Ключові факти
- «Звісно, наявна податкова система не влаштовує ані тих, хто сплачує податки, ані тих, хто збирає податки. Не влаштовує вона і тих наших людей, які отримують зарплати і пенсії з цих податків. Але надзвичайно важливо, щоб ми з вами досягли національної згоди у цьому питанні», — сказав він, виступаючи у Раді з посланням «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики».
- Зеленський подякував «кожному і кожній, хто зберігає роботу свого бізнесу, хто зберігає робочі місця, щоб люди могли забезпечувати себе і свої родини, хто сплачує податки».
- «Бізнес наразі — це теж захист України. Податки наразі – це теж безпека. В цьому році у нас не було затримок із зарплатами вчителям і лікарям. Були проіндексовані пенсії, як це передбачено законом. На деокупованій території виплати починаються одразу, коли там завершуються стабілізаційні заходи. На оборону за рік спрямовано більше трильйона двохсот мільярдів гривен», — сказав він.
- Зеленський додав, що міжнародна допомога спрямовується на соціальні виплати, а увесь ресурс для зарплат військовим – сплачують громадяни України.
Контекст
Масштабну податкову реформу в серпні презентував заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма. Вона передбачала податок у розмірі 10% на прибуток, ПДФО та ПДВ, а також скасування ЄСВ і встановлення воєнного збору на рівні 3%.
У якості компенсаторів автори розглядають підвищення низки податків, більш жорстку відповідальність бізнесу за ухилення від оподаткування та реформу податкової служби.
Проте вона не знайшла значної підтримки у влади. Проти ідеї висловився міністр фінансів Сергій Марченко та голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев, не вистачило також аргументів, щоб переконати президента Володимира Зеленського, який описував цю ідею як «сиру».