Релокація: як бізнес-переселення рятує вітчизняне підприємництво?

15 апреля 2022, 09:35
13492 минуты читать

Цей матеріал також доступний українською

Заявку на участь у держпрограмі з релокації виробництва слід залишити на сайті Мінекономіки

  • Ссылка скопированаlink copied

Із зони бойових дій західні області «прихистили» вже понад 300 підприємств. У черзі за рятівним переселенням – ще понад 1 500. Як убезпечити свій бізнес від потенційної загибелі в умовах війни?

За півтора місця війни, українські бізнесмени вимушені були вивчити й опанувати для себе нову процедуру – релокацію, або релокейт. Та якщо, за класикою, вона в основному, означає переміщення виробничих потужностей за кордон, то для українців, в умовах війни, це виявилось вимушеним «переселенням» у межах країни.

Вижити бізнесу наразі допомагає держава.

З перших днів війни Уряд спільно з Міністерством економіки України запустив програму релокації бізнесу (посилання нижче)

https://bit.ly/3DlxEZx

Програма передбачає допомогу у пошуку нової локації для підприємства, розселенні персоналу компанії та підборі нових співробітників. Переїзд відбувається за рахунок держави. На сьогодні, Мінекономіки нарахувало вже майже 2000 заявок на перенесення бізнесу до більш безпечних місць.

Кому «світить» релокейт?

Під програму релокації із зони бойових дій підпадають, насамперед, виробничі компанії. Потому – пріоритет у підприємств переробної промисловості, виробників харчової продукції, легкої промисловості, підприємств машинобудування. Словом, усі стратегічні підприємства від діяльності яких залежить життєзабезпечення населення. Наразі повністю переїхали і працюють на повну вже 121 таке підприємство. Втім, заявку на участь у держпрограмі може подати будь-яке підприємство.

Розмістити у себе бізнес-переселенців зараз можуть дев’ять областей: Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, південні територій Волинської та Рівненської.

Як відбувається релокація?

Заявку на участь у держпрограмі з релокації виробництва слід залишити на сайті Мінекономіки.

https://auction.e-tender.ua/#/register

У заявці максимально деталізуйте інформацію про своє підприємство. Це пришвидшить процедуру транспортування. Вкажіть ЄДРПОУ, адресу, визначить потреби до майбутнього приміщення, обсяги використання електроенергії, газу, води, кількість працівників та обладнання, тощо.

Документ відомство опрацьовує впродовж 1-3 днів. Погодять перевезення підприємства лише якщо є логістична можливість, без загрози для перевізників. У місцях, де безпосередньо йдуть бої та через гуманітарні коридори релокацію не проводять!

Опісля погодження, заявка надходить до логістів. Головний перевізник Програми – «Укрзалізниця». За підвезення самого обладнання до станції відповідає «Укрпошта» (весь її транспорт та транспорт субпідрядників має позачергове право на перетин блокпостів та безліміт на заправку пальним. Далі, фахівці на місцях, виходять на контакт із підприємством, спільно шукають потрібні приміщення для розміщення потужностей, вирішують питання оренди, підключають мережі, розселяють персонал, членів родин тощо.

Додаткова допомога під час релокації

Додатково співпрацюють з бізнес-переселенцями Державна служба зайнятості (працевлаштовує нових робітників) та Державна служба з питань праці (консультує у сфері гарантій безпеки життя і здоров’я працівників). Перекочувати на нове місце бізнесу допомагає також ДП «Прозорро. Продажі» – за ініціативи Мінекономіки та за підтримки Мінцифри і «Дія.Бізнес». Платформа relocate.prozorro.sale безоплатна і створена допомагати підприємствам саме із релокацією (пошук приміщень, документацією, кадровими питаннями тощо).

Висновок

Релокація – наразі реальний, дієвий механізм порятунку українських підприємств під час війни. Так, процедура, хоч і максимально спрощена, потребує неабияких зусиль. Так, нове місце, можливо, не таке зручне, як хотілося б, доводиться, часом, змінювати технологічні процеси, шукати нових постачальників та наново вибудовувати дистрибуцію, однак воно того варте. Заради безпеки працівників, власної безпеки, фінансового життя країни загалом.

Автор: Тарас Тарасенко, народний депутат

Редакция Борг.Експерт может не разделять позицию авторов. Ответственность за содержание
материалов в разделе «Мнения экспертов» возлагается на авторов текстов.

Не пропустите важное!
Подписывайтесь и получайте дайжест новостей

Ежедневно или еженедельно – выбираете вы!

Присоединяйтесь к профессиональному сообществу borg.expert

Материалы по теме

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення

Огляд ринків

Статьи • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму