Законодавчі знахідки арбітражного керуючого «під ялинкою»

8 января 2024, 13:39
29374 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Національний банк України стає обов’язковим учасником справ про банкрутство страховика

  • Ссылка скопированаlink copied

Різноманітні аналітично-інформаційні юридичні програми та застосунки надали можливість арбітражним керуючим та іншим правникам сфери неплатоспроможності та банкрутства не пропустити новорічне оновлення тексту Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідні новели КУзПБ, безумовно, не є такими значущими, довгоочікуваними та жваво обговореними як зміни за Законом №2971-IX від 20 березня 2023 р. (законопроект №4409) або Законом №3249-IX від 13 липня 2023р. (законопроект №7442). Але, з урахуванням того, що вступ в дію «новорічних новел» був значно відтермінований від моменту їх прийняття, та відповідно, поява вказаних законодавчих норм покрилося товстим інформаційним шаром, вважаю за необхідне привернути увагу фахівців до цих змін в КУзПБ.

Отже, 31 грудня 2023 р. в повному обсязі, зокрема щодо внесення змін до КУзПБ, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації» № 2801-IX від 01 грудня 2022р. Вочевидь, зміни КУзПБ за цим Законом носять технічний характер приведення термінологічного апарату Кодексу у відповідність із спеціальним законодавством України. Так, зокрема, термін «електронний цифровий підпис» був змінений на «кваліфікований електронний підпис» (пункт 1-2 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ), а «телекомунікації» змінені на «електронні комунікації» (пункт 3 статті 69 КУзПБ).

Але, до головного.

1 січня 2024 р. в повному обсязі, зокрема, щодо внесення змін до КУзПБ, набрали чинності одразу два значних законодавчих акти, які повністю змінюють правила роботи у відповідних сферах бізнесу, та суттєво зачіпають певну частину законодавства про неплатоспроможність. Ними стали Закон України «Про страхування» № 1909-IX від 18 листопада 2021р. (далі – Закон №1909) та Закон України «Про кредитні спілки» № 3254-IX від 14 липня 2023р. (далі – Закон №3254).

По-перше, серед внесених змін до КУзПБ необхідно виділити ті, що безпосередньо зачіпають арбітражного керуючого як суб’єкта процедур банкрутства та неплатоспроможності.

  1. Скасована необхідність обов’язкового страхування професійної відповідальності арбітражного керуючого (статті 24 та 25 КУзПБ). З одного боку, це позбавляє арбітражних керуючих необхідності робити символічні (за статусом, а не за розміром) платежі, з іншого – створює простір для НААКУ та усій нашої спільноти пропонувати дієві механізми страхування для їх використання у діяльності арбітражних керуючих. Користуючись нагодою, пропоную колегам заощаджені на страхуванні кошти спрямувати на сплату членських внесків до НААКУ та на донати Силам оборони України.
  2. Необхідність мати спеціальну підготовку арбітражних керуючих для участі у справах про банкрутство страхових організацій розповсюджена також на банкрутство кредитних спілок, що отримало загальну назву «підготовка у справах про банкрутство небанківських фінансових установ». Відповідні відомості будуть міститься в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих України (стаття 18 КУзПБ).
  3. Арбітражні керуючі у справах про банкрутство небанківських фінансових установ зобов’язані один раз на два роки підвищувати відповідну кваліфікацію за спеціальною програмою (стаття 11 КУзПБ).

По-друге, вказаними Законами скореговані та додані нові види боржників з особливостями свого банкрутства, а саме: страховик (нова редакція статті 92 КУзПБ), страховий посередник (нова стаття 92-1 КУзПБ), кредитна спілка (нова стаття 92-3 КУзПБ).

В якості характерних рис вказаних новел є безпосередній зв’язок справ про банкрутство з порядком виведення страховика або кредитної спилки з ринка (анулювання ліцензії) згідно з нормами відповідного профільного Закону, а також з нормами статті 110 ЦК України щодо ліквідації юридичних осіб. Відповідні зміни враховані, у тому числі, в нових редакціях визначення терміну «банкрутство» та «неплатоспроможність» (абз. 3, 13 статті 1 КУзПБ).

З цікавих особливостей банкрутства страховика або кредитної спилки можна також виділити виключення судової процедури санації з можливих в межах справи про банкрутство таких боржників.

До загальних норм КУзПБ також включені відповідні пункти, присвячені заходам щодо запобігання банкрутству страховика або кредитної спилки (нові пункти 7 та 8 статті 4 КУзПБ).

По-трете, з урахуванням вказаних новел в сфері банкрутства Національний банк України стає обов’язковим учасником справ про банкрутство страховика (стаття 92 КУзПБ) та кредитної спилки (стаття 92-3 КУзПБ), з обов’язковим включенням до складу комітету кредиторів з правом вирішального (!) голосу та широким правом вето на його рішення (пункти 6, 9 статті 48 КУзПБ), а також з правом отримувати від ліквідатора звіт та ліквідаційний баланс (стаття 65 КУзПБ).

Крім того, Національний банк України (та призначені ним особи) включені до переліку осіб, які вправі ініціювати процедуру банкрутства страховика або кредитної спилки (стаття 8 та 34 КУзПБ).

На жаль, юридична техніка законотворців при корегуванні законодавчих актів залишається, м’яко кажучи, не без недоліків. В результаті такого відтермінованого набуття чинності цих «новорічних новел» фактично скасовані деякі термінологічні зміни, які відповідними законами були прийняті пізніше за часом, але набули чинності одразу (Закон №2971-IX від 20 березня 2023р. та Закон №3249-IX від 13 липня 2023р.). Зокрема, це стосується термінів «неспроможність» / «нездатність», «справа про неплатоспроможність», «процедура погашення боргів», ну й звичайно, багатостраждальна частина 1 статті 34, яка зараз втратила особливості ініціювання банкрутства державного (та аналогічного) підприємства.

Отже, будемо чекати чергового внесення змін до внесених змін, та незважаючи на це, працювати далі.

Лихопьок Денис Павлович,
арбітражний керуючий, адвокат
член Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

НААКУ

Статьи • Власть и люди
Обов`язок АК провести аналіз фінансово-господарського стану боржника кореспондується із відповідальністю арбітражного керуючого за невиконання або неналежне виконання, покладених на нього обов`язків

НААКУ

Статьи • Власть и люди
Чим більше арбітражних керуючих проголосує, тим чіткішим і однозначним вийде сигнал від спільноти

НААКУ

Статьи • Власть и люди
Висновки за результатом проведеного аналізу ФГД – це головне підґрунтя для розшуку та повернення активів боржника

НААКУ

Статьи • Власть и люди
У 2023 році рішення Комісії взагалі не оскаржувались у судовому порядку, а у 2022 році було подано 1 позов

НААКУ

Статьи • Власть и люди
Робота арбітражного керуючого необхідна та складна з кількох причин

НААКУ

Статьи • Власть и люди
Отдельно на мероприятии была проведена лотерея и благотворительный сбор в помощь одному из украинских военных подразделений