Статус учасника бойових дій: як оформити та до яких проблем варто підготуватися

Редакция
1 ноября 2022, 15:29
31753 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

До заяви треба додати мінімум один документ, який підтверджує участь у бойових діях.

  • Ссылка скопированаlink copied

21 жовтня цього року на засіданні Кабміну прийнято довгоочікувані зміни до постанови № 413. Саме цей документ регулює питання присвоєння статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави (далі – заходи із забезпечення оборони).

На момент написання цього матеріалу відповідні зміни опубліковані на сайті Кабміну в тексті постанови КМУ від 21.10.2022 № 1193, згідно з якою вносяться зміни до постанови № 413.

Зміни в постанові, зокрема, вирішують відразу кілька актуальних питань щодо:

  • присвоєння статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, які беруть участь в опорі повномасштабному вторгненню рф після 24.02.2022;
  • присвоєння статусу УБД бійцям Сил територіальної оборони;
  • порядку отримання статусу УБД.

Як отримати статус учасника бойових дій

Для цього військовослужбовцю необхідно звернутися до відповідної комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, де військовослужбовець виконував свої обов’язки. Причому звернутися може безпосередньо особа, яка оформляє статус, або командир відповідного підрозділу.

Під час комунікації з будь-яким органом державної влади звернення необхідно оформляти письмовою заявою довільної форми, оскільки нормативно вона не закріплена.

До заяви треба додати мінімум один документ, який підтверджує участь у бойових діях.

Згідно з постановою це можуть бути витяги / копії з:

  1. бойових донесень;
  2. журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);
  3. вахтових журналів;
  4. польотних листів;
  5. матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

За бажанням військовослужбовець може надавати й інші документи, які не вказані в цьому переліку, проте свідчать про виконання бойових завдань.

Також до заяви обов’язково додається довідка про безпосередню участь у заходах із забезпечення оборони, форма якої затверджена новим додатком до постанови Кабміну № 413.

Вивчаючи зміни до постанови № 413, наші аналітики виявили низку практичних проблем, які можуть виникнути при оформленні статусу УБД.

1. Місячний строк на подання документів

Згідно з текстом постанови № 1193 особа, яка претендує на оформлення статусу, або її командир мають подати відповідні документи на розгляд комісії в місячний строк із дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва. Звісно, з одного боку, обмеження в часі можуть стимулювати командирів подавати такі документи вчасно. Однак можливою є проблема, коли командир або сам військовослужбовець (з особистих причин або через лікування / реабілітацію після поранення, наприклад) не встиг вчасно зібрати та подати документи. Ніяких негативних наслідків для військовослужбовця зміни до постанови не передбачають, однак існує ризик відмов у поданні документів командирами з тієї підстави, що особа брала участь у бойових діях більше місяця назад.

2. Добровольці ДФТГ

Ще в березні 2022 року Верховна Рада України підтримала зміни до законодавства, які надають право на статус учасника бойових дій для добровольців територіальних громад (Закон України № 2121-IX від 15.03.2022). Проте в тексті постанови добровольці територіальних громад не згадані взагалі, як і необхідні документи для підтвердження їхньої участі у відсічі російській агресії. Тобто особи, які у складі добровольчих формувань брали безпосередню участь у виконанні бойових завдань, наразі не зможуть оформити статус ветерана, право на який вони мають відповідно до законодавства.

3. Строк виконання бойових завдань як підстава для оформлення статусу

Щоб набути статусу учасника бойових дій, людина, яка виконувала свої обов’язки в зоні АТО / ООС, мала перебувати там у сукупності не менше ніж 30 днів (строк не обчислювався, якщо така особа була поранена, травмована тощо). Відповідно до змін, пропонованих у постанові № 1193, «статус учасника бойових дій надається особам, … які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали поранення, контузії, каліцтва».

Як бачимо, мінімальний строк безпосередньої участі в обороні держави для осіб, які набувають право на статус УБД після 24.02.2022, не встановлено. Також не конкретизовано, що статус у цьому випадку надається незалежно від кількості днів перебування в зоні бойових дій. Однак відсутність часових меж може мати низку негативних наслідків: від неправомірних відмов у наданні статусу УБД до корупційних ризиків під час оформлення документів, які є підставою для присвоєння статусу ветерана. Це може також негативно позначитися на реалізації принципу рівності між тими, хто набуває право на статус УБД зараз, та ветеранами, які розпочинали військову службу під час АТО / ООС.

Автор: Марія Звягінцева
юристка ГО “Юридична сотня”

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статьи • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби

Дослідження

Статьи • Война с Россией; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації