Збір коштів волонтерами: як правильно оформити діяльність, щоб не опинитися в боргах перед державою

22 квітня 2022, 15:11Новини275

Законодавство не забороняє громадській організації зробити благодійну пожертву, якщо це відповідає меті її діяльності, закріплений у статуті

  • Посилання скопійованоlink copied

З початком повномасштабної агресії рф тисячі, якщо не мільйони співвітчизників долучилися до волонтерської діяльності, перекинувши мости між континентами, збираючи кошти і оплачуючи ними для потреб оборони те, що, здавалося б, купити неможливо. «І це ми ще долари не міняли», — стверджує популярний жарт.

Наразі державі не до податкових перевірок. Але війна завершиться, і цілком можливо, що буде поставлено питання про сплату частини подарованих цінностей до бюджету у вигляді податків. Тому одним з найчастіших питань, з яким сьогодні звертаються до юристів друзі-волонтери, є: «Можна просто збирати кошти на волонтерські потреби на особисту картку, чи варто це якось оформити, щоб не було проблем з податками»?

Розглянемо декілька варіантів організації збору коштів та пов’язані з кожним юридичні нюанси.

Збір коштів на особисту картку

На жаль, наразі зберігається ризик, що на зібрані на особисту картку кошти буде нараховано податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір (ВЗ), а значить, держава вимагатиме сплати до бюджету 19,5% від таких коштів. Справа в тому, що з юридичної точки зору всі кошти, отримані фізичними особами-волонтерами на картку від третіх осіб, свого часу вважалися доходами і підлягали оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором (ВЗ).

У 2014 р. держава зреагувала на потреби часу і виключила зі складу доходів, які підлягають оподаткуванню ВЗ та ПДФО, в т.ч. зібрані волонтерами кошти на допомогу учасникам бойових дій в районах проведення АТО (в Донецькій і Луганській областях). Щоб з метою застосування такої податкової пільги особу визнали волонтером, відомості про неї має бути включено до реєстру волонтерів АТО/ООС (далі — Реєстр).

Станом на дату підготовки цього допису до ПКУ вже внесені зміни щодо оподаткування отриманої від волонтерів благодійної допомоги, але ситуація щодо зібраних самими волонтерами коштів, на жаль, не змінилася.

Наразі закон говорить, що зібрані кошти не оподатковуються ПДФО та ВЗ, лише якщо вони зібрані волонтерами, включеними до Реєстру, і використані ними на допомогу:

  1. учасникам бойових дій та працівникам ЗСУ, Національної гвардії України, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в АТО, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях;
  2. працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали участь в АТО, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях;
  3. членам сімей учасників бойових дій, які під час участі в АТО, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час участі в АТО, чи визнані безвісно відсутніми;
  4. учасникам масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 до 28 лютого 2014 р., а також 2 травня 2014 р. в місті Одесі, або на користь членів сімей учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров’я або визнаних безвісно відсутніми;
  5. фізичним особам, які мешкають чи мешкали на території населених пунктів, де проводилася АТО, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням АТО в таких населених пунктах, а також особам, які мешкали на території АР Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з окупацією півострова;
  6. на відшкодування пов’язаних з наданням допомоги витрат волонтера (п.п.а) б), п.п. 165.1.54 п. 165.1. ст. 165 ПКУ).

Кошти, зібрані волонтером та витрачені на інші цілі, так само оподатковуються ПДФО та ВЗ.

Втім, документально підтвердити, де і як саме була використана допомога в умовах тяжких боїв по всьому східному і південному кордону України, напрямки витрати коштів, щоб скористатися цією пільгою, практично нереально. А внесення волонтера до Реєстру (що вже саме по собі створює для нього серйозні ризики у разі окупації його населеного пункту та витоку даних) лише теоретично допоможе уникнути оподаткування хоча б частини зібраних коштів.

Вірю, що законодавці працюють над розв’язанням цієї проблеми і найближчим часом скорегують ці неточності, звільнивши від оподаткування всі кошти, зібрані волонтерами. А поки зберігається ризик, що на всі зібрані волонтером на особисту картку кошти будуть нараховані ПДФО та ВЗ, тож 19,5% таких коштів доведеться сплатити державі.

Використання громадської організації

Громадська організація може отримати статус неприбуткової (а значить, скористатися пільгою та не сплачувати податок на прибуток з коштів, зібраних на здійснення своєї діяльності). Але важливо врахувати: зібрані неприбутковою громадською організацією кошти можуть використовуватися виключно для утримання її самої та реалізації цілей, встановлених у її статуті, інакше така ГО може втратити статус неприбутковості і буде змушена сплатити податок з усіх коштів, щодо яких відбулося нецільове використання (пп. 133.4.2, 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

Законодавство не забороняє громадській організації зробити благодійну пожертву, якщо це відповідає меті її діяльності, закріплений у статуті. Але якщо 100% акумульованих коштів планується передавати на потреби ЗСУ чи іншу благодійну допомогу, такі кошти складно назвати такими, що якось використані у діяльності громадської організації, з точки зору бухгалтерського обліку. Тож якщо використання ГО планується виключно для здійснення волонтерської діяльності, я б порадила задуматися над створенням благодійної організації як моделі, яка набагато більше підходить для таких цілей.

Використання благодійної організації

Благодійна організація також може зареєструватися як неприбуткова (а отже, не сплачувати податок на прибуток), і її основною метою є якраз акумулювання коштів і переспрямування їх кінцевим отримувачам. При цьому слід враховувати, що в статуті благодійної організації має бути вказана сфера її діяльності: сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації») та в інших сферах залежно від специфіки волонтерської діяльності та набувачів здобутих волонтерами благ.

Для БО законом визначено, що як мінімум 80% надходжень мають передаватися отримувачам допомоги, і лише до 20% може бути використано на адміністративні витрати, такі як заробітна плата працівникам, оренда приміщення тощо (ч. 3 ст. 16 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»). Для створення БО у формі фонду достатньо однієї людини (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»), для діяльності від імені фонду не обов’язково перебувати з ним у трудових відносинах.

Тому, на мою думку, для системної волонтерської діяльності створення благодійної організації є оптимальним варіантом. Єдина незручність — оформлення операцій документами бухгалтерського обліку, що потребуватиме завчасної підготовки та залучення спеціалістів.

Вірю, що незабаром Україна побачить зміни до податкового законодавства, в результаті яких держава звільнить від оподаткування всі кошти, зібрані громадянами на власні рахунки для використання у волонтерській діяльності. А до того ми будемо раді допомогти юридичною консультацією з питань, що виникають у сфері волонтерської допомоги та належного оформлення операцій з коштами та майном.

Автор: Ярослава Лаган, «ADER HABER» юрист

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби