Мінфін вводить умови та визначає строки для доведення неможливості виконання податкових обов’язків

Редакция
28 сентября 2022, 15:50
59114 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Платники податків зобов’язані зберігати оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку

 • Ссылка скопированаlink copied

На період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням деяких особливостей.

Так, 07.03.2022 року набрали чинності норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, відповідно до яких платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності за не виконання податкового обов’язку у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно його виконати, проте за умови виконання таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (05.04.2022 року набрали чинності зміни до вказаного підпункту та законодавець подовжив строк виконання податкових обов’язків з 3 місяців до 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану).

При цьому слід врахувати, що вичерпного переліку податкових обов’язків вказаний підпункт не містить, а лише перераховує деякі з них, які закінчуються словом «тощо…», що вказує на розширене тлумачення всіх можливих обов’язків платника податків, що передбачені податковим законодавством.

Таким чином, платники податків могли не виконувати будь-які податкові обов’язки протягом дії воєнного стану, якщо інше не передбачено спеціальними нормами пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України щодо окремих видів податків, але за умови:

 • відсутності можливості своєчасного виконання;
 • подальшого їх виконання протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Законом України № 2260-IX від 12.05.2022, що набрав чинності 27.05.2022 року, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України викладено у новій редакції, яка фактично вводить додаткову вимогу, що можливість чи неможливість виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, повинна підтверджуватись за відповідним переліком документів та у відповідності до порядку, що затверджується Міністерством фінансів України.

Проте лише 29.07.2022 року Міністерство фінансів України наказом за № 225 затвердило Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, а також Переліки документів, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок, окремо для фізичних та юридичних осіб (далі по тексту – Наказ № 225).

Наказ № 225 зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року та набув чинності 06.09.2022 року.

Порядок, затверджений Наказом № 225, містить перелік підстав неможливості виконання платниками податків обов’язків (окремо для фізичних та юридичних осіб), визначає зміст заяв платників податків та наводить достатньо складну класифікацію платників податків в залежності від можливості подання ними відповідної заяви, документів (копії документів) та інформації до контролюючого органу.

Спробуємо розібратись у цій класифікації.

 1. Платники податків, які станом на 06.09.2022 року мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію, – подають таку заяву та документи не пізніше 30.09.2022 року.
 2. Платники податків, у яких відсутня можливість подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строк до 30.09.2022 року, подають таку заяву та документи не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
 3. Платники податків, які станом на 06.09.2022 року та в подальшому виконували податкові обов’язки, але у зв’язку із військовою агресією російської федерації втратили можливість їх виконувати – подають таку заяву та документи у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків.
 4. Платники податків щодо яких контролюючим органом було прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов’язку та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, – подають повідомлення про відновлення можливості виконання платником податків податкового обов’язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Заява та документи подають до контролюючого органу:

 • в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет;
 • особисто у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу;
 • у паперовій формі шляхом надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Платники податків зобов’язані зберігати протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом України, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку.

В разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов’язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Платники податків вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов’язки, якщо:

 • не подали заяви та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов’язку;
 • контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов’язку.

Отже, Наказ № 225 регламентує не тільки зміст заяв платників податків та перелік підстав й документів, якими повинна підтверджуватись їх наявність, а встановлює строки подання, що суперечить нормам підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України.

За Наказом № 225 доки платник податків не подає заяву з документами щодо неможливості виконання податкових обов’язків, то з точки зору контролюючого органу, він вважається таким, що має можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки.

Рішення контролюючого органу щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов’язку, прийняте за результатами розгляду заяви платника податків, може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку.

Мальцева Галина, адвокат АО «АФ «АКТІО»

Бєлкін Валерій, податковий консультант АО «АФ «АКТІО»

 

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

ДПС

Статьи • Влада i люди
Слід зразу наголосити, що ніяких кардинальних змін у принципах оподаткування доходів фізичних осіб не відбулось

ДПС

Статьи • Влада i люди
Можна прогнозувати збільшення звернень органів ДПС до судів із позовами про стягнення боргів з податків та зборів

ДПС

Статьи • Влада i люди
Норми права постійно зазнають трансформації

ДПС

Статьи • Влада i люди
Податкова амністія — це остання можливість для фізичних осіб легалізувати свої статки

ДПС

Статьи • Влада i люди
У 2021-му у фокусі уваги податківців будуть підприємства, що здійснюють діяльність у сфері фінансів, оптової та роздрібної торгівлі, підприємства транспорту та переробної промисловості