на випадки припинення права власності у зв’язку зі знищенням нерухомості.

В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна щодо яких відкривається окремий розділ в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП) та присвоюється окремий реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна.

Тож, якщо земельна ділянка перебувала у власності отримувача компенсації (це підтверджується даними з електронних інформаційних систем — ДРРП або Державного земельного кадастру України, або паперовими документами: державним актом на право приватної власності на землю, свідоцтвом про право на спадщину, договорами купівлі-продажу, дарування, рішенням суду, тощо), то після припинення його права на зруйнований будинок він і надалі зможе володіти, користуватися та розпоряджатися такою землею.

Проте існують непоодинокі випадки, коли житло зруйновано, а земельна ділянка, на якій воно знаходилося, — неприватизована.

В даному випадку не потрібно поспішати з припиненням права власності на зруйнований об’єкт нерухомості, а спершу вчинити наступні кроки для узаконення земельної ділянки:

  1. Крок 1. Виготовити технічну документацію, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.
  2. Крок 2. Подати заяву до відповідного органу місцевого самоврядування з проханням передати у власність земельну ділянку, прилеглу до будинку.
  3. Крок 3. Отримати рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність.
  4. Крок 4. Звернутися до нотаріуса чи державного реєстратора та зареєструвати право власності на земельну ділянку в ДРРП.
  5. Крок 5. Подати заяву на виплату компенсації за знищене житло.
  6. Крок 6. Отримати рішення компенсаційної комісії на виплату компенсації.
  7. Крок 7. Припинити право власності на знищений будинок.

Дотримуючись вищезазначеного алгоритму, ваша земельна ділянка залишиться у власності, після чого вже можна оформлювати у нотаріуса договір про придбання нового житла із використанням житлового сертифікату.

Автор: Ірина Мельник, позаштатний консультант Адвокатського об’єднання Investment Lawyer Group

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Новости по теме

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті