Житло, праця й комунікація. Чим Європа допомагає українським біженцям?

17 марта 2022, 13:02
9311 минута читать

Цей матеріал також доступний українською

На теренах Європейського Союзу українці мають право тимчасового захисту

  • Ссылка скопированаlink copied

Більше 30 років світ знав про незалежну Україну, але не більше того. Інколи захоплювався нашими спортивними перемогами або літаком «Мрія» (відбудуємо!). Інколи – дивувався з наших політичних реалій. Але в цілому далі короткочасної зацікавленості розмови майже не велись, не кажучи вже про емпатію.

Все змінила війна.

Російський агресор жорстоко помилився, думаючи, що Україна залишиться з “орками” сам-на-сам. Ще місяць тому ніхто не думав, що Польша буде безкоштовно відкривати свої домівки для українців. Що Папа Римський буде читати за нас молитву. А студенти Гарварду перейматимуться, де і в яких умовах житимуть біженці з України, яких в Європі вже більше 3 млн осіб.

Так, багато хто з українців залишився дома боронити свою землю. Але є також і дуже багато сімей, які залишились без житла та роботи. І допомога європейців – це знак солідарності з нашою бідою. Вони розуміють, що найтяжче – це вирішити, що зараз слід покинути свій будинок, місто, країну, а подекуди – й частину родини.

Вочевидь, нашим людям дуже незвично, навіть ніяково приміряти на себе оте слово «біженець». Але й жінки, й діти мають усвідомлювати, що з-за кордону вони будуть у безпеці, полегшуючи таким чином життя іншим, хто воює зараз в Україні. Це не заклик емігрувати, це заклик зберегти життя тих, хто не може бути корисним Україні зараз, але зможе відбудувати державу потім.

І головне – це не виїзд в нікуди. Нас поки ще не чекають в НАТО, але про нас вже дбають прості люди.

Наприклад, простий студент Аві Шифман два тижні тому довго не міг заснути після протесту проти вторгнення Росії в України. Йому не давала спокою думка, що він хоче чимось допомогти. Втім немає кращої допомоги, аніж робити те, що вже добре вмієш. Два роки тому Шифман створив сайт, який допомагає відстежувати поширення коронавірусу по всьому світу. За свою розробку 17-річний студент отримав нагороду від відомого американського лікаря-інфекціоніста Ентоні Фаучі. Тож реалізація ідеї створити сайт, який допоможе українським біженцям знайти житло під час війни, була лише питанням часу. З розробкою допоміг однокурсник з Гарварду Марко Бурстайн, а перекладом на українську, російську, польську, чеську та румунську займалися волонтери із Twitter.

Так, на початку березня 2022 року виник сайт Ukraine Take Shelter (посилання нижче)

Ukraine Take Shelter

Головна ідея веб-ресурсу – знайти людей із вільними кімнатами, невикористаними курортними квартирами та місцями у шкільних гуртожитках. За перший тиждень понад 4000 потенційних господарів у всьому світі запропонували житло українцям. І кількість охочих допомогти зростає з кожним днем. І хоча більшість користувачів сайту живуть у сусідніх з Україною країнах, пропозиції надходять навіть з Ізраїлю та Канади. У деяких випадках господарі навіть пропонують придбати авіаквитки, щоб доставити сім’ї до житла.

Головна відмінність від схожих урядових сайтів – повна відсутність бюрократії та простота у користуванні.

«Для того, хто тікає від вибухів і пострілів, перебуває у стресовому стані, треба щось просте та зручне у використанні», – впевнені розробники. В результаті сайт дійсно не переобтяжений зайвими функціями чи полями. Біженцям треба лише ввести своє поточне місцезнаходження, і обрати одну з десятків пропозицій житла у сусідніх країнах. Користувачі також можуть вказати кількість людей, які потребують прихистку та чи є у них домашні тварини або члени сім’ї з особливими потребами.

Як і на Airbnb, сайт не показує одразу точні адреси господарів або біженців для гарантії безпеки. Тож не дивно, що проект вже назвали Airbnb для біженців.

Втім це далеко не єдина подібна ініціатива, що свідчить про все більшу кількість людей, бажаючих допомогти українцям.

Зокрема, безкоштовне житло для біженців в Європі пропонують:

Прихисток Сайт, де можна знайти та надати житло для евакуйованих людей та біженців.

Host4Ukraine Пропонує біженцям безпечне житло за кордоном.

Платформа для прихистку біженців у Європі Ресурс для об’єднання українських біженців з європейцями, які готові надати своє житло.

stipruskartu.lt Литовські волонтери надають прихисток для 10 тис. біженців з України.

euroguide.live Постійно оновлювана інформація для біженців в ЄС.

Велика мапа допомоги В різних країнах світу: прихисток, транспорт, лікарні, консультації тощо.

Перелік прихистків Для біженців в різних регіонах Польщі.

Couchsurfing Сервіс для пошуку безкоштовного житла скасував комісію для українців.

Є й менш очевидні способи пошуку житла як в подорожі, так і в евакуації. Наприклад, крім популярних Airbnb, Booking, Couchsurfing є також ряд сервісів, що дозволяють шукати безкоштовне житло в обмін на догляд за будинком або тваринами.

Це, наприклад:

trustroots.org – альтернатива каучсерфінгу, заснована групою програмістів з Великої Британії. Засновники обіцяють, що їх проєкт ніколи не стане комерційним.

servas.org – спільнота, заснована студентами-мандрівниками, що обмінюються житлом під час подорожі. Тут можна знайти варіанти для безкоштовної ночівлі на 1-2 ночі.

bewelcome.org – ще один ресурс для пошуку безкоштовного проживання за принципом каучсерфінгу. Варто наголосити, що подібні сервіси найчастіше пропонують не окремі апартаменти чи будинки, а проживання разом з власником.

Тобто подібні варіанти скоріше підійдуть для просунутих мандрівників, що добре знають англійську, а також не дуже будуть реагувати на специфіку розміщення.

Водночас, житло – це лише перша соціальна потреба, бо після 3-4 днів перебування у безпечному місці кожна родина почне замислюватись, а що ж далі?

Розуміючи це, спеціалізовані ресурси почали пропонувати it-рішення і в сфері працевлаштування. Наприклад, сайт із пошуку роботи Jooble, що працює в 71 країні світу, створив ресурс для працевлаштування українських біженців в країнах Західної Європи. https://helpukrainians.jooble.org/

На цьому сайті можна дізнатись: перелік документів, які необхідні для працевлаштування; поради, як безпечно знайти роботу; вакансії, де готові взяти на роботу українців, у Польщі, Угорщині, Словаччині, Румунії, Чехії, Молдові та Німеччині. Інформація про вакансії та інші країни оновлюється щоденно. Також, окрім вакансій, є короткі поради про те як скласти резюме та працевлаштуватись безпечно, а також інформація про виїзд за кордон для тих українців, які планують зробити це найближчим часом.

Водночас чимало українців наразі шукають не тільки житло і транспорт, але й потребують юридичної, фінансової чи медичної допомоги у Європі.

Тому в Держспецзв’язку опублікували добірку Telegram-чатів та сайтів, де біженці з України можуть отримати допомогу. https://t.me/dsszzi_official/2318

А Український центр охорони здоров’я публікував перелік лікарень у Європі, де безкоштовно допомагають українцям. https://www.facebook.com/uhcteam/posts/326899452789709

Також на теренах Європейського Союзу українці мають право тимчасового захисту. У Міністерстві закордонних справ вже пояснили, що дає це право і куди потрібно звертатися. Зокрема, цей захист діє терміном на 1 рік, і його період може бути автоматично продовжено на наступний рік в залежності від ситуації в Україні. Люди, які користуються тимчасовим захистом, отримують: дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження); доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має); доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування; забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання); доступ до соціального забезпечення; доступ до медичного обслуговування; право на відповідну інформацію про тимчасовий захист; можливість отримати статус біженця у майбутньому; можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.

І тільки так, коли рідні – в безпеці, військові – на фронті, а всі українці як один – на захисті батьківщини, ми не лише не скоримось ворогу, але й зробимо Україну найкращою.

Тарас Тарасенко, народний депутат

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму