Протягом багатьох років землі військових розкрадаються. Чому важливо це припинити

19 сентября 2021, 21:32
17351 минута читать

Цей матеріал також доступний українською

Ми будемо використовувати всі доступні правові інструменти, щоб відновити справедливість, повернути державні землі законному користувачу та використовувати їх на благо країни.

  • Ссылка скопированаlink copied

З минулого літа я працюю заступником Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України – структури, що входить до оборонного сектору України. 80% співробітників Держспецзв’язку – це військовослужбовці. Багато з них брали участь в АТО та ООС на сході України, ризикували своїм життям, щоб забезпечити нам спокій і незалежність. Чим ми можемо їм відплатити?

Володимир Трофименко

Зазвичай держави платять за такі ризики високі зарплати, а також забезпечують військових житлом. Зараз в Україні склалась непроста ситуація з цим питанням через загальний економічний рівень країни, який відображається і на спроможності фінансувати забезпечення військовослужбовців житлом.

Зараз у Держспецзв’язку в черзі на житло понад 1500 наших військових, з яких близько 40% брали участь у бойових діях. Держспецзв’язку – одна з найбільш недофінансованих структур українського сектору безпеки й оборони. Це не тільки найнижчі зарплати, а й найменше матеріальне забезпечення, зокрема, найменше фінансування житла для військовослужбовців.

З минулого року фінансування Держспецзв’язку зростає. Завдяки цьому ми вже змогли підняти зарплати у середньому на 25% і цього року підвищити фінансування придбання житла до 27,6 млн грн. Ця сума лише трохи менша за загальне фінансування забезпечення житлом військовослужбовців за попередні 5 років.

Проте навіть таке підвищення фінансування глобально не розв’язує питання з забезпеченням. Тому ми вирішили підійти до нього з іншого боку. І я хочу поділитись нашим досвідом з іншими структурами оборонного сектору.

Держспецзв’язку, як і багато інших військових структур, отримувала землі на власні потреби в 40-50 роках XX століття. У ті часи не було такого поняття, як державний акт на землю – вся земля й так була державною. Тому потім Держспецзв’язку, як і інші структури, зіштовхнулась з проблемою оформлення своїх земель у свою власність.

Зараз цим зловживають шахраї та місцева влада, створюючи схеми для виводу земель з державної власності та заробітку на цих процедурах. Особливо критична ситуація у привабливих частинах туристичних міст. Тільки у Львові та Одесі у Держспецзв’язку триває шість судових справ за наші ділянки.

Загалом зараз у нас понад 120 га проблемних ділянок. Деякі ділянки у нас просто забрали рейдерським шляхом: зламали паркан, знищили майно та розпочали будівництво.

Частина земель – це складова критичної інфраструктури, яка потрібна Службі для забезпечення потреб національної безпеки і оборони – передавання сигналів зв’язку, радіо, телебачення, спеціального зв’язку та ін.

Завдяки модернізації обладнання, що використовує Держспецзв’язку, потреби Служби в землях зменшуються. Тому ми вирішили використати її на соціальне забезпечення наших військових шляхом інвест-будівництва.

Інвест-будівництво – це єдиний спосіб вирішити проблему не за державні кошти, не за гроші платників податків.

Для цих цілей ми плануємо використовувати ділянки в містах, де розташовані підрозділи Держспецзв’язку. Це і ті ділянки, які офіційно належать нам, і ті, за які ми поки що боремось з викрадачами.

В Одесі завдяки інвест-будівництву військові отримали 58 квартир за 5 років. Цього року військові в Рівному отримали 7 квартир.

Щодо боротьби за свої права та забезпечення своїх військових, у нас вже є перша перемога. Улітку Держспецзв’язку виграла суд за одну з ділянок Концерну РРТ площею 1,6714 в Одесі на вул. Жаботинського, 54А.

На ділянці забудовник планував звести школу, адже їх у цьому районі не вистачає. Оскільки це важливий соціальний проєкт, ми пішли на зустріч місцевій владі та почали перемовини з громадою. Результатом стало те, що місцева влада взяла на себе зобов’язання компенсувати вартість земельної ділянки та об’єктів нерухомості, які на ній розташовані. Після проведення оцінки вартості землі ми матимемо чітке розуміння обсягів компенсації. Зокрема, мова йде про отримання квартир для наших військових, які роками стоять у черзі на поліпшення житлових умов, на іншій ділянці.

Проте місцева влада не усюди готова до діалогу. Зокрема, в Броварах міська рада намагається внести зміни у план території, де розміщена ділянка Держспецзв’язку (вул. Київська, 225) площею понад 6 га. Хоча дана земельна ділянка внесена Кабінетом Міністрів України до переліку земельних ділянок, що пропонуються для спільного будівництва житла для військовослужбовців Служби. Держспецзв’язку вже оголосила конкурс на будівництво. Після зведення багатоповерхівки квартири планується передати військовослужбовцям, які роками стоять у черзі на житло. Згідно з роз’ясненням Офісу генерального прокурора, такі дії є перевищенням повноважень міської ради, адже мова іде про ділянку, власником якої є держава, а не місто. Відтак, депутати знаючи про це, у разі голосування за «перепланування» стають співучасниками кримінального правопорушення, здійсненого групою осіб.

Ми будемо використовувати всі доступні правові інструменти, щоб відновити справедливість, повернути державні землі законному користувачу та використовувати їх на благо країни. Адже для нас соціальне забезпечення військових – один з пріоритетів.

Крім того, для нас, і особисто для мене, боротися за перемогу права і справедливості над хабарництвом та “схемами” – це принципова позиція. Право і правда на нашому боці, тому ми не збираємось віддавати під черговий ресторан або елітну багатоповерхівку. За рахунок цих земель ми повинні забезпечити житлом тих, хто захищає країну від ворога.

Автор: Володимир Трофименко, заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

 

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Укроборонпром

Статьи • Банкротство
Попри війну, майно з "оборонки" переходить у чужу власніть, на землі заводів з’являються ЖК, їхні глави за держгроші орендують транспорт у самих себе

Укроборонпром

Статьи • Банкротство
Керівник департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України Владислав Філатов прокоментував окремі положення законодавства щодо реформування Укроборонпрому

Укроборонпром

Статьи • Банкротство; БОРГ-review
Годы проходят, мир модернизируется, а вопрос эффективного управления государственными предприятиями Министерства обороны до сих пор не решен.