Релокація: як правильно рятувати свій бізнес

Редакция
18 апреля 2022, 10:18
101563 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

  • Ссылка скопированаlink copied

З початком повномасштабної війни функціонування бізнесу потребує нестандартних рішень, серед яких важливе місце займає його релокація.

Головне завдання релокації бізнесу, що опинився в “гарячих точках” — зберегти активи та потужності, відновити роботу на користь економіки і зберегти робочі місця. За даними Європейської бізнес-асоціації, зараз близько 70% компаній працюють на повну або в обмеженому режимі. 27% призупинили діяльність, але хочуть її відновлювати.

Ті, хто не може цього зробити на своєму місці роботи через активні бойові дії, намагаються переїхати у безпечні локації, передусім в області заходу України. Наприклад, на Закарпатті розробили чат-бот для комунікації з підприємцями, які мають бажання перенести виробництво у регіон. Також на Закарпатті сформований підхід, що перенесені підприємства не повинні шкодити екології області.

У Львові влада пропонує приміщення для зберігання основних засобів на час пошуку кінцевого місця релокації. Координуються можливості використання вільних приміщень комунальної та державної власності, розробляються пільгові умови оренди майна. Також відомі випадки об’єднання виробничих потужностей місцевих та релокованих підприємств.

Одні компанії переїжджають на безпечні території самостійно, інші — надто великі, і потребують допомоги уряду в цьому. Така допомога відбувається за 4 напрямами:

  1. насамперед пошук локації, тобто вільних приміщень, які можуть використовуватися бізнесом. Мінекономіки бере інформацію із реєстру Фонду держмайна;
  2. підключення приміщення до всіх мереж за спрощеною процедурою. Це водопостачання, електроенергія тощо;
  3. розселення працівників;
  4. власне переміщення. Логістика здійснюється силами “Укрзалізниці” та “Укрпошти”, але підприємство може відмовитися та перевезти все самостійно.

Які підприємства підпадають під програму релокації із зони бойових дій?

Для швидшого збирання, опрацювання заявок на релокацію, а також акумуляції пропозицій від тих підприємств, які мають локації, куди можна “переїхати”, 11 квітня в Україні була запущена єдина платформа цифрової взаємодії для допомоги в релокації бізнесу.

Компанії, яка потребує пошуку місця для релокації чи допомоги держави, потрібно заповнити картку з детальним описом потреб підприємств. В ній понад 20 пунктів і така деталізація важлива, щоб максимально врахувати всі потреби бізнесу. Заявку може подати будь-яке підприємство. Після обробки усіх запитів Міністерство економіки визначає черговість релокації компаній.

При цьому пріоритет надається:

  • стратегічним підприємствам;
  • компаніям, які виробляють товари першої необхідності;
  • підприємствам, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції АТ “Укрзалізниця”.

Який механізм здійснення релокації підприємств із зони бойових дій?

Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників. У зоні безпосередніх бойових дій та через гуманітарні коридори релокація не проводиться.

Особливості релокації для персоналу

Щодо найму нових співробітників, то тут важливо пам’ятати про наступне:

  • скасована вимога дотримання письмової форми трудового договору;
  • при укладенні трудового договору умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників;
  • роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

При цьому на період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за виключенням переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо: вона не протипоказана працівникові за станом здоров’я; лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей; з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

Оренда/купівля нерухомості для релокації бізнесу

Одне з перших питань при переїзді – оренда чи купівля нового приміщення або земельної ділянки.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (надалі – Реєстр) не працює з першого дня війни (хоч вже і є новини від Мінюсту, що Реєєстр запрацює найближчими днями). Дізнатись інформацію чи внести запис до нього зараз неможливо, а відтак не можна й придбати нерухомість, проте є реальним варіант короткострокової оренди приміщення (до 3 років). Договір про таку оренду захищає права орендаря (та орендодавця), навіть якщо право оренди нерухомості не зареєстроване.

З орендою землі не все так просто. Право оренди виникає з моменту державної реєстрації, тобто внесення запису до Реєстру. Можливо передбачити виникнення права оренди земельної ділянки без його реєстрації зараз та з його подальшою реєстрацією після відновлення роботи Реєстру.

Джерело

Новости по теме

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень

Регуляторна політика

Статьи • Власть и люди
Зміни до Земельного кодексу щодо продажу земельних ділянок на електронних торгах не узгоджуються з положеннями законодавства, що регулюють процедуру продажів у виконавчому провадженні