Як здешевити комунальні послуги завдяки гранту

26 апреля 2021, 11:20
17173 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше, якщо будинок отримає грант на енергомодернізацію. Як це здійснити?

  • Ссылка скопированаlink copied

«Дістало! Я більше не хочу сплачувати 3 тисячі гривень за опалення на місяць», 一 говорить Тетяна, мешканка «панельки» в спальному районі столиці. Таку саму фразу повторюють сотні тисяч киян, мешканців старого житлового фонду. У їхніх будинках — зношені комунікації, через те жителі опалюють не свої квартири, а вулиці Києва. Це велика проблема, адже містяни переплачують за комунальні послуги. Вона розв’язується з допомогою енергомодернізації, яка допоможе відновити комунікації в будинку. Оновлені комунікації впливають на витрату енергії, а витрата енергії вплине на вартість послуг. Економія складе 10 — 20%.

Що таке грант

Гранти 一 це безповоротні кошти міжнародних організацій, урядів і банків. Ці гроші видають, щоб щось зробити в країні або регіоні. Наприклад, допомогти відновити економіку або побудувати школу. Грантові кошти надають комерційним і некомерційним проєктам і організаціям, зокрема й об’єднанням. Наприклад, об’єднанню мешканців будинку на енергомодернізацію.

Приклад такої грантової програми — «Енергодім», яка фінансує до 70% вартості енергоаудиту, розроблення проєктної документації вартості робіт і до 50% вартості будівельних робіт. Частину суми — 30% і 50% — мешканці знаходять власними силами з допомогою пожертвувань або кредиту в банку. Але щоб отримати кошти, потрібно подати заявку. Для неї потрібен енергоаудит із вартістю проєкту модернізації, а також набір документації. Їх розглядає конкурсна комісія. Вона або приймає заявку, або надає рекомендації щодо доопрацювання. Для об’єднань мешканців є й інші проєкти. Їх можна знайти на сайті Гурт у розділі «Гроші».

Чому ОСББ

У бізнесі всі рішення ухвалюються власниками, а в житлових будинках — учасниками об’єднання співвласників (ОСББ). Чому ОСББ? Бо конкретно в цій грантовій програмі не можуть брати участь кооперативи або ЖЕКи. Тому обов’язково потрібно створити об’єднання. Для цього знадобиться ініціативна група щонайменше з трьох мешканців багатоквартирного будинку. Група організує зустріч із власниками квартир, щоб обговорити перспективи отримання гранту.

Що важливо сказати на цій зустрічі:

  • пояснити, що таке об’єднання співмешканців — воно буде замість ЖЕКу або кооперативу;
  • його вигоди для мешканців — комунальні послуги коштуватимуть дешевше;
  • що можна підписати договір про прибирання території з підрядником і більше не скаржитися на неякісне прибирання території та під’їздів співробітниками ЖЕКу;
  • є можливість сортування сміття, адже буде великий вибір підрядників.

Також на зустрічі важливо розповісти про грантові можливості:

  • що таке грантові кошти;
  • які є проблеми в будинку та як їх можна розв’язати з допомогою грантового проєкту.

Наприклад, під час зустрічі можна показати, що є тріщини в стінах. Вони створюють проблеми: температура у квартирі нижча, а платежі більші через перевитрати енергії. Потім можна показати, якою буде сума економії на місяць завдяки енергомодернізації. Припустимо, 500 — 1000 грн на квартиру. Також важливо продемонструвати вигоди 一 економія складе, наприклад, 12 тис. грн на рік. Це вартість бюджетної поїздки вихідного дня або робота-пилососа. Після презентації можливостей ОСББ і грантового проєкту потрібно зібрати підписи про створення 一 більш як половину, щоб розпочати процес реєстрації об’єднання.

Як подати заявку

Без голосів мешканців в об’єднанні нічого не вирішується. Знову потрібна зустріч. Про неї повідомляють за 14 днів до дати проведення заходу в групі мешканців в одному з месенджерів. На ній потрібно зібрати підписи 75% мешканців, щоб запустити енергоаудит 一 зріз показників і пошук проблемних зон, щоб їх усунути. Наприклад, тріщин або інших проблем. Список фахівців і компаній можна знайти тут. Вартість модернізації розраховують разом з інженерами. Важливо, щоб інженери та аудитори не створювали конфлікту інтересів — можлива відмова після подання грантової заявки.

Хто займається проєктом

Грантом займається менеджер — зазвичай представник об’єднання або найманий фахівець на аутсорсі. Він займається заявкою проєкту. У ній важлива точність. Чому? Бо грант 一 це точні розрахунки. Важливими також є фахівці з досвідом і успішними реалізованими проєктами. Усі інші варіанти не підходять, бо до таких компаній не буде довіри. Що ще важливо? Не затягувати з поданням заявки, адже щомісяця кількість гравців збільшується. Коли грантові кошти будуть отримані, мешканці дістануть вигоди: комфорту стане більше, а обслуговування квартири коштуватиме на 10 — 20% дешевше.

 

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Енергетика

Статьи • Банкротство
Запасів газу у ПГЗ вистачить на 2.5 місяці

Енергетика

Статьи • Банкротство
Газова галузь потребуватиме системної фінансової допомоги у ліквідації наслідків агресії

Енергетика

Статьи • Банкротство
Якої шкоди російські окупанти завдали сучасним підприємствам зеленої енергетики та як врятувати галузь?

Енергетика

Статьи • Банкротство
Результати діяльності колись прибуткових державних підприємств за підсумками минулого 2020 року стали сенсаційними – не просто збитки, а величезні збитки