«Закон про олігархів» запустять лише після війни – пояснення аналітиків

5 жовтня 2023, 17:40Новини183

Этот материал также доступен на русском

Перенести впровадження закону вирішили після висновку Венеційської комісії

  • Посилання скопійованоlink copied

Розпорядження Кабінету міністрів №827-р переносить впровадження так званого «закону про олігархів» на період після завершення воєнного стану. До цього часу також не формуватимуть Реєстр олігархів.

У Центрі спільних дій пояснюють наслідки цього рішення.

Аналітики зазначають, що перенести впровадження закону вирішили після висновку Венеційської комісії. Це дорадчий орган Ради Європи, який надає висновок про відповідність законопроєктів європейським стандартам. Так, Венеційська комісія відзначила, що заходи проти олігархів найчастіше спрямовані проти конкретних осіб. Їх заносять у «список олігархів», щоб обмежити їхній публічний вплив, позбавити медійних ресурсів чи монополій тощо. Аналітик Центру спільних дій Олексій Волошин каже, що комісія розкритикувала такий підхід, бо це порушує права людей, названих олігархами. За його словами, потім ці особи зможуть легко заперечити обмеження щодо них у Європейському суді з прав людини.

«У великого бізнесу чи олігархів можливості впливу дуже великі, і вони не обмежуються якоюсь конкретною сферою. Тому один захід не може цього подолати. Система окремих законів для зменшення олігархічних впливів – найбільш вдалий підхід. Це показує проблеми в кожній із сфер. Також призначаються відповідальні особи, у яких потім можна спитати, що вони зробили, щоб не було неналежного впливу», – пояснює Олексій Волошин.

Запобігти впливам великого бізнесу та окремих осіб на політику мають допомогти окремі законодавчі обмеження. Зокрема, до плану протидії впливу олігархів додали законопроєкти щодо моніторингу фінансів політично значущих осіб, відновлення звітування політичних партій, підвищення прозорості виборчого процесу.

«Закон про олігархів» ухвалили восени 2021 року. Він визначає, кого можна вважати олігархом, та накладає низку обмежень на їхню участь у політичному житті країни. У червні 2023 року Венеційська комісія засвідчила, що протидія олігархічному впливу має здійснюватись системно. Питання протидії впливу олігархів є однією з умов для початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Будь-які потуги московітів, навіть гіпотетичні, привласнити собі «Щедрика» Миколи Леонтовича, який став одним із національних музичних символів України – приречені

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Адвокат — це не професія, а спеціальність, і тому фемінітиви тут недоречні

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій