Зверніть увагуОгляд ЗМІ

Зниження рівня шкідливого холестерину зменшило ризик деменції

3 квітня 2025, 11:48Новини77

Этот материал также доступен на русском

Зниження рівня холестерину низької щільності, який шкодить серцево-судинній системі, виявилося здатним зменшувати ризик деменції та хвороби Альцгеймера у старшому віці

  • Посилання скопійованоlink copied

Зниження рівня холестерину низької щільності, який шкодить серцево-судинній системі, виявилося здатним зменшувати ризик деменції та хвороби Альцгеймера у старшому віці. А приймання ліків, які знижують рівень холестерину, ще більше зменшило ризик цих нейродегенеративних захворювань. Це суперечить попереднім уявленням про те, що низький рівень холестерину може шкодити нервовій системі, та підтверджує, що контроль рівня холестерину в середньому та старшому віці допомагає зберегти здоров’я не лише серця, але й мозку. Дослідження опублікували в Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

Як холестерин пов’язаний із деменцією?

Попередні дослідження щодо впливу холестерину низької щільності, який підвищує ризик атеросклерозу та хвороб серця, на появу деменції мали неоднозначні результати. Дослідження на основі спостережень за пацієнтами та випробування ліків для зниження рівня холестерину показували, що зниження рівня холестерину низької щільності може призводити до збільшення ризику деменції. Це пов’язували, зокрема, з тим, що холестерин є важливим компонентом мембран клітин і його зниження може спричиняти пошкодження нейронів.

Водночас новіші дослідження вже не виявляли такої шкоди для нервової системи від зниження рівня холестерину. Навпаки, дослідження на мишах показало, що вироблення холестерину в мозку сприяє появі бета-амілоїдних бляшок, які пов’язують із хворобою Альцгеймера. Щоб остаточно встановити, як пов’язані рівень холестерину та деменція, корейські науковці на чолі з фахівцями з Лікарні святого серця в Канґдоні провели дослідження на людях.

Що вдалося з’ясували про вплив холестерину на появу деменції?

Науковці аналізували дані пацієнтів 11 корейських лікарень за 1986-2020 роки. Серед них майже 109 тисяч мали низький рівень холестерину низької щільності в крові на момент початку дослідження, а ще 109 тисяч, які відповідали цим пацієнтам за віком і статтю, мали високий рівень. Частоту появи деменції в пацієнтів оцінювали в середньому протягом наступних 10 років після вимірювання рівня холестерину в крові.

За частотою появи деменції науковці розрахували й ризик цієї хвороби та найбільш поширеної її форми — хвороби Альцгеймера. Як виявилося, у людей з низьким рівнем холестерину (концентрація 1,8 мілімоля на літр, яка є оптимальною для запобігання атеросклерозу) ризик деменції був нижчим на 26 відсотків, а хвороби Альцгеймера — на 28 відсотків, ніж у людей з високим його рівнем (3,4 мілімоля на літр).

Утім зниження концентрації холестерину до ультранизького рівня (0,8 мілімоля на літр) не давало додаткового захисту від деменції, знижуючи ризик появи її та хвороби Альцгеймера на 18 відсотків порівняно з людьми з високим рівнем холестерину. Приймання статинів, тобто ліків для зниження рівня холестерину в крові, додатково знизило ризик деменції на 13 відсотків і хвороби Альцгеймера на 12 відсотків у людей, які вже мали низький рівень холестерину.

Як знання про вплив холестерину допоможуть боротися з деменцією?

Дієти з низьким рівнем холестерину вже рекомендують людям середнього та старшого віку як спосіб запобігти серцево-судинним захворюванням або принаймні відтермінувати їх прояви. Тож майбутні дослідження допоможуть з’ясувати, як такі заходи зі зниження рівня холестерину в крові впливають і на ризик деменції та хвороби Альцгеймера. Крім того, лікарі можуть призначати статини пацієнтам, які мають високий ризик деменції та серцево-судинних хвороб.

  • Науковці знайшли зв’язок між факторами ризику інфаркту й іншим нейродегенеративним захворюванням, хворобою Паркінсона. Як виявилося, високий рівень холестерину збільшує ризик інфаркту та зменшує — хвороби Паркінсона. Це може пояснити, чому пацієнти після серцевого нападу рідше мають хворобу Паркінсона.
Зверніть увагу
Вчора, 10:39 • Новини • Зверніть увагу
Зверніть увагу
17 квітня 2025, 13:33 • Новини • Зверніть увагу
Зверніть увагу
16 квітня 2025, 17:07 • Новини • Зверніть увагу
Огляд ЗМІ
16 квітня 2025, 16:36 • Новини • Огляд ЗМІ
Проблемні борги
15 квітня 2025, 16:06 • Новини • Проблемні борги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
«Світячи іншим, згораю сам»: про лікарів, що тримають оборону життя

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Будь-які потуги московітів, навіть гіпотетичні, привласнити собі «Щедрика» Миколи Леонтовича, який став одним із національних музичних символів України – приречені

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Адвокат — це не професія, а спеціальність, і тому фемінітиви тут недоречні

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці