Курс російської економіки правильний: слідом за кораблем

Редакция
7 апреля 2022, 13:31
20076 минут читать

Цей матеріал також доступний українською

За підрахунками експертів втрати 2022 року тільки в банківській сфері перевищать 7 трлн рублів

  • Ссылка скопированаlink copied

Для того, щоб розуміти, як насправді почувається росія після запроваджених санкцій, ряд економістів проаналізували найбільш цікаві тренди, що зараз відбуваються у країні-агресорі. З висновками та прогнозами, зокрема, поділився й Михайло Кухар, старший консультант у Ukraine Economic Outlook.

Валютний курс

На днях Банк росії повідомив, що з 18 лютого 2009 року міжнародні резерви Росії скоротилися на $38,8 млрд. і зараз становлять $604,4 млрд.

З цих $604 млрд. $315 млрд. заморожено ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд становить монетарне золото, яке рф у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках і близько $150 млрд, ймовірно, розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частину золотовалютних резервів ЦБР. Тобто витративши близько $40 млрд у березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився, ЦБ витратив майже третину всіх доступних йому резервів.

Нагадаємо, що “офіційний” курс рубля, що пройшов за останні три тижні зворотний шлях зі 123 до 83 RUB/USD, є лише “ідеологічним маркером”.

Валютний ринок росії по факту зараз виступає «кастрованим» майданчиком для торгів, де продавці валюти-експортери повинні продавати 80% своєї фінансової виручки, а імпортери – або взагалі не допущені до ринку, або адміністративно обмежені у його купівлі. Нерезиденти – взагалі тотально позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!

Але навіть куплена за рублі валюта, що знаходиться на рахунках у банках (якщо вони не санкційні), має обмежені можливості для транскордонних платежів.

ЦБР, найімовірніше, продовжить і далі зміцнювати курс рубля, оскільки виконує функцію не ринкового індикатора, а конфіскаційного механізму, за допомогою якого уряду вигідніше насильно скуповувати валюту в експортерів за заниженими цінами.

За свідченням численних учасників ринку, підприємства-експортери, які продають 80% валютної виручки за офіційним курсом у 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD.

Міжбанківський валютний ринок впав в обсягах з початку війни та скоротився з $20 до $2 млрд на торговий день. З урахуванням того, що $0,8-$1,0 млрд на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для інших експортерів країни доступ до валюти знизився майже в 20 разів. Іншими словами, лише 5% постачальників імпорту можуть придбати необхідну валюту для закупівлі товарів, обладнання та комплектуючих. ЕКсперти сходяться на думці, що довго штучно зміцнювати рубль росії не вдасться. “Тримати довоєнний курс, “спалюючи” по 40 млрд дол. резервів на місяць на інтервенції – це божевілля, яке не зможе тривати більше 2-3 місяців”, – сказав представник одного з банків у лондонському Сіті, який давно працює з росією.

Намагаючись випередити серійні банкрутства

З 1 квітня на 6 місяців (до 1 жовтня) запроваджується мораторій на порушення справ про банкрутство за заявами кредиторів. Виняток – боржники-забудовники. Кредити будівельникам субсидують до 15%. Енергетиків звільнять від штрафів за невиконання інвестпрограм у 2022 р.

Загроза серійного банкрутства будівельно-іпотечного сектора рф настала вже через місяць після початку війни, на два місяці раніше за прогнози більшості аналітиків, коли ЦБР збільшив облікову ставку до 20%, зберігши більшість іпотечних ставок на рівні 5-8% і пообіцявши компенсувати різницю.

План розрахунків за газ у рублях зірвано

Ультиматум президента росії про «розрахунок у рублях» під час постачання природного газу споживачам із «недружніх країн» закінчився нічим. Як і очікувалося, прийняте рішення виявилося суто технічним – продажі енергоносіїв не перенесли до рублевої юрисдикції, запропонувавши схему, що передбачає для європейського імпортера відкриття валютного та рублевого рахунків у АТ «Газпромбанк». Весь оборот валюти, як і залишки коштів на виході тримає під контролем тільки цей банк. Де-факто для «недружніх країн» Європейського союзу (ЄС) нічого не змінюється, вони продовжуватимуть платити за енергоносії у євро.

Фондовий ринок зростає всупереч здоровому глузду

Індекс Мосбіржі виріс на 11,3% за тиждень, а індекс РТС, що розраховується в доларах, виріс на 26,3%. Деякі папери показали феноменальні результати: VK протягом тижня подорожчав на 88%, FixPrice – на 66%, Аерофлот – на 54.6%. Оптимізм на ринках диктує регулятор: нерезидентам заборонено вихід ринку, фізичним особам заборонено відкриття коротких позицій (short).

Імовірна причина зростання ринку рф у поточній обстановці санкцій – дії великих гравців над ринком, які страхують одного чи кількох великих брокерів від банкрутства: дозволяючи закрити їм позиції з високими цінами. В іншому випадку дефолт одного з брокерів міг би призвести до падіння за ефектом «доміно» на фондовому ринку рф. Слід також враховувати, що з ринку штучно прибрано 9/10 потенційної пропозиції цінних паперів з боку нерезидентів, що володіють ними.

Нинішні занижені ціни на акції російських компаній не що інше як пропозиція щодо агресивної купівлі їх часток без подальшої можливості для нерезидентів замінити виручені рублі на долари. З найбільшим дисконтом торгуються папери з погашенням у 2029 та 2035 роках – 82%.

Найменші облігації з погашення у 2023 році оцінюються у 46 центів за долар. Дисконт для найдовших 25-річних паперів складає – 77%.

Загальний обсяг торгів минулого тижня становив близько 45 млрд руб. У середньому – 9 млрд руб. щодня, що у 3 рази нижче за середній обсяг торгів на початку 2022 року.

Нові санкції ЄС за «бучанську різанину»

Більшість аналітиків і в рф, і в ЄС сходяться на думці, що нові санкції Євросоюзу щодо заборони експорту лісу, вугілля та низки дрібних позицій сировини в ЄС завдадуть збитків експорту Росії у розмірі $9,4-10, 0 млрд. Аналітики сходяться на думці, що на тлі очікуваного експорту в 200-250 млрд із росії до Євросоюзу цю шкоду навряд чи можна вважати серйозною.

Крім того, газ та вугілля для економіки Німеччини, наприклад, є продуктами-субститутами (тобто взаємозамінними) для виробництва електроенергії. Скорочення російських поставок вугілля неминуче підніме ціни на газ у Європі через підвищення попиту на нього, що, на думку деяких аналітиків, дозволить навіть окупити втрати рф від заборони на експорт вугілля.

ЄС також заборонив транспортним компаніям із рф та рб возити вантажі до/з ЄС. Заборона також поширюється на судна під їхніми прапорами або під їх керуванням – їм заборонено входити до портів ЄС. Виняток становить вантаж гуманітарної допомоги, постачання продуктів харчування та медикаментів. Заборона стосується перевезення вантажів автоперевізниками-резидентами країн ЄС, а також перевезень залізничним транспортом. Єдиними державами ЄС, які запровадили повне ембарго на залізничні та автоперевезення з росії та рб, є три країни Балтії: Латвія, Литва та Естонія.

Їхній заклик до інших країн ЄС запровадити аналогічну заборону поки що не було підтримано.

Більшість аналітиків, говорячи про ці заходи, сходяться на думці, що блокування авто і залізничних перевезень, автоперевезень і портів ЄС для рф здатне було б зупинити більшість виробництв у росії через нестачу імпортних комплектуючих менш ніж за місяць. Це можна порівняти за своїм ефектом з відключенням SWIFT чи відключенням сервісу Visa/Mastercard.

Аналіз ризиків банківської системи рф

На тлі західних санкцій, різкого зниження платоспроможності клієнтів та обвалу фондового ринку, банки за підсумками 2022 року можуть втратити 7,8 трильйона рублів. Згідно з прогнозом Центробанку, збитки банківської системи становитимуть від 3,5 до 5,8 трлн. рублів, та ще 2 трлн. рублів кредитні організації можуть втратити через негативну переоцінку акцій та облігацій, що впали на Московській біржі після початку війни.

Підсумковий збиток банків може перевищити 130 млрд доларів (за курсом RUB/USD до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів), шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1,26 трлн) і за один рік «знищить» весь прибуток, накопичений сектором за останні п’ять років.

ВИСНОВКИ І ПРОГНОЗ

  1. Санкцій, що вводяться урядами ЄС, США та Англії, як і раніше, недостатньо для завдання фатального удару по російській економіці.
  2. Тренд на «пом’якшення» або навіть зняття частини санкцій, про яке говорили політики тиждень тому після «стамбульських переговорів», повністю перекреслено та не згадується після публікації наслідків «Бучанської різанини».
  3. Валютний ринок та курс рубля мають не більше 2 місяців запасу міцності.
  4. Фінансове становище банківської системи рф – насправді заморожене каскадне банкрутство. Виходу із ситуації без повного чи часткового вилучення заощаджень громадян рф немає.
  5. Основним каналом збереження економічної життєздатності системи російської економіки є нафтогазовий виторг, що йде через “Газпромбанк”. Його перекриття у тому чи іншому вигляді призведе до банкрутства рф менше, ніж за 1 місяць.

Новости по теме

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму