Законопроєкт про соцзахист військовослужбовців – аналітики пояснили його переваги та недоліки

3 квітня 2024, 17:30Новини185

Этот материал также доступен на русском

Загалом документ розширює забезпечення прав військовослужбовців, проте містить кілька суперечливих норм

  • Посилання скопійованоlink copied

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про соціальний захист військовослужбовців.

Загалом документ розширює забезпечення прав військовослужбовців, проте містить кілька суперечливих норм, зокрема скасовує обовʼязкове декларування для членів ВЛК, звертають увагу аналітики Центру спільних дій.

Законопроєкт розширює продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, резервістів і військовозобов’язаних. При цьому мають враховуватися індивідуальні потреби жінок і чоловіків. Військовослужбовцям нададуть п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.

Також розширюється право військовослужбовців на медичну допомогу. Вони щорічно проходитимуть медичний огляд та зможуть розраховувати на безоплатну психологічну підтримку на базі структурних підрозділів військових частин. А військовослужбовці, які були в полоні, отримуватимуть додаткову допомогу й підтримку.

“Для військовослужбовців також передбачена відпустка на лікування. Вона має тривати не більше, ніж 12 місяців поспіль. Проте за потреби тривалого лікування не пізніше, ніж через чотири місяці від його початку, відбувається огляд ВЛК. Після цього військово-лікарська комісія має надати висновок про придатність військовослужбовця до військової служби”, – пояснює керівниця напряму національної аналітики Центру спільних дій Оксана Заболотна.

Для тих, хто проходить військову службу, законопроєкт передбачає одноразову відпустку зі збереженням усіх виплат у разі народження дитини . Військовослужбовці-жінки або чоловіки, які виховують дитину самостійно, звільняються від виконання службових обов’язків для догляду за хворою дитиною віком до 14 років. Якщо є висновок лікаря – не більше, як на 14 днів, але якщо дитина перебуває у стаціонарі – на весь період лікування.

Також закон встановлює, що розмір одноразової грошової допомоги у випадку загибелі військовослужбовця під час воєнного стану визначає Кабмін. Але виплата не може бути меншою за 15 мільйонів гривень.

Для військовослужбовців на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховуватимуть:

  • участь у бойових діях у воєнний час, під час дії воєнного стану;
  • проходження служби в АТО;
  • службу у військовому резерві під час АТО чи воєнного стану;
  • участь в бойових діях – один місяць служби за три місяці.

Також заборонено буде нараховувати проценти за кредит та пеню мобілізованим під час воєнного стану на весь час їхнього призову, а також військовослужбовцям, які брали участь в АТО та бойових діях. Проте це не стосується кредитних договорів про придбання житла й автомобіля.

“Загалом у законопроєкті є положення, які мають гарантувати дотримання прав військовослужбовців, проте він містить деякі відверто шкідливі норми”, – вважає аналітикиня Оксана Заболотна. Одна з таких норм, на її думку, – скасування обовʼязкових декларацій про майновий стан для представників ЛКК (лікарсько-консультативних комісій).

Оксана Заболотна підкреслює, що цей пункт подали правкою вже перед другим читанням парламенту. “Скасування обовʼязкового декларування для голів та членів ЛКК не є доцільним і не має обґрунтування, а навпаки – породжує корупційні ризики. Показово, що це зʼявилося перед другим читанням, ймовірно для того, щоб “сховати” цю норму”, – каже аналітикиня.

Також законопроєкт скасовує статус “обмежено придатний”, і ця норма, на думку Оксани Заболотної, потребує правової визначеності.

Крім того, нардепи додали до цього закону норми про роботу Рахункової палати, яка взагалі не стосується захисту прав військовослужбовців: відтепер цей орган перевірятиме управлінські рішення на “законність, своєчасність та повноту ухвалення, відповідно до кращих практик у сфері”.

За кордоном
Сьогодні, 12:06 • Новини • За кордоном
Зверніть увагу
Сьогодні, 10:17 • Новини • Зверніть увагу
За кордоном
17 травня 2024, 17:47 • Новини • За кордоном

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Законопроект №10044 передбачає розширення повноважень Рахункової палат на всі публічні кошти

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Як держава може підтримати і захистити власну економіку в умовах російської агресії?

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Після пояснення незрозумілих для народних депутатів юридичних термінів, законопроект 4409 був рекомендований до ухвалення у другому читанні і в цілому

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Розроблений Мін’юстом законопроект 4409 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства ще чекає на розгляд під час нинішньої сесії Верховної Ради, але експерти вже готуються до…