Рятувальник «Фаїни» в лещатах іспанської Феміди-2. Слідство завершено, забудьте…

Редакция
3 марта 2023, 12:33
17735 минут читать

Цей матеріал також доступний українською

Комусь вочевидь доведеться шукати джерела фінансових коштів, з яких вони будуть відшкодувати Віктору Муренку та його партнерам моральні й матеріальні збитки

  • Ссылка скопированаlink copied

Назва кримінальної драми італійського кінорежисера Даміано Даміані “Слідство завершено, забудьте…” відразу ж спливає в пам’яті після новин з Мадриду про оптимістичний перебіг подій навколо розслідування резонансної кримінальної справи проти громадянина України Віктора Муренка.

Ми розповідали про неї 17 жовтня 2022 року в статті «Рятувальник «Фаїни» в лещатах іспанської Феміди…». У ній йшлося про вперті потуги певних сил звинуватити Віктора Муренка і його партнерів у відмиванні брудних коштів, отриманих від незаконної торгівлі зброєю. Центральним епізодом по справі проходить відомий випадок захоплення 2008 року сомалійськими піратами судна «Фаїна», яке за контрактом між Україною і Кенією перевозило військову техніку. Визнання Віктора Муренка винним відкривало перспективу використання матеріалів слідства для компрометації України, як конкурента на світовому ринку озброєнь.

Аби довести причетність Віктора Муренка до «української збройної мафії», співробітники Національної поліції (Cuerpo Nacional de Policía) Королівства Іспанії ось уже протягом п’яти (!!!) років використовують весь доступний їм арсенал кримінально-процесуальних і оперативно-розшукових заходів.

Нагадаємо, 10 листопада 2020 року, без пред’явлення обвинувачення, на підставі всього лише сумнівних підозр його було арештовано. Тринадцять місяців Віктор Муренко провів в тюрмі Альбокасер для особливо небезпечних злочинців. Парадоксально, але за весь час ув’язнення його жодного разу так і не допитали. І це при тому, що два роки до арешту (!!!), аби знайти бодай би якісь ознаки злочинної діяльності, телефонні перемовини Віктора Муренка прослуховувались, здійснювалися контроль за листуванням і візуальне спостереження, проводились інші негласні заходи. Лише в грудні 2021 року, завдяки зусиллям адвокатів, яким вдалося переконати суд у надуманості підозр і доброчесності клієнта, Віктора Муренка було звільнено з-під варти із внесенням грошової застави.

Але дарма, що сьогодні Віктор Муренко знаходиться на свободі. Він обмежений у реалізації права на працевлаштування, на вільне пересування світом, що позбавило його можливості взяти участь у захисті України від російської агресії. Особові банківські рахунки Віктора Муренка заблоковано, національний паспорт вилучено, частину майна конфісковано, він навіть не має змоги отримати від муніципальної влади соціальну допомогу.

Попри очевидні прорахунки слідства, деякими засобами масової інформації, насамперед тими, що спеціалізуються на висвітленні звитяжних успіхів іспанських правоохоронців, проти Віктора Муренка розгорнуто безпрецедентну інформаційно-пропагандистську кампанію. Як наслідок, достатньо «забити» його прізвище в GООGLЕ як на більшості іспаномовних сайтів відразу ж «вискочать» грізні епітети «El Señor de la guerra («Володар війни») або «Lord of the War» («Збройний барон»). Нібито американський трилер з такою назвою знімався 2005 року саме про нього.

Говорячи професійною мовою, гучним галасом в пресі іспанські правоохоронці прагнуть компенсувати відсутність реальних доказів по справі, скомпрометувати Віктора Муренка перед українською й іспанською громадськістю, а також переконати суд у необхідності продовження до безкінечності термінів ведення слідства. З подачі іспанських журналістів, справа проти «ватажка транснаціонального злочинного угруповання українського походження» і «одного з найбільш крупних торговців зброєю» набула розголосу під умовною назвою «Yakir». Її презентують як одну з найбільш успішних операцій щодо «лідерів української мафії в Іспанії», проведених спецпідрозділом боротьби з наркотиками й організованою злочинністю (UDICO) Національної поліції Іспанії. Показово, що її умовна назва запозичена від українського слово «Якір» в латинській транскрипції. Не «Якорь» російською чи «Ancla» іспанською, а саме «Yakir». Чи означає це, що серед партнерів іспанських правоохоронців чи консультантів їхніх газетярів були знавці українські мови, покаже час.

Однак не так сталось, як гадалось. Задум зловмисників, який почав «тріщати по швах» ще з самого початку слідства, зараз, здається, луснув ніби мильна бульбашка. Зі спростуванням звинувачень Муренка виступили всі названі стороною обвинувачення свідки. Так, незважаючи на погрози арештом за пособництво в нібито протиправній діяльності, на виклик слідчого судді Національного Суду Королівства Іспанії (AUDIENCIA NACIONAL), в Барселону прибули бізнес-партнери Віктора Муренка, громадяни України Олег Етнарович і Сергій Моцман. У матеріалах справи вони фігурували, як «лідери злочинної організації» з Одеси. Під час допиту О.Етнарович і С.Моцман категорично заперечили підозри слідства в причетності до оборудок з відмивання брудних коштів, отриманих від незаконної торгівлі зброєю. Вони надали вичерпну кількість апостильованих документів про походження наявних у них фінансів, також предмету їх власного бізнесу. За результатами допиту з них було знято всі підозри.

Своєчасно в розпорядження адвокатів Віктора Муренка надійшла копія наказу Голови СЗР України про нагородження їхнього клієнта медаллю «За заслуги».

Не залишилась непоміченою й стаття про митарства Віктора Муренка, яка в жовтні минулого року вийшла на сайті МІА «Вектр Ньюз» українською, англійською та російською мовами (лише з україномовним варіантом ознайомилось близько 4500 користувачів). Чимало читачів у коментарях висловили Віктору Муренку слова підтримки. На особливу увагу серед них заслуговує відгук віце-президента однієї з найкрупніших європейських логістичних кампаній «BURGER» з Нідерландів Хуго Де Вохта (Hugo De Vocht): «Прочитавши вашу статтю, я був приголомшений… я часто зустрічався з Віктором Муренком, який відповідав за технічний стан суден та дуже професійно допомагав нам завантажувати наш складний вантаж… За свою довгу кар’єру я майже не зустрічав такого професіонала, доступного 24/7, як пан Муренко… Працювати з ним було одне задоволення і я на 100% переконаний, що Віктора звинувачують несправедливо і хтось скористався його доброзичливістю. Будь ласка, знайдіть тих людей, які грають з ним у цю брудну гру. Повірте мені, я б не відповідав, якщо не був переконаний, що він невинний. Щиро сподіваюсь, що суд зрозуміє, що Віктор невинний і цей кошмар для нього самого та його милої родини скоро закінчиться».

Навряд чи слова підтримки Хуго Де Вохта дійшли до сердець суддів, які вирішують долю Віктора Муренка, але й без них іспанська судова система вкотре довела свою надійність і безпристрасність.

8 лютого 2023 року Вища наглядова інстанція Національного Суду Королівства Іспанії винесла рішення відмовити представникам Корпусу Національної поліції (Cuerpo Nacional de Policía) у черговому продовжені термінів розслідування. Другий за значенням після Верховного Суду Іспанії спеціальний судовий орган, який контролює розслідування особливо небезпечних злочинів, нарешті дійшов висновку, що п’ять років є достатнім терміном для добування доказів по справі. Він зобов’язав Національну поліцію в термін не більше 20 днів сформулювати обвинувальний акт і передати його на розгляд Національного Суду (AUDIENCIA NACIONAL).

Схоже для зловмисників настав час вирішувати, кому з них відповідати перед законом за фальсифікацію матеріалів справи, нанесення шкоди честі, гідності й діловій репутації громадян України.

А комусь вочевидь доведеться шукати джерела фінансових коштів, з яких вони будуть відшкодувати Віктору Муренку та його партнерам моральні й матеріальні збитки.

Борис Дніпров

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Розслідування

Статьи • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статьи • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статьи • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статьи • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Расследования

Статьи • БОРГ-review
Как известно, сейчас в Украине существует несколько нормативных актов и процедур санкций, конфискации и национализации имущества агрессора

Розслідування

Статьи • БОРГ-review
Чи потрібен нам ще один керівник АРМА, залежний від Офісу Президента?